Mezi typické příznaky onemocnění močových cest patří bolest a pálení při močení, velká potřeba chodit na toaletu, zakalená moč, příležitostně i krev v moči. I když se infekce močových cest objevuje jak u mužů, tak u žen, právě něžné pohlaví je téhle infekci vystaveno 50krát častěji. To je způsobeno tím, že ženy mají kratší močovou trubici, která umožňuje bakteriím snadněji stoupat do močového měchýře. Závažná infekce močového ústrojí se podle statistik vyskytuje až u 30 % žen v některé fázi jejich života.

Zdroj: Youtube

Snižují množení bakterií

Jestliže se i u vás projevují symptomy zánětu močového měchýře, můžete si zkusit před návštěvou doktora pomoct sami, a to právě tím, že kromě dostatečného pitného režimu (díky kterému se snadněji odplavují škodlivé bakterie) nasadíte i brusinky. Ty se právoplatně řadí mezi superpotraviny, a to díky vysokému obsahu důležitých živin, jako jsou minerály, vitamíny a antioxidanty. Jak ale působí na naše močové cesty? Tím, že v sobě ukrývají látky zvané proantokyanidy, které zabraňují přichycení bakterií na stěny močového měchýře, zejména pak nežádoucí Escherichia coli (E. coli). Dokazují to i četné studie. Tyto látky brání bakteriím v jejich růstu a množení, čímž snižují riziko vzniku infekce.

Jako džus nebo doplněk stravy

V některých obchodech je můžete sehnat čerstvé, častěji vám ale přijdou pod ruku v sušené podobě nebo jako doplněk stravy s extraktem z brusinek ve formě želatinových kapslí či prášku. Pomůže i pití brusinkové šťávy (alespoň v koncentraci 25 %) nebo džusu, a to alespoň 450 ml denně po dobu minimálně dvou týdnů. Při užívání brusinek je důležité dodržovat také zvýšený pitný režim, jak už jsme zmínili. Právě větší množství tekutin je klíčové pro správnou funkci močových cest a pomáhá vyplavovat choroboplodné zárodky. Doporučuje se pít dostatek vody a vyvarovat se přílišné konzumaci kofeinu a alkoholu, která může močové cesty dráždit. Brusinková šťáva může také chránit před tvorbou některých druhů ledvinových kamenů.

Jak brusinky pomáhají?

1. Zabraňují množení bakterií: Brusinky obsahují látky nazývané proantokyanidy, které pomáhají zabraňovat přichycení bakterií (zejména Escherichia coli) na stěny močových cest. Tím se snižuje pravděpodobnost infekce močových cest.

2. Antioxidační vlastnosti: Brusinky jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou vitamín C a polyfenoly, které mohou pomoct chránit buňky močových cest před poškozením způsobeným volnými radikály.

3. Protizánětlivé účinky: Některé látky obsažené v brusinkách mohou mít protizánětlivé účinky, což může pomoct snižovat záněty v močových cestách.

4. Kyselé prostředí moči: Brusinky mohou přispět k vytvoření kyselého prostředí v moči, což může ztížit růst bakterií, které způsobují infekci močových cest.

5. Diuréza: Brusinky obsahují přirozená diuretika, která mohou podporovat častější močení. Tím se mohou potenciálně odplavovat bakterie a zbytky škodlivých látek z močových cest.

6. Kyselina askorbová (vitamín C): Brusinky obsahují velké množství vitamínu C, který má imunostimulační účinky a může podporovat obranyschopnost těla v boji proti infekcím.

Přírodní antibiotikum

Studie potvrdily, že brusinky skutečně fungují jako přírodní antibiotikum, protože mají rostlinné látky, které zabraňují usazování bakterií na sliznicích, a to způsobí, že se bakterie vyplaví z těla dřív, než stačí způsobit infekci. I tak je ale žádoucí se v závažnějších případech obrátit na lékaře a nechat si moč vyšetřit. Někdy totiž při infekci zaberou až skutečná antibiotika, která bakterie zlikvidují a zabrání tak, aby se infekce rozšířila například do ledvin. Pokud se vám obtíže nezlepší do tří dnů, jděte k doktorovi. Při chronických a opakujících se zánětech pak brusinky užívejte dlouhodobě jako prevenci. Pokud trpíte na opakující se infekce močového ústrojí, zvažte užívání probiotik, které příznivě ovlivňují střevní a močovou mikroflóru a posilují obranyschopnost proti infekcím. A zvlášť teď na podzim se udržujte v teple a snažte se neprochladnout.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4973860/

https://www.ordinace.cz/clanek/brusinky-prirodni-prevence-zanetu-mocovych-cest/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7025796/