Co dělat, když mám těžké nohy? Stačí vysadit jednu věc a úleva přijde hned

Pocit těžkých nohou například po tréninku může být normálně. Pokud se však objevuje znenadání a bez příčiny, může se jednat o žilní onemocnění. Proto je lepším zajít za lékařem, přestože existují i domácí tipy, jak si od pocitu těžkých nohou ulevit.
Možné příčiny těžkých nohou
Těžké nohy mohou být způsobeny celou řadou příčin. Patří mezi ně následující:
Křečové žíly
jedná se o žíly, obvykle na nohou a chodidlech, které se zvětšují a mají hrbolatý, uzlovitý vzhled. Křečové žíly se často objevují s přibývajícím věkem, během těhotenství (díky kolísajícím hormonům a zvyšujícímu se tlaku dělohy). Během jiných hormonálních změn, jako je menopauza, u obézních lidí, u osob, které mají toto onemocnění v rodinné anamnéze a u osob, které vykonávají povolání vyžadující časté stání a sezení, což ovlivňuje krevní oběh.
Žíly se rozšíří, když začnou ztrácet pružnost a chlopně se oslabí, což umožní, aby se krev, která by měla cirkulovat tělem, shromažďovala v nohách. Tato nahromaděná krev může způsobit pocit těžkých a unavených nohou.
Periferní arteriální onemocnění (PAD)
Jedná se vlastně o formu kardiovaskulárního onemocnění, ke kterému dochází, když se ve stěnách tepen hromadí tukové usazeniny a zužují je. I když se PAD může vyskytnout kdekoli, nejčastěji postihuje nohy. Bez dostatečné cirkulace krve se nohy mohou cítit unavené, křečovité a bolestivé. Tyto příznaky jsou jedním z prvních příznaků PAD.
Stejné věci, které způsobují nahromadění tuku v ostatních tepnách, je způsobují i v nohách. Mezi hlavní rizikové faktory patří vysoká hladina cholesterolu, kouření, cukrovka a vysoký krevní tlak.
Syndrom přetrénování (OTS)
Sportovci se neustále snaží zlepšovat své výkony. Když však trénují nadměrně, aniž by dopřáli tělu čas na zotavení, mohou mít řadu zdravotních problémů, včetně těžkých nohou. Když "přetrénujete", což znamená, že den za dnem tlačíte jen o trochu víc, než si myslíte, že jste schopni, svaly nemají čas na regeneraci. Na těžké nohy si často stěžují sportovci - zejména běžci a cyklisté.
Bederní spinální stenóza
Jedná se o zúžení páteře. Při tomto zúžení mohou obratle (kosti páteře) a ploténky (které se nacházejí mezi jednotlivými obratli a tlumí nárazy) utlačovat páteřní kanál, což způsobuje bolest. Tato bolest může postihnout dolní část zad, ale může se objevit i v nohách a způsobit slabost, necitlivost a tíhu.
Co dělat, když mám těžké nohy?
Po dlouhém dni stráveném ve stoje nebo vsedě můžete mít pocit, že máte těžké a unavené nohy.
Bylo prokázáno, že fyzická aktivita a sport pomáhají předcházet a snižovat rizika spojená s žilní nedostatečností. Jak toho můžete dosáhnout? Cvičením svalů nohou a lýtek, zvýšením dechových pohybů a reaktivací žilního systému, což podporuje krevní oběh, informuje web Ceomedic.
Jaké činnosti by měly být upřednostněny?
Chůze: jedná se o aktivitu dostupnou pro každého, která umožňuje mobilizovat svaly a podporuje prokrvení nohou. Věděli jste, že? Pouhý kontakt paty se zemí aktivuje žilní pumpu! Chcete-li využít pozitivních účinků chůze, doporučuje se věnovat chůzi alespoň 30 minut denně.
Plavání: Voda působí na svaly nohou uvolňujícím tlakem, což podporuje žilní návrat a pomáhá bojovat s pocitem těžkých nohou. Plavání také zlepšuje kardiovaskulární tonus. Hledáte něco nového? Vyzkoušejte cvičení v bazénu nebo jízdu na vodním kole... Všechny tyto vodní sporty jsou známé svými účinky na krevní oběh.
Jízda na kole: Při šlapání do pedálů stimulujete stahování svalů nohou, tonizujete hluboké žíly lýtek a stehen a stimulujete klenbu chodidla, což vše podporuje krevní oběh a stimuluje žilní návrat.
Jemná gymnastika: jóga a pilates využívají pohyby, které zvyšují svalový tlak na žíly a zlepšují krevní oběh v nohách. To jsou další příklady aktivit s mnohostranným přínosem!
Vyhněte se: joggingu, zumbě, tenisu, vzpírání, bojovým sportům (např. boxu), kontaktním sportům (např. ragby, fotbalu), atletice a sportům s odrazem (např. basketbalu).
Další možnosti, jak si ulevit:
- Zvedněte nohy
- Noste kompresní punčochy
- Přestaňte kouřit
- Snižte příjem sodíku
- Buďte fyzicky aktivní
- Kontrolujte svou váhu
Lékař vám předepíše léky v závislosti na tom, zda trpíte žilním onemocněním, PAD nebo jiným podobným onemocněním. Může vám být také podán lék, který sníží hladinu cholesterolu a krevní tlak.