Jak rychle vyvolat stolici?
1. PATŘÍTE-LI K CITLIVKÁM, ZKUSTE SE NAD TO POVZNÉST
Citlivějším povahám stačí na cestách jen narušené soukromí. Představa, že všichni vědí, co v kabince právě provádějí, kdo a jak dlouho čeká ve frontě či co všechno už tato toaleta zažila, spolehlivě zastaví peristaltiku. Málokdo ale ví, že každé takové potlačení si organismus ukládá do paměti a rychle se naučí potřebu umlčet, kdykoli mozek zavelí. Proto se v první řadě zkuste nad své obavy povznést a využít každé příležitosti.
Vyzkoušejte:
Pochybnou hygienu vyřeší toaletní papír na prkénku. Vězte také, že kabinky nejblíže ke vchodu jsou čistší a méně vytížené. Lékárnice Ivana Lánová z lékárny BENU pak doporučuje nacvičit si ranní defekační reflex: „Hned po probuzení vypít sklenku vlažné vody nebo sníst bílý jogurt. Po 20 minutách běžné ranní aktivity jít na toaletu a zkusit se vyprázdnit.“
2. STRAVUJETE-LI SE V HOTELU, HLÍDEJTE SI VLÁKNINU
Za zažívací problémy na dovolené může také změna jídelníčku. Hotelová nabídka i rychlé jídlo na cestách svádí k vynechávání zdravé vlákniny a rozmazlování se takzvanými prázdnými kaloriemi. Pozor byste si měli dát hlavně na konzumaci bílého pečiva včetně pizzy, těstovin a nejrůznějších dortů. Také to nepřehánějte s čokoládou, kakaem, černým čajem nebo červeným vínem.
Vyzkoušejte:
Preventivně ke každému jídlu zařaďte porci ovoce nebo zeleniny. Třeba misku ovocného nebo zeleninového salátu. Skvělou službu udělají jablka nebo čerstvé fíky. Do kufru si můžete přibalit i sušené švestky nebo lněné semínko – přidejte si ráno lžičku do horkého čaje. A nezapomínejte pít – množství vody v těle ovlivňuje hustotu stolice!
3. POKUD VAŠE STŘEVA ZLENIVĚLA, ZKUSTE JE ROZHÝBAT
„Dlouhodobé sezení či ležení peristaltiku zpomaluje, hluboké svalstvo ochabuje, a když k tomu přidáme stresový faktor, který ovlivňuje kromě svalů i fascie, je problém na světě,“ varuje pohybová specialistka Miroslava Engelová. Doporučuje zařadit pravidelné procházky nebo plavání. Prospěšná jsou i dechová cvičení, která podpoří pohyb střev: „Vsedě, vleže nebo vestoje – zavřete oči a vnímejte svůj dech. Snažte se jím rozšířit hrudník do všech stran. Postupně ho zkuste poslat po páteři až do pánve. Představte si válec a píst, který tlačí břišní orgány dolů.“
Vyzkoušejte:
Fungují i další cviky – rozpohybujte pánev dopředu, dozadu a do osmičky, svaly na hýždích jsou volné. V poloze na břiše dejte ruce do svícnu, čelo opřete o podložku a vytahujte temeno hlavy do dálky a pánev opačným směrem. Pomáhají i předklony, záklony a rotace. Každý pohyb opakujte 3× za den, alespoň 10×.
4. KDYŽ NIC NEPOMÁHÁ, SÁHNĚTE PO PROJÍMADLU
I když vás zácpa na životě neohrozí, zdraví neprospívá. Vyplatí se tedy vybavit lékárničku projímadlem. „Pokud užijete projímadlo, dojde k vyprázdnění obsahu celého střeva. Další defekace se tedy může dostavit až za 2–3 dny, což je v pořádku, a další dávka projímadla není potřeba,“ vysvětluje lékárnice Ivana Lánová. „Lékaře je nutné navštívit, pokud obtíže neustoupí do týdne. Laxativa by se neměla užívat dlouhodobě, aby se vyloučilo jiné závažné onemocnění,“ doplňuje.
Vyzkoušejte:
Laxativa zvětšující objem jsou vhodná u lehčí formy zácpy. Efekt je pomalejší (12 až 72 hodin) a vedlejším účinkem může být nadýmání, ale jsou vhodná i pro děti, těhotné a kojící ženy. Kontaktní laxativa působí přímo na střevo za 6 až 12 hodin, podávají se proto na noc. Do 30 minut účinkují čípky.
Zdroje:
- Kondice 7/2019
- https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-022-14360-w
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5976340/
- https://www.mayo.edu/research/clinical-trials/diseases-conditions/constipation/