Dnes cvičte v tomto pořadí:

 • Zacvičte si lekci na tento den: Detoxikační jóga a stimulace lymfatického systému.
 • Na závěr jógové praxe se věnujte tantrické meditaci, která zharmonizuje pravou a levou mozkovou hemisféru a snižuje stres v těle. O blahodárných účincích meditace už víte z prvního dne. Dopřejte si dnes proto po odcvičení ásan závěrečnou dvacetiminutovou meditaci.

Téma dne: Podpořte detox teplem

Terapie teplem prokrvuje, prohřívá, zrychluje metabolismus a napomáhá detoxikaci. Sauna nebo teplá vana se solí a bylinkami může být vhodným doplňkem vašeho detoxu.

Sauna je takovou gymnastikou pro cévy. Během pobytu v sauně dojde k intenzivnímu prohřátí, pocení a detoxikaci. První se zahřeje kůže. Tím, jak do ní proudí víc krve, zrychlí se metabolismus a dojde k intenzivnímu pocení a vylučování škodlivých látek. Během jedné návštěvy tělo dokáže vyprodukovat 500–1500 ml potu. Dokáže tak regulovat pohyb tekutin v těle, které pak přinášejí větší užitek z hlediska pročištění, posílení a celkové obnovy tělesné rovnováhy. Saunování je nevhodné při těhotenství, potížích s krevním tlakem, srdcem, epilepsii a při některých kožních onemocněních.

Jak se správně saunovat

 1. V den, kdy jdete do sauny, jezte pouze vegetariánskou stravu. Nasnídejte se, abyste se necítili zesláblí. Ideální doba pro návštěvu sauny či páry je dopoledne mezi 9. a 11. hodinou.
 2. Před vstupem mějte suchou kůži a nikdy nechoďte dovnitř s mokrou hlavou.
 3. Uvnitř se hned posaďte a relaxujte. Dbejte na to, abyste dýchali nosem. Vzduch je téměř sterilní a pomáhá uvolňovat hlen v dutinách a plicích. Můžete podpořit kapkou mátového esenciálního oleje pod nos nebo na ručník.
 4. Uvnitř setrvejte 5 minut – ne víc. Jakmile se začnete potit, je to znamení k odchodu.
 5. Osprchujte se v chladné (nikoli ledové) vodě, vynechte však hlavu. Pořádně se osušte. Lehněte si a 5 minut odpočívejte. Čas strávený v sauně a mimo ni by měl být stejný.
 6. Vraťte se do sauny či páry a tentokrát v ní zůstaňte 10 minut na horní lavici.
 7. Opakujte kroky 5 a 6, ale tentokrát odpočívejte 10 minut a vypijte hodně vlažné, nikoli studené vody po malých doušcích. Můžete zkusit i vlažný mátový čaj nebo čerstvě vylisovanou šťávu z černé ředkve. Další vhodnou směsí je detoxikační nápoj z mrkve a daikonu (viz recept níže).
 8. Vraťte se do páry či sauny na posledních 10 minut a opakujte předchozí postup. Tentokrát se však osprchujte ve studenější vodě delší dobu nebo použijte ochlazovací bazének. Poté se omyjte celí včetně hlavy.
 9. Odpočívejte půl hodiny. Ideální by bylo využít tento čas pro masáž.

Recept: Detoxikační nápoj z mrkve a daikonu

Bílá ředkev daikon je úžasný pomocník při domácím detoxu. Kupte ji nejlépe v biokvalitě a připravte z ní nápoj, který pročišťuje organismus a pomáhá odbourat tukové usazeniny. Použijte 2 lžíce jemně nastrouhaného daikonu a 2 lžíce jemně nastrouhané mrkve a vhoďte je do 300 ml vroucí vody a vařte 30 sekund až 1 minutu. Sceďte a pijte co nejteplejší ideálně 3 dny za sebou. Pak udělejte měsíc pauzu. Nebo pijte jednou týdně v období jara. Nepřekračujte doporučenou dávku.