Premium obsah

Zácpa už vás nebude trápit. Co pomáhá na změkčení stolice?

Zácpa už vás nebude trápit. Co pomáhá na změkčení stolice?
Trápí vás pocity nadmutého břicha a těžkosti a nepravidelná stolice? Možná vás trápí zácpa. Ačkoliv je zácpa velice nepříjemná, existuje několik osvědčených rad, jak se jí zbavit. Poradíme vám, jak na to.

Za zácpu je onemocnění označováno tehdy, pokud je stolice méně častá než 3x týdně. Vyprazdňovat určitě není nutné každý den, ale víceméně pravidelně a bezbolestně. Pokud tomu tak není, možná se potýkáte se zácpou. 

Zdroj: Youtube

Proč vzniká zácpa?

Za vznik zácpy si v mnoha případech můžeme sami, a to špatnou životosprávou. Pokud strava není bohatá na vlákninu, minerály, bílkoviny a vitaminy, tělo začne mít problémy s trávením a nás potrápí zácpa. Důležitý je také dostatečný pohyb, aby se střevo mohlo procvičit a vyčistit.

Vzhledem k tomu, že stolici tvoří z asi 75% voda, nutná je také hydratace. Pokud nebudeme přijímat dost vody, stolice se nebude mít z čeho vytvořit a nás popadne zácpa. 

Zácpu ovšem mohou způsobovat i jiná onemocnění nebo zdravotní omezení. Mezi rizikové skupiny patří například lidé s problémy se štítnou žlázou, pacienti, kteří užívají antidepresiva, ženy s gynekologickými obtížemi nebo i těhulky. Za problémy se zácpou často může i genetika. 

Jak rychle vyvolat stolici? Pomůžou vám tyto 4 rady
Jak rychle vyvolat stolici? Pomůžou vám tyto 4 rady

Cestovní zácpa trápí podle průzkumů až třetinu turistů. Neschopnost pořádně se na dovolené vyprázdnit spočívá především v naší hlavě, ale svůj podíl má i změna jídelníčku a nedostatek pohybu. Jak rychle vyvolat stolici a vrátit střevům jejich pohodu?

Co pomáhá na změkčení stolice?

Pokud vás popadla zácpa, nejjednodušší variantou, jak si ulevit, je sáhnout po přírodních projímadlech. Pokud nechcete v lékárně utrácet za drahá chemická projímadla, skvěle budou fungovat například tyto potraviny:

  • Švestky a švestková šťáva: Jsou známy svými projímavými účinky a často se doporučují pro změkčení stolice.
  • Kiwi: Studie ukázaly, že konzumace kiwi může podpořit průchod stolice a snížit symptomy zácpy.
  • Fíky: Mohou podpořit zdravou střevní funkci díky vysokému obsahu vlákniny.
  • Jablečný mošt: Obsahuje sorbitol, který může mít projímavý účinek.

Prevence je základ

Prevence zácpy spočívá především ve správných životních návycích, které podporují zdravou střevní funkci a celkový metabolismus. Důležité je zařadit do stravy potraviny bohaté na vlákninu, jako ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a luštěniny. Klíčová je samozřejmě i hydratace, dostatek pitného režimu totiž může podpořit měkkost stolice a snížit riziko zácpy. Fyzická aktivita rovněž stimuluje střevní pohyb, takže pravidelné cvičení může pomoci předcházet střevním nepříjemnostem. Kromě toho je dobré věnovat pozornost svým tělesným signálům a neodkládat návštěvu toalety, pokud cítíte potřebu. Vylučování je přirozené, nutné, a nikdo by se za něj neměl stydět. 

Zdroje:

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.