Artróza – přeceňovaný význam chrupavek?

Artróza – přeceňovaný význam chrupavek?
Pro většinu lidí představuje pojem artróza, tedy opotřebení kloubní chrupavky, nevratné poškození a rozloučení se s aktivním životem. V praxi jsem se ovšem setkala s tím, že význam kloubních chrupavek bývá často přeceňován. Řada klientů je totiž po absolvování kvalitní a komplexní terapie, která vychází ze znalostí globálních stabilizačních a napřimovacích mechanismů, schopna žít a sportovat bez výraznějšího omezení.

Co je artróza

Artróza nebo také osteoartróza je stav, kdy dochází k opotřebování kloubní chrupavky, které se rozvíjí postupně, až dojde k úplné ztrátě chrupavky. Je zpomalen nebo zcela narušen proces obnovy chrupavky. Onemocnění je primárně nezánětlivé, ale sekundárně k rozvoji zánětu dochází, a to z důvodu většího mechanického zatížení kloubu. Chrupavka se opotřebovává nerovnoměrně a v pozdějších stadiích vznikají v blízkosti kloubních ploch kostní výrůstky, které brání pohybu a vyvolávají velkou bolest. Artróza se může dostat až do takového stadia, že je nutné chrupavky nahradit umělým materiálem. Zákrok se označuje jako částečná nebo totální endoprotéza. Pokud by k náhradě nedošlo, tak by holé části kostí začaly navzájem prorůstat a původní kloub by se stal úplně nehybným. V případě klíčových kloubů by to bylo fatální pro celý pohybový aparát.

Loading
ZAVŘÍT REKLAMU
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.