Návštěva zubaře znamená, že většinou saháme hlouběji do kapsy. A často se nestačíme divit, kolik peněz tam necháme. Chcete bílou plombu, tak pokud to zrovna není záležitost předních zubů, bude vás to stát pěkných pár tisíc.

Bílé plomby jsou z veřejného zdravotního pojištění hrazeny jen u předních zubů (do trojek včetně). V ostatních případech si bílou plombu platí sám pacient, informuje VZP.

Ale všichni víme, kde se dělají kazy nejčastěji, jsou to stoličky. Autorka článku například nedávno platila jen za dodělání bílé plomby, kdy se odštípl miniuaturní kousek, celkem 1500 korun. Nová by stála okolo 3000 korun. Ano, různí zubaři, různé ceníky, Praha je vždy dražší. Ale tak či onak, zubař je nákladná záležitost. Oficiálně podle ceníků na webových stránkách zubních ordinací stojí bílé plomby většinou patnáct set až tři tisíce korun podle materiálu, rozsahu a umístění v ústech. Malé výplně, které zaberou méně času, mohou někde začínat i na 750 korunách.

Kdo má bílou plombu zdarma?

Platí ještě výjimky, že bílou plombu na kterémkoliv zubu hradí pojišťovny pouze dětem do 15 let a těhotným ženám. A to jen z určitého typu materiálu. Amalgámové plomby se už kvůli obsahu rtuti dětem a těhotným nedávají, EU uvažuje i o úplném zákazu po roce 2030, píše web ČT24.

Pokud nemá pacient nárok na hrazenou bílou plombu, jeho pojišťovna mu uhradí plombu z dozovaného amalgámu. Pokud má zubař smlouvu s pojišťovnou, musí tuto variantu nabízet. Některé zubní ordinace už amalgamové plomby ani nenabízejí. "Mladí stomatologové už amalgám u pacienta zpravidla ani na škole nezhotovovali, tak bude rychle mizet," říká k tomu Prezident České stomatologické komory (ČSK) Roman Šmucler.

Dobré je také vědět, že i když pacient sáhne po amalgámové výplni, pojišťovna mu ji uhradí jen v tzv. základním provedení. Teoreticky proto mohou nastat situace, kdy si amalgám zaplatí sám, dodává server Vitalia.

Zdroj: VZP, Vitalia, CT24