Premium obsah

Artróza – přeceňovaný význam chrupavek?

Artróza – přeceňovaný význam chrupavek?
Pro většinu lidí představuje pojem artróza, tedy opotřebení kloubní chrupavky, nevratné poškození a rozloučení se s aktivním životem. V praxi jsem se ovšem setkala s tím, že význam kloubních chrupavek bývá často přeceňován. Řada klientů je totiž po absolvování kvalitní a komplexní terapie, která vychází ze znalostí globálních stabilizačních a napřimovacích mechanismů, schopna žít a sportovat bez výraznějšího omezení.

Co je artróza

Artróza nebo také osteoartróza je stav, kdy dochází k opotřebování kloubní chrupavky, které se rozvíjí postupně, až dojde k úplné ztrátě chrupavky. Je zpomalen nebo zcela narušen proces obnovy chrupavky. Onemocnění je primárně nezánětlivé, ale sekundárně k rozvoji zánětu dochází, a to z důvodu většího mechanického zatížení kloubu. Chrupavka se opotřebovává nerovnoměrně a v pozdějších stadiích vznikají v blízkosti kloubních ploch kostní výrůstky, které brání pohybu a vyvolávají velkou bolest. Artróza se může dostat až do takového stadia, že je nutné chrupavky nahradit umělým materiálem. Zákrok se označuje jako částečná nebo totální endoprotéza. Pokud by k náhradě nedošlo, tak by holé části kostí začaly navzájem prorůstat a původní kloub by se stal úplně nehybným. V případě klíčových kloubů by to bylo fatální pro celý pohybový aparát.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.