Ájurvéda celosvětově nabývá stále větší popularity. Na jednu stranu je to dobrá zpráva – tato pět tisíc let stará věda se tak stále více dostává do povědomí lidí, kteří mají chuť vzít zdraví do svých rukou. Na druhou stranu se z ájurvédy, podobně jako z jógy, stal i marketingový pojem, na který se odkazuje trh s potravinovými doplňky, kosmetikou i potravinami. Ne všechno je však vhodné pro každého. Jedná se o medicínu, a tak je k tomu třeba přistupovat.
Ájurvéda je především o souladu – se světem, s druhými, a hlavně s vlastním nastavením. Vychází z představy, že náš individuální mikrokosmos je součástí většího celku, makrokosmu. Vše souvisí se vším, vše je propojeno a mělo by to být v rovnováze. Podle ájurvédské lékařky Nimi Rageshkumar z Resortu Svatá Kateřina stojí tato věda na několika základních principech. Prvním z nich jsou elementy: éter, vzduch, oheň, voda a země. Éter neboli prostor představuje všechny dutiny v těle, jimiž proudí další element, vzduch. Ten zodpovídá za veškerý pohyb, za motoriku, mysl i smysly. Oheň souvisí s metabolismem a produkcí hormonů. Voda jsou všechny tělní tekutiny – krev, lymfa, sliny. Element země je pak vše, co má pevný tvar, například kosti a svaly. Druhým základním principem jsou vlastnosti, které jsou spojeny s jednotlivými elementy. Například vzduch je lehký, studený, jemný, pohyblivý. Elementy a jejich vlastnosti pak tvoří třetí základní princip, takzvané dóši (rozlišujeme tři základní: pittu, kaphu a vátu), které každé tělo obsahuje v individuálním poměru. Ten ovlivňují prostředí, v němž žijeme (stres, soutěžení, společnost, ve které se pohybujeme), fáze dne, roční období, věk a fáze menstruačního cyklu.Respektujeme-li jednotlivé dóši a jejich vlastnosti, které najdeme v jídle, aktivitách i společnosti, a řídíme se důležitým ájurvédským zákonem opačného (pokud jsou některá dóša a její vlastnosti zvýšené, přidáme vlastnosti opačné), pak žijeme v harmonii, duševním i fyzickém zdraví a spokojenosti. V opačném případě cítíme únavu, máme různé zdravotní komplikace, jsme nespokojení. Ájurvéda vnímá lidské zdraví komplexněji než západní medicína. Za zdravého považuje toho, kdo je fit z pohledu mentálního, duchovního i fyzického. Jednou ze základních otázek při konzultaci s ájurvédským lékařem je: "Cítíte se spokojeně a šťastně?" Ájurvéda pracuje se třemi základními pilíři zdraví: strava, spánek, aktivita.
JÍDLO
"To, co jíme, je v ájurvédě zásadní, ale nejprve je důležité pochopit vlastnosti jednotlivých potravin a individuální rozložení dóš, tělesnou konstituci. V lidském těle jsou zastoupeny všechny tři dóši, jejichž rozložení se procentuálně liší u každého z nás. Jakmile toto poznáme, pochopíme, můžeme si podle toho nastavit správný jídelníček, životní styl i aktivity," vysvětluje lékařka. Podle ní je západní svět velmi ovlivněn současnými výživovými trendy, kterých je plný internet. Patří sem například keto diety nebo přerušované půsty. Tyto trendy mohou zásadně narušovat rovnováhu některé dóši a to může mít negativní vliv na zdraví. "Každý člověk potřebuje jiné živiny, v jiné podobě. Lidé, kteří navštíví resort, si často myslí, že jedí zdravě. V okamžiku, kdy vyzkouší ájurvédu, si uvědomí, jak velký rozdíl je v tom, jak se cítí. Následně se snaží si ‚kousek ájurvédy‘, například v podobě úpravy jídelníčku, přinést domů," dodává lékařka.
JÓGA A MEDITACE
Jóga je sesterskou vědou ájurvédy. Nejde jen o cvičení pozic, to je pouze desetina toho, co jóga je, ale také o praxi dechových technik neboli pránájámy a praxi pratjaháry, tedy otáčení pozornosti smyslů do nitra. Bez toho nelze mluvit o praxi jógy. Jóga je celkový přístup k životu, je to cesta hlubšího poznání. Co je tedy myšleno pravidelnou praxí? I pět minut se počítá. Můžete se věnovat dechovým technikám, meditaci, i to je praxe jógy. Staré texty uvádějí, že bychom měli praktikovat šestkrát v týdnu. Intenzita lekce by ale měla souviset s tím, jaký je náš život mimo podložku. Pokud je náročný, na podložce uberte. Je-li to procházka růžovým sadem, pak si na podložce dávejte výzvy. Praxe ásan je oknem, kterým nahlížíme hlouběji do nitra. Také nám pomáhá k fyzické zdatnosti, očistě a učí nás disciplíně.
EMOCE, MYSL A ODPOČINEK
Z pohledu ájurvédy i jógy je mysl tím, co intenzivně ovlivňuje naše zdraví. Můžeme být fyzicky zdraví, orgány mohou správně pracovat, ale jakmile budeme dlouhodobě podléhat stresu, budeme mít špatně nastavenou mysl, časem se to projeví i na našem fyzickém těle v podobě bolesti či nemoci. "V našem resortu se často setkávám s klienty různého věku, kteří trpí úzkostmi, zažívají stres, v práci, rodině, kladou na sebe velké nároky, volí nevhodné aktivity a neumí správně odpočívat. Pokud jsme pod vlivem stresu, staráme se o rodinu, podáváme výkon v práci, nemusí pro nás být vhodné jít si ve volném čase si zaběhat. Někdy je méně více. Někteří lidé si tuto skutečnost neuvědomují, podléhají módním trendům sociálních sítí a internetu. Většinou až zdravotní komplikace jim otevřou oči," podotýká lékařka.
LÉČENÍ PODLE ÁJURVÉDY
Podle ájurvédy bychom nejvíce vitaminů, minerálů a výživných látek měli přijímat ze stravy. Léky a ájurvédské doplňky stravy bychom měli zařadit až ve chvíli, kdy nás trápí zdravotní problémy. Lékařka Rageshkumar varuje před preventivním užíváním ájurvédských léků, jako jsou tolik populární Ašvaganda nebo Triphala, a to i přes to, že se jedná o čistě bylinné přípravky. Je to lék s větší koncentrací účinných látek, jehož konzumaci a dávkování bychom vždy měli předem probrat s odborníkem, což ostatně bývá uvedeno i na jejich obalu. Je nutné také připomenout, že tyto bylinné přípravky vstupují do interakce se západními léky. Mohlo by dojít k narušení účinnosti a ohrožení zdraví. To ostatně platí nejen o ájurvédských přípravcích. Čím ale můžete přirozeně podpořit své zdraví a harmonizovat jednotlivé dóši, je koření. Kurkuma, zázvor, černý pepř, koriandr, římský kmín, skořice nebo hřebíček pozitivně působí na naše zdraví.Ájurvédští lékaři se nezříkají předností moderní medicíny, naopak s ní rádi spolupracují, například využíváním vyšetření pomocí zobrazovacích technik, jako jsou magnetická rezonance nebo CT. Stejně tak vnímají i nové poznatky. "Už ve starodávných védských spisech je uvedeno, že s postupem věků a let se ájurvédský lékař může přizpůsobovat době a využívat nové poznatky. Pro ájurvédskou medicínu však stále platí, že se léčí vždy jen na bylinné bázi a věnuje se léčení stejně jako prevenci," dodává lékařka.
Zdroje:
Časopis Kondice
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14514269/
Resort Svatá Kateřina