Premium obsah

Jak rozproudit lymfu v těle? Zhluboka se nadechněte, tady máte návod

Jak rozproudit lymfu v těle? Zhluboka se nadechněte, tady máte návod
Cítíte se unavení a bez energie? Možná se vám zdá, že na vás leze jarní únava, ale pocit únavy může být způsobený také ucpaným lymfatickým systémem. I přesto, že aktivně a sportujete, cítíte, že se vám najednou nedaří udržovat postavu tak, jak byste si přáli. Kila nejdou dolů a začínají vám otékat nohy. Pak je na čase zkontrolovat nejen správnou funkci a rovnováhu hormonů ve vašem těle, ale i správné proudění lymfy. Jak rozproudit lymfu v těle? Přinášíme vám pár zaručených tipů, jak na to!

Co je to vůbec lymfa?

Lymfa je tekutina, která obklopuje tělesné buňky a cévy. Všechny cesty, kterými proudí lymfa, se označují jako lymfatický systém. Lymfatický systém pak zahrnuje sítě cév, uzlin a orgánů, které se podílejí na ochraně těla před infekcemi. Lymfa obsahuje bílé krvinky, ale také hlavně odpadní látky, které svým prouděním odvádí z těla ven. Pokud tedy lymfa neproudí dostatečně silně, tyto odpadní látky se usazují v našem těle.

Zdroj: Youtube

Voda je základ

Pijte vodu. Zahoďte všechny slazené limonády. Lymfa je z velké části složena z vody. Je tedy důležité dodržovat dostatečný přísun tekutin, aby mohla být správně transportována v cévách lymfatického systému, a tak docházelo k odplavování toxických látek z těla. (Popkin BM, et al. "Water, hydration, and health." Nutrition Reviews, 2010; 68 (8): 439-458.). Jednoduše řečeno, lymfa potřebuje nějakého parťáka k tomu, aby zvládla z těla odplavit toxické látky. A právě čistá voda je tou nejlepší volbou. Naopak vyvarovat byste se měli alkoholu, který organismus zatěžuje.

Jezte čistě

To, co jíme, má velký dopad na to, jak silně lymfa proudí. Je to jednoduché – pokud jíme dostatek zeleniny, málo solené pokrmy a pijeme dostatek tekutin, v těle se nám netvoří tolik toxických látek, lymfa pak nemá tolik práce s jejich odplavováním a tím pádem může rychleji proudit. Vyhněte se proto uzeninám, slaným a smaženým pokrmům a sladkostem. Lymfu podpoříte konzumací dostatečného množství vlákniny, kterou najdete právě v zelenině nebo luštěninách.

Lymfatická masáž

Funkci lymfy můžete podpořit i manuálně. Tedy lymfatickou masáží. Zkusit můžete přístrojovou lymfodrenáž, ale skvěle funguje i manuální masáž zaměřená na lymfu. Tu si můžete udělat i sami v pohodlí domova. Po sprchování masírujte jemnými krouživými pohyby nohy od kotníku směrem k podkolení jamce a následně až k tříslům. Na tuto masáž vám stačí pouze vaše ruce, můžete ji ale podpořit i kartáčem s přírodními štětinami – jedná se o tzv. suché kartáčování.

Vyčistěte si lymfu od toxinů. Přirozeně a levně.
Vyčistěte si lymfu od toxinů. Přirozeně a levně.

Lidské tělo se skládá z mnoha žláz, cév a orgánů, které z těla odvádějí toxiny. Říká se jim lymfatický systém a hrají klíčovou roli v tom, jak silnou máme imunitu. Vlivem nezdravého způsobu života se může stát, že se lymfatický systém ucpe a nemůže fungovat tak, jak má. Naštěstí existují celkem jednoduché kroky, které pomohou zanesenou lymfu opět vyčistit.

Zacvičte si jógu

Jóga skutečně pomáhá nejen posílení celého těla, udržování psychické i duševní pohody a hormonální rovnováhy. Některé pozice mají vliv i na náš lymfatický systém. Pro rozproudění lymfy se doporučuje především silová power jóga, která stimuluje proudění v těle. Zaměřte se především na pozice svíčky, stoji na rukou nebo pluhu (Effect of yoga practices on lymphocyte sub-populations and cytokine secretion in employees of an IT industry). Na lymfu mají pozitivní účinky i zcela jednoduché úklony, které můžete praktikovat kdekoli a kdykoli, dokonce je můžete zařadit i v kanceláři při práci na počítači.

Vidíte? Rozproudění lymfy není nic složitého a dopad na vaši fyzickou i psychickou kondici budou mít tyto malé, nepatrné kroky, obrovský. Pusťte se do toho.

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.