Moč funguje jako přirozená dezinfekce, která oplachuje bakterie z močových cest. Občas ale moč nezvládne odstranit všechny škodlivé bakterie, které se následně rozmnoží a způsobí zánět. Zánět se objevuje buď v dolní části močových cest - to způsobuje zánět močového měchýře - nebo v horní části močových cest - to pak způsobuje zánět ledvin.

Zdroj: Youtube

Příznaky

Mezi nejznámější příznaky zánětu močových cest patří neustále nutkání močit a zároveň palčivá štiplavá bolest při močení. Moč může být při zánětu kalná a může mít nepříjemný zápach. Nemoc může provázet i bolest v podbřišku, celková nevolnost a slabost a při zánětu ledvin může přijít i horečka a třesavka.

Důvody vzniku

Zánět močových cest vzniká několika způsoby. Nejčasněji je zánět způsoben bakteriální infekcí. Zánět může ale vzniknout nedostatečnou hygienou, která způsobí další rozmnožení nežádoucích bakterií. Nemoc může způsobit i pohlavní styk, nebo dokonce i zadržování moči. Pokud budete pravidelně zadržovat potřebu jít na záchod, bakterie se v močových cestách rozmnoží a mohou vám způsobit velmi nepříjemné problémy.

Pomohou bylinky?

Příroda nám nabízí řadu bylinek, které mohou pomoci zmírnit příznaky zánětu močových cest a podpořit naše tělo v boji proti infekci.

Brusinky: Brusinky jsou známé pro své antimikrobiální účinky, které mohou zabránit bakteriím v přilnutí k stěnám močových cest a usnadnit jejich vyplavení.

Meduňka: Meduňka má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit příznaky zánětu.

Přeslička: Přeslička je diuretikum, které může pomoci zvýšit vylučování moči a tak podpořit vyplavování bakterií.

Bříza: Bříza je dalším diuretikem, které může podpořit proces čištění močových cest.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud vás trápí kterýkoliv z příznaků déle, než dva dny, neváhejte v navštívění lékaře. Bylinky a babské rady mohou sice fungovat jako prevence, lékař ale sám nejlépe zhodnotí, není-li zánět příliš rozšířený. Pokud není zánět močových cest léčen dostatečně včas, bývá nutné nasadit antibiotika.

Zdroje: