Držet dietu dlouhou dobu je celkem unavující a člověk má tendence hubnutí vzdát nebo alespoň dietu porušit. Můžete-li ale jíst normálně a jen pár dní držet dietu, hned to bude působit na psychiku lépe. Právě diety s odlehčujícími dny jsou v poslední době v kurzu.

Docela nedávno britský novinář a lékař Michael Mosley představil novou dietu, která je účinná a není ani tolik drastická. Jedná se o dietu 5: 2, jež je založena na tom, že pět dní jíte normálně a dva dny držíte dietu. Zní to celkem zajímavě, ale jaká jsou pravidla a kolik můžete zhubnout?

Tato dieta se stala velmi populární nejen ve Velké Británii, ale také i ve světě brzy potom, co ji její tvůrce představil na BBC v dokumentu Horizon. Následně si ji zamilovaly různé celebrity, například Jennifer Aniston.

Zdroj: Youtube

Co to těch 5 : 2 je?

Dieta pět ku dvěma, fast dieta, 5 + 2 nebo 5:2 je zajímavý dietní plán, který pomáhá zhubnout. Hlavní podmínkou diety 5+2 je to, že pět dní jíte normálně, ale nepřejídáte se a dva dny jíte velmi střídmě. Pokud budete dodržovat daný plán a nepřejídat se v normálních dnech, mohou ženy zhubnout za týden 0,45 kg a muži o něco více. Pokud se přidá i pravidelné cvičení, tak zhubnete dvakrát víc vysvětluje web sjidelnicek.

Dr. Mosley tvrdí, že přerušované hladovění je účinnější, protože se opravují poškozené buňky, k čemuž je potřeba více energie.
Hladovění není jen o tom, že zhubnete nežádoucí kilogramy, ale také můžete udělat dost pro své zdraví. Podle studií mají hladovky vliv na snížení krevního tlaku, cukru v krvi či prevence různých onemocnění.

Čokoládu? Ano, ale…

Během dní s běžnou stravou si tak můžete dopřát třeba čokoládu, kousek klobásy nebo víno. Ale pak bude efekt menší. V odlehčovacích dnech se držte toho, že denní energetický příjem nesmí přesáhnout 2500 kilojoulů. Při dlouhodobé dietě se za vhodný redukční příjem považuje až 6000 denně.

2500 kilojoulů skutečně není mnoho, ale dva dny v týdnu se to rozhodně dá vydržet, navíc je na vás, jak si během těchto dnů rozložíte jídlo – velký zastánce diety, americký lékař a publicista Michael Mosley, tvrdí, že je jedno, zda sníte jedno větší jídlo denně nebo si ho rozdělíte na tři větší nebo pět menších porcí.

Postní dny by neměly následovat za sebou, naopak je záhodno je v týdnu trochu rozložit – jako vhodné se jeví například úterý a pátek. Naopak se nedoporučují dny víkendové, protože na výletech či návštěvách je těžké se ohlídat, doporučuje Vlasta.

A jaké mají s dietou zkušenosti ti, co ji už vyzkoušeli?

Zkušenost pozitivní, držím 2 měsíce a 4kg dole, zpočátku velmi těžce, nyní už tolik nesním ani v 5 dnech.

Janik

Není to špatný režim, ale je pravda, že 5dní se snažím jíst méně tučné, málo pečiva a pouze žitné, hlad nemám, jím 3x denně co se vejde do hrsti jedné ruky, když mám na něco chuť vezmu si zeleninu. Váha jde dolů, pomalu, ale jistě. U jiných diet jsem měla chuť na to, co jsem nesměla, teď si dám skoro vše, ale s mírou. Ve dnech půstu jím pouze čerstvou zeleninu.

Dráža

Já už tuto dietu provozuji od začátku dubna, dva dny (úterý, pátek) pouze snídám. Jinak jím vcelku na co mám chuť. Je pravda, že kila šla dolů, zhubla jsem 4 kg, ale mám dojem, že se to teď zastavilo, asi si organizmus zvykl. Nedá se říci, že bych ty dva dny nějak trpěla, mně mnohem lépe vyhovuje nejíst vůbec než jíst trochu. To se pak neovládnu a sním, co vidím. Tato dieta má velkou výhodu, že člověka moc nezaměstnává, vůbec se mi nelíbí nějaké počítání kalorií atd.

Alice

Zdroj:Vlasta, sjidelnicek