Souvislost mezi zdravím našich úst a celkovou kondicí dlouho nebyla jasná. V posledních letech se ale ukazuje, že jde o proměnnou, která může mít vliv zcela zásadní. Početné výzkumy ukazují na propojení špatného chrupu se vznikem různých typů nádorů – od těch přímo v ústech až po ty postihující vzdálenější části trávicí soustavy.
Nově se ukazuje, že nedostatečná péče o zuby může zhoršovat i stav našich tepen. „Nějakým typem aterosklerózy trpí každý z nás, liší se samozřejmě míra. 55 % pacientům také nezpůsobuje žádné problémy,“ vysvětlil na tiskové konferenci České kardiologické společnosti prof. Michal Vráblík. Mimo jiné se jedná o zánětlivé onemocnění, které může urychlit i jiný zánět v těle.
Tedy i paradontóza. „Může to znít překvapivě, ale při závažných stavech jde o zánětlivé ložisko o rozloze několika decimetrů čtverečních. U takových pacientů se pak rychleji horší cévní zánět a výrazně roste i riziko infarktu myokardu,“ varuje Vráblík a dodává, že nejlepší je neodkládat pravidelné preventivní prohlídky u zubaře a věnovat svému chrupu dostatek pozornosti i péče.
Ze zdravotního pojištění jsou například největší českou pojišťovnou VZP hrazené dvě prohlídky ročně: jedna preventivní a jedna pravidelná. Na ty má pacient nárok i v případě, že ho nic netrápí. Stomatolog při každém ošetření zjišťuje, v jakém stavu dásně jsou a doporučuje i odpovídající domácí péči.
Pokud lékař nestanoví jinak, je vhodné chrup čistit ráno a večer, není nutné tak činit po každém jídle – naopak by pak mohlo dojít k narušení zubní skloviny, na kterou během jídla působí trávicí šťávy a naleptávají ji. Samozřejmostí by mělo být i každodenní čištění mezizubními kartáčky a zubní nití. Občas se doporučuje i využití tzv. jednosvazkových kartáčků, kterými se snáze dostanete na méně dostupná místa.
Tápete v péči o chrup? Dopřejte si jednou za půl roku dentální hygienu. Zubní hygienistka zjistí, kde si zuby nečistíte správně nebo dostatečně, doporučí vám správnou velikost mezizubních kartáčků a ukáže i správnou techniku čištění. Domů si pak na pomoc můžete pořídit i barevnou ústní vodu nebo tablety s barvivem, které obarví neodstraněný zubní plak. Právě v něm se množí nebezpečné bakterie.
Možná jste se někdy setkali s tvrzením, že zubní kámen vzniká pitím kávy či červeného vína a stomatolog vám ho kdyžtak odstraní. Nejde ale jen o estetickou záležitost – ukazuje, kde si zuby nečistíte dostatečně. Takovou malou pomůckou je, že by zuby měly být po vyčištění naprosto hladké. Stejně hladké, jako když odcházíte z dentální hygieny. Na takovém povrchu se pak hůře zachytávají i pigmenty, zbytky jídla a ony bakterie.
Jen pro představu: pokud si myslíte, že jste si zuby vydrhli dostatečně kartáčkem, vězte, že po běžném čištění máte čisto na 70 % povrchu zubů. Na zbytek se běžným kartáčkem nedostanete.
Zdroj:
- tisková konference České kardiologické společnosti, 7. 12. 2023
- Český statistický úřad
- Kristina Vernerová: Zuby se kazí i po hranolkách
- Associations between missing teeth and the risk of cancer in Korea: a nationwide cohort study
- Jak vzniká ateroskleróza?