Zánět hraje roli v předčasném stárnutí, paradentóze, obezitě, stárnutí kůže, cukrovce, roztroušené skleróze, rakovině, syndromu dráždivého tračníku a zánětlivých střevních onemocněních, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, a v mnoha dalších chronických zdravotních problémech. Vědci prokázali, že rostlinná strava může pomoci předcházet, léčit nebo zvrátit některé z těchto hlavních příčin úmrtí.

Zdroj: Youtube

Zelenina pro zdraví mozku

Jedním z největších strašáků dnešní doby je mozková mrtvice. Zdá se, že strava bohatá na antioxidanty chrání před mozkovou mrtvicí tím, že zabraňuje cirkulaci oxidovaných tuků v krevním řečišti, které mohou poškodit citlivé stěny malých cév v mozku. Mohou také pomoci snížit tuhost tepen, zabránit tvorbě krevních sraženin a snížit krevní tlak a zánět. Zatímco všechny celé rostlinné potraviny mohou mít protizánětlivé účinky, některé rostliny jsou lepší než jiné. Bylo zjištěno, že ovoce a zelenina s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou bobuloviny a zelená zelenina, tlumí systémový zánět podstatně lépe než stejný počet porcí běžnějšího ovoce a zeleniny.

Mezi běžné bobuloviny patří jahody, maliny, borůvky, brusinky, ostružiny a další. Bobuloviny jsou bohaté na vitamíny (zejména vitamín C), minerály, vlákninu a antioxidanty. Díky vysokému obsahu antioxidantů, jako jsou flavonoidy a antokyany, mají bobuloviny protizánětlivé účinky a přispívají k ochraně srdce a cév, podporují zdraví mozku a mohou pomáhat při prevenci některých typů rakoviny.

Zelená zelenina je klíčovou součástí vyvážené stravy, známou pro své bohatství na vitamíny, minerály, vlákninu a fytonutrienty. Mezi zelenou zeleninu patří například brokolice, cuketa, papriky (zelené), salát, kapusta (tu nikdo moc nejí). Ale třeba i fazolky nebo hrách.

Studie publikovaná na PubMed Central ukazuje, že konzumace zelených listových zelenin může pomoci zpomalit pokles kognitivních schopností u starších dospělých, možná díky neuroprotektivním akcím luteinu, folátu a dalších bioaktivních látek.

A jak bylo výše zmíněno, zelená zelenina může také hrát roli v prevenci mrtvice. Studie publikovaná v AHA Journals naznačuje, že konzumace ovoce a zeleniny, včetně citrusových plodů, jablek a hrušek a listových zelenin, může přispět k ochraně před mrtvicí. Lineární vztah ukázal, že riziko mrtvice klesá s každými 200 gramy denně konzumovaného ovoce a zeleniny.

Třešně proti artritidě

Podle dalšího výzkumu jsou další protizánětlivou potravinou třešně. Lze je úspěšně používat k léčbě bolestivého typu artritidy zvaného dna. Artritida, často spojená s bolestí a zánětem kloubů, je stav, který postihuje mnoho lidí. Příroda nabízí různé způsoby, jak zmírnit tyto příznaky, a jedním z nich jsou třešně. Toto chutné ovoce je nejen lahodné, ale také má významné zdravotní přínosy. Třešně jsou bohaté na antioxidanty, jako je antokyian, který jim dodává charakteristickou červenou barvu. Tyto antioxidanty hrají klíčovou roli v redukci zánětů a bolesti spojených s artritidou.

Třešně mohou snížit úroveň zánětu i u zdravých lidí (měřeno poklesem hladiny C-reaktivního proteinu). Upozornění: Ze stejného důvodu, proč by se ve třetím trimestru těhotenství neměly užívat vysoké dávky protizánětlivých léků, jako je například aspirin, by se v pozdním těhotenství měly kakao, bobule a další potraviny s vysokým obsahem protizánětlivých polyfenolů konzumovat pouze s mírou.

Zdroj:

Studie 1

Studie 2

Studie 3

Studie 4

Studie 5