Triatlon je sport, který zahrnuje hned tři disciplíny: plavání, jízdu na kole a běh, přičemž vzdálenosti mohou být různé. Například olympijský, nebo také krátký triatlon, se odehrává na vzdálenostech 1,5 km plavání, 40 km na kole a 10 km běhu. Ale vyzkoušet si triatlon můžete i na kratších vzdálenostech.

Zdroj: Youtube

„Spousta pořadatelů organizuje v triatlonu i štafety. Pro lidi, kteří si nevěří, že by zvládli celý triatlon sami, je to skvělá možnost, jak si zažít a vyzkoušet atmosféru závodů. Ve štafetách, a to i ve světě, je běžné, že tři lidé vytvoří tým a každý absolvuje jednu disciplínu. Takže každý si může užít tu, ve které je silný,“ vysvětluje Tomáš Petr, technický ředitel České triatlonové asociace.

Sport nejen pro muže

Na otázku, proč by měly triatlon vyzkoušet i čtenářky časopisu Kondice, krásně odpověděla česká reprezentantka Tereza Zimovjanová, které se především kvůli velké smůle a zdravotním problémům nepodařilo kvalifikovat na olympiádu.

„Myslím, že triatlonová komunita je nádherná. Nikdy se vám nestane, že zůstanete s problémem na trati sami bez pomoci. Triatlonu se nemusíte vůbec bát. Stačí se nebát udělat první krok. Například při plavání nikdo nečeká, že budete hned plavat kraulem. Plavecký úsek můžete začít kraulem, ale klidně ho dokončit stylem prsa a je to úplně v pohodě. Triatlonové závody jsou vždycky v přírodě, což z nich dělá velmi příjemný den. Je skvělé, že při závodech máte možnost vidět krásná místa v přírodě, takže si tento den opravdu užíváte. Nemusíte ho brát jako závod, který pojedete na plno. Je to vlastně takové cvičení v přírodě. Myslím, že je to super sport, který rozvíjí ducha i tělesnou schránku. Určitě bych každé ženě doporučila vyzkoušet ho,“ doporučuje Tereza Zimovjanová.

Triatlon: žádná nuda

Podle předsedy České triatlonové asociace Antonína Bauera je na triatlonu krásná kombinace tří sportů a všestrannost. Lidé se k tomuto sportu často dostávají spíš přes delší tratě, ať už na kole nebo při běhání. Absolvovat triatlon je pro mnohé podobná meta jako uběhnout maraton. Ať už si zvolíte krátký, super krátký nebo dlouhý triatlon, nudit se při přípravě rozhodně nebudete.

„Triatlon skvěle bojuje s nudou, která může přijít, když například pouze běháte. Triatlon vám nabízí hned tři disciplíny. Pokud se vám dnes nechce běhat, můžete jít plavat. Takže i když máte naplánovaný trénink, pořád můžete osvěžit svou mysl tím, že zítra budete dělat něco jiného. To znamená, že jste stále zaměstnaná jiným druhem pohybové aktivity. Lidé si myslí, že je to těžký sport, ale není to pravda. Je to spíš o psychice, o přesvědčení hlavy, že teď si půjdete zaplavat, pak sednete na kolo, a nakonec se proběhnete. Triatlon byl a je vždy výzvou. Je to o překonání sama sebe, ale je to sport, který vás posune,“ vysvětluje Bauer.

 Zdroje:
www.triatlon.cz
tisková konference České triatlonové asociace