Hladina cukru v krvi má zásadní vliv na naše zdraví. Od rizika srdečních onemocnění a cukrovky až po neustálou únavu a přibývání na váze, to jsou jen některé důsledky nesprávného životního stylu.
V poslední době se staly populárními léky jako je například Ozempic, které byly původně určené pro diabetiky. Lidé je ale začali masově zneužívat k hubnutí. Regulují totiž hladinu cukru v krvi. Nejen, že by člověk neměl zneužívat léky na chorobu, kterou nemá, ale riskuje i jejich vedlejší účinky. Vzhledem k negativním účinkům je na přípravku Ozempic uvedeno varování Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), že přípravek může u zvířat vést k rakovině štítné žlázy a nádorům. Hladinu cukru v krvi se dá v první řadě regulovat vhodnou stravou a cvičením.
Pohyb srovná cukr v krvi
Fyzická zátěž má řadu pozitivních účinků, ale ten nejvýznamnější je snadnější kontrola hladiny krevního cukru - glykémie.
Kombinujte aerobní cvičení i posilování. Ideální je nejméně 30 minut aerobního cvičení po většinu dnů v týdnu. Pokud nemáte čas, můžete si cvičení rozdělit po 10 minutách. Cvičením je chůze, chůze do schodů, procházka se psem nebo i chůze od auta do obchodu, pokud zaparkujete poněkud dále. Dá se využít i polední přestávka. Nejlépe pokud se sejdete ve skupině, s rodinou, s přáteli. Pořiďte si krokoměr. Najít si vlastní motivaci je bezpochyby nezbytné.
Jakmile se vám podaří do dne začlenit aerobní aktivity, můžete začít i se silovým tréninkem. Silový trénink vede k úbytkům hmotnosti a zesílení svalů, které spotřebují více glukózy, a tak se lépe daří udržovat kompenzaci diabetu. Trénink v posilovně je jednou z možností, musíte se však poradit s trenérem o správném použití vybavení posilovny. Jinak existují i cvičení, která k posilování využívají vaši vlastní hmotnost, pak se dá cvičit třeba v parku. Obecně stačí posilování lehkými zátěžemi po dobu minimálně 20-30 minut 2-3x týdně.
Zůstaňte hydratovaní a pijte zelený čaj
Pravidelné pití vody může rehydratovat krev, snížit hladinu cukru v krvi a snížit riziko vzniku cukrovky. Hydratace také pomáhá kontrolovat chuť k jídlu a odplavovat přebytečný cukr močí.
Vždy byste měli neslazené nápoje (vyhněte se i těm dia), kam patří i neslazený čaj. Některé druhy čaje pak navíc obsahují látky, jež dokážou regulovat hladiny krevního cukru, snižovat záněty v těle a díky obsahu antioxidantů také bojují proti poškození buněk.
Bez pochyby nejdiskutovanějším čajem v souvislosti s diabetem, jakož i se ztrátou přebytečných kil, je zelený čaj. Není proto divu, že se na něj zaměřuje řada studií.
Sledujte glykemický index
O tom, jak rychle a nakolik vystoupí hladina krevního cukru po jídle, rozhoduje vedle schopnosti těla zužitkovávat glukózu v tkáních také množství a druh zkonzumovaných potravin. Nejvýraznější vliv na hladinu krevního cukru mají sacharidy. Mezi jednotlivými druhy cukrů a škrobů však v této oblasti existují poměrně velké rozdíly. Není cukr jako cukr…
Všechny sacharidy zvyšují hladinu cukru v krvi, takže výběr potravin s nízkým glykemickým indexem (GI) může pomoci tuto hladinu regulovat. V první řadě se vyhněte všem módním dietám, které akorát rozhodí metabolismus. Kontrola porcí a sledování kalorií vyvážené stravy - bez restriktivních diet - vám může pomoci regulovat zdravou hladinu cukru v krvi a hmotnost.
Rozdělení potravin podle glykemického indexu
Rychlé > 70 sladkosti, bílé pečivo, pečené brambory, instantní obilné a bramborové kaše
Středně rychlé 50 až 70 celozrnné pečivo, těstoviny, rýže Natural, vařené brambory, sušené ovoce
Pomalé< 50 zelenina, houby, luštěniny, ovoce, mléčné výrobky, maso
S glykemickým indexem souvisí i vláknina. Snižuje glykemický index přijaté potravy, tím reguluje hladinu cukru v krvi – vláknina aktivně zpomaluje vstřebávání sacharidů a tuků z potravy. Podporuje správné fungování zažívacího traktu a má také vliv na řadu metabolických procesů v organismu.
Je prokázáno, že lidé, kteří jedí hodně vlákniny, trpí civilizačními nemocemi daleko méně než ti, v jejichž jídelníčku je vlákniny málo. Vláknina působí v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, obezity, diabetu II. typu a některých nádorových onemocnění.
Zdroj:stob, studie, cukrovka, ema.europa