Třezalka je bylinka, která léčí mnoho věcí, ale je to výborné antidepresivum na lehčí a střední formy depresí. Květy z třezalky užívají lidé pro zklidnění nervozity, úzkosti a nepříjemných duševních stavů tradičně již celá staletí. V Česku je rostlina dobře známá a oblíbený je hlavně čaj ze sušených květů.

Zdroj: Youtube

Třezalka má stejné účinky jako antidepresiva

Podle souhrnné studie na 5489 pacientech pomohly extrakty z třezalky zmírnit mírnou až střední depresi mnohem lépe než placebo a zároveň srovnatelně se standardními antidepresivy. Třezalka měla mnohem méně negativních účinků než předepsané léky (Zoloft, Prozac). Třeba nesnižuje sexuální libido jako antidepresiva.

Obsahuje hypericin, hyperforin a spoustu dalších látek ze skupiny flavonoidů které mají vliv na zlepšení úzkostných a depresivních stavů. V některých studiích vychází, že užívání extraktu z třezalky je účinnější na slabé až střední deprese než medikamentozní antidepresiva. Navíc zvyšuje produkci melatoninu, také přezdíváme hormonu mládí, díky kterému se nám mimojiné lépe spí.

Třezalkový čaj se také přidává do směsí pro ženy na tlumení premestruačního syndromu. V těchto případech by se měl pít asi týden před očekávanou periodou. „Třezalka totiž podporuje trávení, takže se při ní i hubne. Posiluje funkci slinivky, žaludku, velice intenzivně také činnost jater,“ vysvětluje bylinkářka Hana Urbánková.

Pozor na kombinaci s hormony a antidepresivy

Třezalka zvyšuje produkci serotoninu. Tento účinek mají i antidepresiva. Při současném podávání může dojít k nadměrnému zvýšení hladiny serotoninu. To může mít za následek výkyvy krevního tlaku, podrážděnost, zmatenost, halucinace a žaludeční těžkosti. K tomu se vyjadřuje i doktorka molekulární biologie a genetiky Kamila Procházková (Téma 12/2023): „Třezalka má závažné interakce s léky ovlivňujícími psychiku – s antidepresivy. Ty dohromady opravdu nejdou.“

Hana Urbánková přidává další varování: „Pozor na hormonální antikoncepci, třezalka nastartuje metabolismus tolik, že játra vylučují z těla ven všechny látky včetně těchto hormonů.“ V případě, že užíváte hormonální antikoncepci ve formě tablet, třezalky se vyvarujte. Už i obyčejný čaj, který přispívá k emoční vyrovnanosti a používá se při poruchách spánku, může ovlivnit účinnost vaší antikoncepce. Pokud užíváte antikoncepční pilulky spolu třezalkou, doporučujeme použít dodatečnou formu antikoncepce.

Zdroj: (Téma 12/2023), iRozhlas, Výzkum, Studie