Jak se nemoc projevuje?

Zánět močových cest určitě zaznamenáte. Úporné pálení a řezání později už nejen při močení a časté běhání na toaletu jsou nesporným znamením toho, že s vaším močovým měchýřem není něco v pořádku. V každém případě je nutné navštívit lékaře, který obvykle naordinuje antibiotika. Pokud jste ale teprve v počáteční fázi onemocnění a netrpíte horečkou, je možné si od nepříjemných symptomů poradit i domácími prostředky. Ty přitom máme běžně po ruce.

Základem je pitný režim

Abyste nežádoucí bakterie z močových cest co nejrychleji dostali, zaměřte se na každodenní dostatečný příjem tekutin. Ten by se měl pohybovat minimálně okolo 35 ml na 1 kg hmotnosti člověka. Například žena vážící okolo 60 kg by tedy měla přijmout alespoň něco málo přes 2 litry tekutin denně. Při potížích s močovým aparátem zařaďte do pitného režimu alespoň čtvrt litru brusinkové nebo borůvkové šťávy denně. Toto ovoce totiž obsahuje látky, které zamezují bakteriím ve snaze se zachytit uvnitř močových cest, a tím pomáhá i při již rozběhlém zánětu.

Konzumujte diuretické potraviny

Ty je vhodné jíst preventivně. Patří mezi ně například okurka, petržel anebo celer, který je mimochodem také účinným afrodiziakem. Pro ledviny a močovou soustavu bude nejlepší, pokud si z této zeleniny budete doma připravovat šťávy. Jestliže na to nemáte čas, můžete vsadit také na diuretický čaj, který obsahuje výtažky z těchto rostlin, a navíc také z některých bylin. Nejčastěji se v předem připravených směsích vyskytuje bříza nebo medvědice lékařská.

Domácí bylinkové čaje jsou k nezaplacení

I v případě potíží s močovými cestami můžete využít sílu bylinek a připravit si protizánětlivý a podpůrný čaj, který vám pomůže se vleklých potíží zbavit. Jeho základem by vždy měla být pampeliška, se kterou byste ale měli být opatrní, máte-li potíže s játry.

Domácí diuretický čaj pro posílení močových cest
Na přípravu přibližně čtvrt kila sušené směsi si připravte následující ingredience:

  • 100 g sušeného kořene pampelišky
  • 50 g sušeného kořene petržele
  • 1 lžíci sušeného česneku
  • 50 g sušené natě z libečku
  • 50 g natě zlatobýlu obecného
  • 25 g sušené březové kůry nebo alespoň listu
  • 10 g sušené natě z kopřiv

Všechny složky důkladně promíchejte a výsledek uložte do dózy bez přístupu vzduchu. Skladujte na suchém místě a v případě obtíží si dopřejte čaj alespoň dvakrát denně.

Jak na přípravu čaje?

Na 250 ml nálevu odměřte z připravené směsi 2 čajové lžičky a zalijte horkou, ale ne vroucí vodou. Ideální je nechat po uvaření vodu několik sekund zchladnout. Čaj nechte 7 minut louhovat a poté sceďte. Pijte jej teplý. Tento čaj si můžete dopřát i preventivně a nasadit pitnou kůru v období zvýšeného výskytu nachlazení, které záněty močových cest často provází.