Dvacítka s našpulenými rty, má na sobě vykrojené šortky, z kterých leze půlka zadku a noha za krkem. To dneska udělaly ze starobylé jógové disciplíny sociální sítě a marketing. A mně, jakožto učitelky jógy, vždycky začne tepat žilka na čele. Jóga není o mládí ani kráse ani oblečení, které by se ztratilo na dezertním talířku, ale o zdraví.

Zdroj: Youtube

Iyengar jóga není fitness, ale zdravotní styl

Když jsem ji studovala v Kalifornii, největším šokem pro mě bylo, že ji všude praktikovali i senioři. Lidé ve věku 60 nebo 70 let na tom byli lépe než já. A bylo mi líto, že u nás tyhle možnosti moc nemají. Většina lekcí je v Česku šup nahoru, šupo dolů, milionkrát pozdrav slunci až do zbláznění, pár tricepsových kliků mezi tím a nazdar.

I v mých mladších letech, kdy mě ještě nic nebolelo, jsem tyhle lekce neměla ráda. Pak jsem objevila Iyengar jógu. Styl, který můžete cvičit, dokud budete moc alespoň sedět (na židli). Jak stárnu já sama, stárnou se mnou i mý klienti a teď na mých lekcích převažuje věk 50 a víc. A díky tom, že Iyengar jóga využívá pomůcek jako jsou právě židle, pásky, bloky, tak můžeme směle pokračovat dál. Žádné šílené pozice, stačí ty základní, ale precizně provedené. Oni se trochu ostatní styly opičí a tu a tam vám přistrčí bloček, ale jak se říká, z nočníku vázu neuděláš.

Čím je člověk starší, tím méně by se měl vrhat do bezhlavých cviků, ale naopak by se měl naučit rozumět svému tělu ve formě fyzioterapie. Proto také učitelé tenhle styl studují tři roky, než mají vůbec základní certifikát. Aby mohli každému člověku pomoc dělat postupně všechno správně. A každý člověk je jiný, tudíž potřebuje různé instrukce. Mám například na lekci 60 letou paní, která už ke mně chodí leta a ve srovnání se svými vrstevnicemi je na tom díky józe neskutečně dobře a já obdivuji její disciplínu, s jakou na lekce chodí.

Prevence pádů

Mohla bych vám tady psát všechny možné benefity, které jóga má, ale myslím, že je znáte nebo je alespoň tušíte. A nebudu vám tvrdit, že umí zázraky a zůstanete navždy mladí. Faktem je, že proces stárnutí je pro nás všechny nevyhnutelný, nicméně jóga umí tenhle proces „devastace“ věkem zpomalit. Což potvrzuji já sama ze své praxe a vidím to na svých klientech.

A Iyengar jóga je jedním z mála stylů, s kterým můžete klidně začít i v 50 nebo 60, protože přesně na to je „zařízená.“ Docela důležitou věcí je, že díky Iyengar józe minimalizujete riziko pádů. Víte sami, jak je tohle v pozdějším věku noční můra. Člověk spadne, zlomí si nohu v krčku a skončí na měsíc v nemocnici, kde se k tomu přidávají další komplikace. Dokonce na to udělali v USA studii, která to potvrdila.

Takže pokud je vám 50 let nebo víc, pořád ještě můžete začít. Jen doporučuji bedlivě sledovat, jaký styl si vybíráte, ať neskončíte někde na dynamické lekci, kde se odrovnáte. Za mě je Iyengar nejvhodnější ze všech stylů. Věnuji se józe skoro 20 let a někteří lidé se mnou cvičí od samého začátku a na nich vidím, jak jim pomáhá, nemusí řešit bolesti zad nebo to, že si nezavážou boty ve stoje.

Zdroj:

  • Autorský text
  • Autorka je lektorkou Iyengar jógy