Lymfatický systém je součástí oběhového systému a klíčovou součástí našeho imunitního systému. Představit si ho můžete jako takovou očím skrytou soustavu lymfatických cév, které prostupují všemi tkáněmi těla a spojují je s lymfatickými orgány. Mezi lymfatické orgány patří brzlík, kostní dřeň, slezina, lymfatické (neboli mízní) uzliny, krční, nosní a patrové mandle a shluky lymfatické tkáně, která je součástí trávicího a dýchacího ústrojí. Převažujícím typem buněk, ze kterých se lymfatický systém skládá, jsou bílé krvinky zvané lymfocyty.
Přímo v drahách lymfatických cév se nacházejí lymfatické uzliny, což jsou útvary velikosti čočky až fazole, kterých je v lymfatickém systému více než stovka a jejichž funkcí je filtrovat lymfu (mízu) a čistit ji především od mikroorganismů a toxických látek. Pokud jsou uzliny zasaženy infekcí, mohou zduřet a být bolestivé. Lymfatický systém má několik důležitých funkcí, jako je třeba vstřebávání a přenos mastných kyselin a tuků z trávicího systému, transport bílých krvinek nebo absorpce tuků z potravy ve střevním traktu.

Když lymfa volá o pomoc

Lymfatický systém je v dnešní hektické době u mnoha lidí nevyvážený, a to především kvůli nedostatku živin, vysokému příjmu zpracovaných potravin a nedostatku fyzické aktivity. Jaké jsou varovné signály toho, že vaše lymfa vyžaduje důkladnou očistu?


- artritida

- svědivá a suchá kůže

- poruchy trávení

- časté bolesti hlavy

- celulitida

- otoky

- přibírání na váze kvůli zavodnění

- chronická únava

Naše tělo se každý den dostává do kontaminace s koktejlem chemických látek – některé studie hovoří až o 82 tisících různých toxinů, chemických produktů a zpracovaných potravin týdně! O jaké se jedná?

„Typickými kontaminanty potravin jsou rezidua pesticidů. Další jsou třeba mykotoxiny z plísní, kovy, látky, které mohou prosakovat do potravin z obalů, nebo antibiotika, jež jsou poměrně častým kontaminantem masných výrobků zachyceným Státní veterinární správou. Nebo třeba v rybách malachitová zeleň, což je látka používaná k léčení chorob u ryb – vloni se objevily nadlimitní záchyty,“ uvedl v rozhovoru pro Univerzitu Pardubice toxikolog Miloslav Pouzar.

Filtr odpadních látek

Lymfatický systém tak funguje jako přirozený filtr nebo jakási čistička organismu. Vezme všechny odpady a toxiny, které se hromadí v našich buňkách, a šup! Vyplaví je z těla ven. Problém ale nastává, když se lymfatický systém zpomalí. Protože nemá vlastní aktivní pumpovací systém, potřebuje tělesný pohyb, dýchání, střevní aktivitu a činnost svalů, aby vytvořil průtok a vytlačil toxiny z těla ven.

Díky následujícím krokům pomůžete lymfatickému systému odplavit odpadní látky z těla pryč a zlepšit své celkové zdraví a kondici.

Masáž

Specializovaná masáž na podporu lymfatické drenáže je skvělý způsob, jak pročistit přetížený lymfatický systém a rozproudit tekutiny uvnitř těla. Masáž, často označovaná jako manuální lymfodrenáž, zmírňuje otoky a bolesti, zlepšuje imunitní systém, čistí tkáně od odpadních látek a jemně podporuje proudění lymfy po celém těle. Vyzkoušet můžete také přístroje, které pracují na principu podtlaku, jedná se o přístrojovou lymfodrenáž, která je vzhledem k menší potřebě času terapeuta v průběhu terapie levnější. Přístrojová lymfodrenáž využívá k léčbě otoků kompresivní návleky (kalhoty, rukávy, vesty).

Strava

To, co jíte, je důležitou součástí vašeho fyzického i duševního zdraví. Díky dobře vyvážené stravě se budete cítit dobře vy i váš lymfatický systém. Přírodní potraviny jako tmavě zelená zelenina, zázvor, citrusové plody, lněné semínko, avokádo, mandle, brusinky a česnek jsou ideální pro lymfatickou očistu. Naopak se vyhýbejte vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou zdrojem cukru, soli a nekvalitních tuků. Mezi takové potraviny patří hlavně cukrovinky, uzeniny a obecně potraviny s vysokým obsahem tuků a soli, která v organismu váže vodu a s nimiž se musí lymfatický systém složitě vypořádávat.

Byliny

Použití bylin je účinným přírodním způsobem přirozeného pročištění lymfatického systému. Měsíček lékařský, echinacea, divoký indigový kořen nebo pampeliška jsou některé z mnoha bylinek, které podporují lymfodrenáž, snižují otoky a bolest a posilují váš imunitní systém. Uvařte si z nich třeba čaj. Do jídla pak často přidávejte koriandr a petržel.

Čistá voda

Omílá se to stále dokola, ale pitný režim je zásadní aspekt vašeho zdraví včetně lymfatického systému! Pijte alespoň 8 sklenic vody denně, abyste udrželi proudění tekutin včetně lymfy v těle a váš lymfatický systém neměl tendenci ucpávat se.

Cvičení

Pravidelné fyzické cvičení je skvělý způsob, jak rozproudit lymfatický systém, který se úzce váže na krevní oběh. Pokud podporujete správnou činnost krevního oběhu, odráží se to i ve zlepšeném oběhu lymfy. Jaký pohyb zvolit? Takový, který vás baví! Jakýkoli pohyb je totiž pro lymfatický systém prospěšný. Nejlepší jsou ale spíše lehčí aerobní aktivity nebo jóga, při kterých krev i lymfa mohou lépe proudit než při odporovém cvičení. Dále můžete skákat, svižně chodit, protahovat se, cvičit pilates – tahle umírněná cvičení prováděná denně skutečně umí zlepšit stav vaší lymfy.

Teplé a studené sprchy

Horká voda pomáhá rozšiřovat cévy, zatímco studená je stahuje. Tím se vytvoří „pumpa“, která vytlačí toxické tekutiny, které zůstaly v těle. Skvělá na pročištění lymfy je také návštěva sauny, ideálně pravidelná. Účinky sauny a sprch podpoříte kartáčováním nasucho. Stačí provádět krouživé pohyby po dobu 10 minut pomocí kartáče s přírodními štětinami a poté se osprchovat.

Dýchání

Hluboké dýchání umožní dostatečné rozpínání plic a bránice, a tím i opakované stlačení a uvolnění lymfatických cév. Díky němu právě dochází k pohybu lymfy oproti rychlému plytkému dýchání, které je v tomto případě neproduktivní. Dýchejte nejen do hrudníku, ale i do břicha (vhodný je zde jógový dech).

Volné oblečení

Přilehlé šaty, vypasované kalhoty, ponožky s gumičkou, těsná podprsenka. Oblečení, které nedává volnost, může omezit proudění krve a lymfy a potenciálně zvýšit riziko hluboké žilní trombózy či krevní sraženiny nebo zapříčinit otoky. Na druhou stranu, pokud už otoky máte na určitých partiích těla, nošení speciálních kompresních pomůcek (typicky punčoch) pomáhá tyto otoky eliminovat.


Zdroje:

https://schoolofba.com/detox-your-lymphatic-system/

https://synergyhealthassociates.com/blog/cleanse-clogged-lymphatic-system

https://www.nzip.cz/clanek/938-lymfaticky-system-co-to-je

https://aktin.cz/co-ovlivnuje-v-nasem-tele-lymfaticky-system-a-co-muze-zpusobit-jeho-spatna-funkce