Světová zdravotnická organizace řadí Česko mezi tři největší světové konzumenty alkoholu. O vánočním čase, kdy má většina lidí volno, k popíjení inklinujeme ještě o něco více. Zdá se nám to tak nějak přirozené – vaječný koňak, víno a pivo – to přece ke svátkům a vánočním večírkům patří. Jenže když to s alkoholem přeženeme, čeká nás téměř s jistotou nepříjemný stav – kocovina. Tu způsobují metabolity alkoholu a masivní dehydratace organizmu v důsledku zvýšeného vylučování tekutin. Kocovina nastává poté, co hladina alkoholu v krvi začne klesat, podle některých odborníků nastávají nejhorší příznaky, když hladiny alkoholu dosáhnou nuly. Nezáleží ani moc na tom, kolik jste toho vypili. Několik studií naznačuje, že mírní pijáci jsou ve skutečnosti náchylnější ke kocovině než ti, kteří toho vypili o poznání víc.

Zdroj: Youtube

Chybí nám minerály a jsme dehydrovaní

Ke vzniku kocoviny přispívá také nedostatek sodíku, hořčíku, draslíku a vitamínů v těle. Když na ni dojde, je dobré doplnit tělu hned po probuzení vodu a minerální látky, třeba prostřednictvím minerálky. Nápoj může být i mírně slazený, aby dodal tělu chybějící cukr, a pomohl tak proti nevolnosti. Někdo nedá dopustit na sportovní, iontové nápoje, které obsahují také plno minerálů. K dalšímu doplňování tekutin v průběhu dne jsou vhodné i zelené a bylinné čaje, ale také masový vývar nebo česnečka.

„Jen málokdo si umí představit vánoční svátky bez alkoholu, ačkoli následky jeho konzumace mohou sváteční pohodu spíše pokazit. U alkoholu je rozhodně na místě střídmost a nutno říct, že tradiční vánoční nápoje (například punč, vaječný likér, bowle) lze připravit i v chutné nealkoholické variantě,“ upozorňuje Věra Boháčová, DiS., nutriční terapeutka se zaměřením na prevenci a léčbu civilizačních onemocnění u dospělých i dětí.

Než začnete pít, najezte se

Pokud víte, že vás čeká náročný večer s několika skleničkami, dodržujte vždy tři základní pravidla. „Když už na alkohol dojde, kontrolujte si konzumované množství, nikdy nepijte nalačno (alkohol se na prázdný žaludek vstřebává rychleji) a pití alkoholických nápojů prokládejte pitím minerálky. Zředíte tak účinky alkoholu, doplníte tělu potřebné tekutiny (alkohol působí močopudně) a zároveň minerální látky, podpoříte vylučování odpadních látek. A nejspíš i vypijete celkově méně alkoholu,“ radí spolupracovnice AquaLife Institutu Věra Boháčová. A když už se kocovina druhý den dostaví, pomoct vám může několik následujících tipů.

Zavlažujte, co to jde

Jeden z nejjednodušších domácích léků na kocovinu? Pít vodu, hodně vody. Alkohol sám o sobě je diuretikum, což znamená, že způsobuje častější močení. Podle odborníků může tělo ztratit po požití čtyř skleniček s alkoholem až litr tekutin, a to během několika hodin.

Hydratace vodou nebo jinými tekutinami proto pomůže doplnit potřebné tekutiny a pomáhá krevnímu řečišti a oběhovému systému přenášet živiny a kyslík do tkání a odstraňovat toxický odpad z alkoholu. Čím více vody tedy vypijete, tím lépe. Do skleničky můžete přidat i citronovou šťávu pro rychlé doplnění vitaminu C.

Dodejte tělu karbohydráty

Pití alkoholu může snižovat hladinu cukru v krvi, takže mozek musí pracovat bez dostatku hlavního paliva. Z toho plyne únava a motání hlavy. Navíc mnoho lidí se zapomíná při zábavě a tanci najíst, což ještě víc snižuje hladinu cukru v krvi. I když máte ráno žaludek jako na vodě, zkuste do sebe něco dostat. Toast a pomerančový džus je ideální způsob, jak zase vrátit hladiny do normálu. Anebo si dejte zmiňovanou polévku.

Kofein postaví na nohy

Po probuzení si uvařte šálek černého či zeleného čaje nebo kávy, abyste se trochu probrali (dobře funguje i studená sprcha). Kofein nemá žádné speciální účinky proti kocovině, ale jako stimulant pomáhá s nepříjemnou otupělostí a vy zvládnete alespoň trochu fungovat.

Zázvor proti nevolnosti

Čaj z čerstvého kořene zázvoru je jedním z nejlepších přírodních prostředků na zklidnění podrážděného žaludku, který je častým příznakem kocoviny. Chemické sloučeniny v zázvoru pomáhají zmírnit bolest žaludku a napomáhají trávení, snižují nevolnost a pocity na zvracení. Tahle superpotravina má navíc antioxidační účinky, které chrání zejména játra – právě tento orgán je při pití alkoholu nejvíce zatěžován.

Vypoťte toxiny

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zatočit s kocovinou, protože zvyšuje průtok kyslíku do mozku a také hormony zlepšující náladu. Při sportu se také více potíme, a tím vylučujeme nežádoucí toxiny z těla. Samozřejmě to s cvičením nepřehánějte, po večírku byste si měli dát jen mírnou až střední zátěž, protože kocovina negativně ovlivňuje kognitivní schopnosti, motorickou kontrolu a koordinaci. Ulevit by vám měla delší procházka na čerstvém vzduchu, ovšem v intenzivnějším tempu, žádné ploužení.

Vyspěte se

Jestli je to jen trochu možné, vraťte se do postele a dopřejte si více spánku. Mnoho příznaků kocoviny je způsobeno tím, že po požití alkoholu se nám špatně spí, poznamenává americká klinika Mayo v článku zde. „Alkohol může zpočátku způsobit ospalost, na náš spánek má ale negativní vliv, protože se kvůli němu nedostaneme především do fáze hlubokého spánku, který je pro náš organismus posilující,“ říká dr. Agarwal z kliniky Mayo. Špatný spánek je pak spojován s podrážděností a depresí. Den po večírku si proto neplánujte nic zásadního, odpočívejte a dopřejte tělu klid na regeneraci, kterou teď potřebuje.

Zdroje:

https://www.everydayhealth.com/mens-health-pictures/the-perpetual-search-for-a-hangover-remedy.aspx

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/7-steps-to-cure-your-hangover

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hangovers/symptoms-causes/syc-20373012

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6341159/