Proč volit aromaterapii?

Protože matka příroda nabízí jednoduchost, přirozenost, pestrost a citlivý přístup pro posílení našeho zdraví a celkové vitality. Přírodní aromaprodukty využívám proto, že přímo ovlivňují emoční, mentální a fyzický stav člověka s cílem odstranit nerovnováhu, navodit harmonii a podporují tak homeostatické procesy organismu vedoucí k rovnováze a zdraví na všech úrovních. Jednoduše, díky využití aromaterapie při běžných činnostech jako je cvičení, práce na počítači či učení, řízení auta, ale i při masáži, relaxaci či spánku, můžete velmi zefektivnit přínos této aktivity jak na úrovni vitality těla, tak mentální výkonnosti či naopak hloubky relaxace a regenerace. Začleněním hry s vůněmi do svého života můžete podpořit svou každodenní radost a podtrhnout jedinečnost okamžiku.

S čím pracuje aromaterapie?

Aromaterapie využívá:

1. Éterické (esenciální) oleje, tzv. EO – Tyto oleje jsou extraktem toho nejcennějšího, co v sobě rostlina nese, jsou esencí jejích kvalit, darů a schopností. Éterické oleje se získávají z různých částí rostlin – z kůry, kořenů, listů, květů, plodů, kůry plodů, ale i třeba šišek. Tyto oleje obsahují od 50 do 500 různých chemických sloučenin, které určují profil a léčebný potenciál oleje. EO jsou velmi těkavé látky, jež se rychle odpařují. Rozpustit a naředit je můžete buď v tuku anebo v alkoholu.

2. Hydroláty neboli květové vody vznikají jako vedlejší produkt při získávání esenciálních olejů procesem parovodní destilace. Obecně jsou květové vody jemnější a méně koncentrované, využívat je můžete například jako pleťové vody či pro tzv. vodní mlhu v létě pro osvěžení pleti.

3. Rostlinné oleje a másla, ve kterých se rozpouštějí éterické oleje určené například k masážím či k ošetření pleti.

Volit bio, či nebio?

Toť otázka do ringu. Vzhledem k tomu, že samotný éterický olej je skutečnou esencí, tedy extrakcí toho, co v sobě rostlina nese, bylo by velmi naivní myslet si, že pokud rostlina byla chemicky ošetřovaná, rezidua postřiků nejsou přítomná v tomto extraktu. U citrusů, jejichž esenciální olej se získává lisováním samotné kůry plodu, je právě způsob extrakce, alespoň pro mě, jasným kritériem pro bio cestu. U jiných typů olejů získávaných převážně parovodní destilací je přítomnost pesticidů přinejmenším diskutabilní. V jednom mám však jasno. Planeta Země potřebuje láskyplnou péči, docela dlouhou dobu ji člověk devastuje… Pokud si uvědomuje vzájemnou propojenost a v souladu s ní toužíme žít udržitelně a s respektem k přírodě a se záměrem uchování jejích darů, je právě ekologická cesta šetrné bioprodukce tou, která náleží k zodpovědnému přístupu života.

Vibrační potenciál éterického oleje

Někdo dá na čísla, šarže, ISO a certifikáty, někdo skutečně vnímá sílu esence. Marie Noe ve své knize Aromaterapie do kapsy zmiňuje velmi důležitý aspekt při výběru zdrojové suroviny, a to místo původu. Tedy vedle kritéria bio/nebio je vhodné volit rostliny z divoké přírody, jejichž potence je z hlediska vyzařování jemnohmotné energie ta nejvyšší možná. Kvalitní výrobce aromaproduktů by měl vždy na lahvičce uvádět název rostliny v češtině, celý název v latině, zemi původu, část rostliny, z níž se extrakt získává, způsob extrakce a čistotu produktu (100% přírodní, případně bio).

Cena éterických olejů

Jakou kvalitu/čistotu produktu volit? Záleží, jaké najdeme pro aromaterapii využití. Zda toužíme aroma vůněmi hýčkat a uzdravovat tělo i mysl svoje a své rodiny, anebo zda si chceme jen zpříjemnit úklid domácnosti například esencí z levandule. Ceny éterických olejů jsou velmi odlišné, od pár desítek korun za 10ml lahvičku až po několik set za stejný objem. Záleží samozřejmě na typu a dostupnosti rostliny. Jinou cenu má poměrně dostupný eukalyptus a jinou cenu zaplatíme za extrakt růže či jasmínu. Každopádně, jak autorka zmíněné knihy, tak moje vlastní zkušenost potvrzuje skutečnost, že z aromaterapie se stal solidní byznys, kde občas účel svědčí prostředky… Tedy při volbě své budoucí oblíbené značky pro aromaterapii si ujasněte své hodnoty, seznamte se s etikou výrobce a dejte na doporučení zkušených specialistů, ke kterým máte důvěru.

Éterické oleje pro péči o tělo i domácnost

Pro péči o tělo a mysl aplikací aromaterapie přímo na kůži při masáži (kdy éterický olej naředíme dle doporučení s vhodným nosným olejem, například mandlovým, slunečnicovým, kokosovým) či pro inhalaci bych osobně doporučila volbu bioproduktu.

Pokud chceme podpořit vůni domova při úklidu či provonět prádlo namísto běžné aviváže, vystačíme si s éterickým olejem 100% čistoty, ovšem nemusí být nutně bio.

Ekoaromatipy pro vaši domácnost:

1. Při vytírání podlahy přidejte do roztoku 1–3 kapky oleje levandule, citrónu či eukalyptu anebo jiné vámi preferované vůně.

2. Při praní prádla doporučuji volit sypký prací prášek bez výrazné vůně. Aviváž vynechejte a namísto ní nalijte na příslušné místo do pračky 50 ml kvasného octa a přidejte 1–3 kapky vybraného esenciálního oleje. Prádlo bude vonět jedna radost. A bonus k tomu? Chráníte svou pračku před nánosy zbytečného balastu…

Zdroje:

  • Studium a mentorská praxe v rámci celostní péče o tělo a mysl autorky článku: www.light-soul.eu
  • NOE, Marie. Aromaterapie do kapsy: malá encyklopedie éterických olejů. Praha: One Woman Press, c2014. ISBN 978-80-86356-49-5.