Dali byste své dítě po obědě zdřímnout si na mráz? Většina rodičů ve Švédsku by se dlouho nerozmýšlela. Pro ně to je součást každodenního života, napsal britský zpravodajský server BBC.

Zdroj: Youtube

Ve Stockholmu v zimě denní teploty pravidelně pohybují kolem minus pěti stupňů Celsia, venku však stále bylo možné vidět kočárky s dětmi, které jejich rodiče nechali, aby si zdřímly. Při procházkách po zasněženém městě tak člověk narazí na kočárky postávající jeden vedle druhého před kavárnami, kde rodiče usrkávají latté. A jestliže je člověk na návštěvě a jeho dítě začne být ospalé, je možné, že hostitelé mu místo ložnice nabídnou zahradu nebo balkon.

"Myslím si, že je pro ně dobré, když jsou na čerstvém vzduchu co nejdříve," říká Lisa Mardon, matka tří dětí ze Stockholmu. "Hlavně teď v zimě, když je kolem spousta nemocí... děti jsou pak zdravější". Jejímu nejmladšímu potomkovi Alfredovi jsou dva roky a Lisa ho nechává spát venku půldruhé hodiny denně. Když byl menší, spal tam dvakrát denně.

Do školky a šup na mráz

Spát děti venku nechává v současnosti většina švédských středisek denní péče. Ve školce Förskolan Orren u Stockholmu spí venku všechny děti do tří let. "Když teplota klesne na minus 15, vždycky kočárky přikrýváme dekami," říká její ředitelka Britt Marie Carlzon. "Loni tu bylo pár dní, kdy bylo 20 pod nulou. Když děti spaly, vzali jsme na nějakou dobu kočárky dovnitř, většinu času ale strávily venku," dodává.

Podle teorie podporující spánek venku mají děti vystavené čerstvému vzduchu – ať v létě nebo uprostřed zimy - větší naději, že nedostanou kašel nebo rýmu. A být celý den v jediné místnosti s 30 dalšími dětmi jim nepřinese nic dobrého. Mnoho rodičů má také za to, že jejich děti venku spí lépe a delší dobu.

To potvrzuje i lékař jiří Jackl pro server Zena IN. „Děti by měly být na čerstvém vzduchu co nejvíce. V létě i v zimě. V současné době se většina dětí jen přeloží z autosedačky do kočárku, se kterým se maminka projde po vyhřátém nákupním centru, největším zdroji bacilů, a pak zase zpátky do autosedačky a domů…Když je zima a nemrzne, dítě v kočárku by mělo strávit na čerstvém vzduchu zhruba tak hodinu a půl. Při mrazech se pak doporučuje půlhodinka.“ S tím, že v mrazech pod mínus deset stupňů už by měly být limitem. Pokud tedy nemáme vytrénované a otužilé děti jako ve Švédsku.

Výcvik v ledu

Oproti dětem českých školách, které se učí při tělocviku kotrmelec a hrají vybíjenou, tak švédské děti se noří do ledového jezera v rámci výuky přežití. A evidentně je to nijak neděsí. Jak informuje web MSN, přibližně čtyřicet žáků se zúčastnilo "isvaksovningu" (doslova "cvičení s dírou v ledu"), aby se naučili, jak se zachovat, dostat se ven, a nakonec přežít v případě, že by se někdy ocitli v propadlišti zrádného ledu, který často pokrývá mnoho švédských jezer.

"Je to důležité, protože žijeme v zemi, kde jsou outdoorové aktivity velkou součástí života lidí," říká Anders Isaksson, učitel tělocviku, který třídu vede, "jde o to, aby si lidé užívali přírody bezpečným způsobem."

Zdroj:MSN, Zena IN, BBC