Víno na koberci

Stačí chvilka nepozornosti nebo rozjeté zábavy a víno omylem skončí tam, kde bychom to nečekali – třeba na světlém koberci. Nad rozlitým vínem ale nemusíte bědovat, když víte, jak skvrny rychle odstranit. Slovo ,rychle' je tu důležité, protože zaschlé víno se čistí mnohem hůře. Nejdřív vezměte kus papírové utěrky nebo ubrousku a tekutinu odsajte, co to jen půjde. Pozor, netřete silou, jinak se víno vpije ještě hlouběji do látky. Jako první pomoc můžete skvrnu polít minerálkou, víno tak naředit a pak vše odsát. Po odsátí vína zasypte skvrnu bohatě kuchyňskou solí a nechte ji působit několik hodin, klidně až do rána. Pak je potřeba koberec nebo látku vyprat a pro jistotu přilít i běžný odstraňovač skvrn. Pokud se vám rozlilo červené víno, použijte jako protiklad bíle víno. Zní to jako vtip, ale věřte, že trik funguje. Bílé víno nalijte na skvrnu a očistěte ubrouskem. Poté klasicky vyperte.

Zdroj: Youtube

Rozlitá káva

Podařilo se vám polít během horlivého vyprávění kávou bílé tričko? Zvládnout byste to měli s mýdlem a vlažnou vodou, když předtím skvrnu pokapete citronovou šťávou, která má skvělé čisticí schopnosti, a necháte alespoň 10 minut působit. Pak už stačí jen vysušit, třeba fénem. Takto jednoduše odstraníte skvrnu od kávy i z koberce, pohovky nebo ubrusu.

Rtěnka na košili

Bohatý make-up k večírkům patří, stejně jako slavnostní oblečení – což může být někdy nebezpečná kombinace. Aby rtěnka nebo tvářenka neskončila na vašem bílém topu, vždy se nejprve ustrojte a až poté se věnujte líčení. Co dělat, když se při tanci otřete obličejem o partnera a umažete mu líčidly košili? Tady se vyplatí oblečení co nejdříve sundat a zaprat – pokud nemáte po ruce pračku, zakápněte skvrnu alespoň šamponem nebo si půjčte od partnera pěnu na holení – obě tyto látky mají schopnost doslova vytáhnout nečistoty z vláken. Doma pak oblečení normálně vyperte. Skvrny od bronzeru nebo pudru je nejlepší z oblečení opatrně vyklepat, případně použít suchý kartáček a pigmentovaný prášek z látky doslova vymést. Odstranit skvrnu od rtěnky pomůže jedlá soda – místo posypte a třete navlhčeným kartáčkem na zuby nebo houbičkou. Pak opět vyperte.

Když omáčka skončí mimo talíř

Kečup, hořčice, barbecue – tyhle univerzální studené omáčky se sice skvěle hodí k masu nebo hranolkům, méně už k vašemu outfitu. Jestliže se „pokydáte“ rudým kečupem, myslete na to, že na skvrnu nepatří teplá voda – ta by špínu ještě více „zažrala“ do látky. Místo toho sáhněte po trošce jaru na nádobí a studené vodě. Kečup opatrně odstraňte z místa, a to opatrně směrem od vnějších okrajů do středu a snažte se ho co nejméně rozmazat, pak látku propláchněte vodou z rubové strany. Následně nakapejte na flíček jar a houbičkou pořádně čistěte. Stejně můžete postupovat i s octem nebo žlučovým mýdlem. Doma pak oblečení vyperte v pračce.

S mastnými skvrnami si poradí soda

Zaschlá mastná skvrna od oleje se může zdát jako hotové nadělení, ale vězte, že i s tím se dá něco dělat. Nejdřív se pokuste co nejvíce mastnoty odsát pomocí papírové utěrky. Pak přichází na řadu kypřicí prášek a jedlá soda. Tyto dva prášky, které máme běžně doma, jsou velkými pomocníky nejen v kuchyni. Prášek na pečení nebo jedlou sodu dejte do misky a smíchejte s trochou vody. Vzniklou kašičku naneste na mastnou skvrnu a nechte chvíli působit. Poté propláchněte pod tekoucí vodou a vyperte běžným způsobem. Pokud doma najdete škrob, posypte jím mastné místo a nechte alespoň čtvrt hodiny účinkovat. Poté škrob odrolte či seškrábněte a oděv vyperte běžným způsobem. Dobře vám poslouží i dětský pudr.

Zdroje:

https://www.dobrytextil.cz/blog/poradna/jak-odstranit-mastnotu-z-obleceni

https://www.firstleaf.com/wine-school/article/how-to-remove-wine-stains