Menopauza neboli klimakterium s sebou přináší změnu hormonální rovnováhy v těle. Vaječníky přestávají pracovat a plnit svou funkci a tím dochází ke ztrátě hlavního zdroje estrogenu, ženského pohlavního hormonu. Zároveň se také snižuje hladina mužského pohlavního hormonu, testosteronu, který v malé míře najdeme i v ženském těle. To vše na tělo působí a je velmi individuální, jak se s tím organismus vyrovná. Některé dámy příznaky menopauzy téměř nepocítí, většina žen se ale jejím průvodním projevům před padesátkou nevyhne.

Kvůli hormonálním změnám se menstruační cykly mezi 40. a 50. rokem začnou opožďovat, jsou nepravidelné, až jednoho dne zcela vymizí. A právě s tímhle náročným obdobím v životě ženy jde ruku v ruce i noční pocení, změny nálad, návaly horka, suchost v pochvě, ztráta libida, přibírání na váze nebo nespavost. Jak na menopauzu vyzrát a snížit nepříjemné příznaky na minimum?

Doplňujte vápník a vitamin D

Jak uvádí webový portál Ordinace ordinace, hormonální změny během menopauzy mohou způsobit oslabení kostí, což zvyšuje riziko osteoporózy. Ženy po menopauze proto mohou mít kosti náchylnější ke zlomeninám. Vápník a vitamín D podporují dobré zdraví kostí, takže je důležité přijímat dostatek těchto živin ve stravě. Najdete je hlavně v mléčných produktech a taky zelené listové zelenině, jako je kapusta nebo špenát. Vápník je hojně obsažen také v tofu, fazolích nebo sardinkách.

Potraviny bohaté na vitamin D zahrnují mastné ryby, vejce, olej z tresčích jater. Vhodné jsou i potraviny obohacené vitamínem D jako třeba mléčné výrobky. Případně sáhněte po vitaminu D ve formě doplňku stravy.


Hlídejte si váhu

Během menopauzy je běžné přibírat na váze, a to kvůli měnícím se hormonům, genetice i zpomalení životního stylu, ve kterém je méně pohybu. Nabírání přebytečného tělesného tuku, zejména kolem pasu, ale zvyšuje riziko vzniku onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Kromě toho může tělesná hmotnost ovlivnit příznaky menopauzy. Studie o menopauze z roku 2012 provedená na 17 473 postmenopauzálních ženách zjistila, že u těch, které za rok zhubly alespoň 4,5 kila, nebo 10 procent své tělesné hmotnosti, byla větší pravděpodobnost, že přestanou trpět návaly horka a nočním pocením .

Dbejte na zdravou stravu, jezte dostatek ovoce a zeleniny a cvičte. Sport má příznivý vliv jak na náladu, tak na snižování váhy. V klinické studii z roku 2014

testovalo 106 žen cvičení jako způsob, jak snížit symptomy menopauzy. Sportovní program sestával ze tří středně intenzivních tréninků týdně po dobu 12 týdnů. Ukázalo se, že sport neovlivnil vazomotorické příznaky menopauzy (návaly horka), na druhou stranu ale zlepšil spánek a náladu.


Omezte kofein i sladké

Některé potraviny mohou vyvolat návaly horka, noční pocení a změny nálady, obzvláště pokud je konzumujete večer. Mezi typické spouštěče těchto problémů patří kofein, alkohol a potraviny, které jsou sladké nebo kořeněné. Veďte si deník příznaků. Pokud máte pocit, že určité potraviny spouštějí některé z příznaků menopauzy, zkuste omezit jejich konzumaci, nebo se jim raději vyhněte úplně.


Zkuste bylinky

Esenciální olej ze šalvěje lékařské je ideální pro boj s návaly horka, které se mohou objevit ve dne i v noci. Tahle bylinka má účinek podobný estrogenu, funguje tedy jako jakýsi hormonální regulátor. Dopřávejte si několikrát do týdne koupele s 20 kapkami šalvějového olejíčku. Olej se rozpouští v tucích, proto si ho nelijte přímo do vany s vodou, ale vždy ho nejprve smíchejte v mléce a mléko pak nalijte do vany. Každý den můžete také popíjet šalvějový čaj. Další skvělou bylinkou v klimakteriu je řeřicha peruánská neboli maka. Je to prastará peruánská léčivá bylina, která zvyšuje fyzickou i duševní kondici a je unikátní tím, že umí dostat do rovnováhy steroidní hormony jako je testosteron, progesteron a estrogen.

Zobejte lněná semínka

Fytoestrogeny jsou molekuly pocházející z rostlin, které se podobají ženským hormonům estrogenům. Jde například o sójové isoflavony nebo lignany ze lněných semínek. Vzhledem k tomu, že asijské ženy jsou méně náchylné k příznakům menopauzy než evropské nebo americké ženy, začalo se zkoumat, zda to nemůže být způsobeno právě dietami s vysokým obsahem fytoestrogenů. Metaanalýza z roku 2015 zjistila, že fytoestrogeny opravdu snižují frekvenci návalů horka.


Nekuřte

Kuřačky mají v přechodu silnější menopauzální projevy než ženy, které nekouří. Tabák obecně zhoršuje klimakteriální problémy, a to nejen návaly horka, ale přináší i podrážděnost, noční pocení, úzkost a deprese. Další důvod navíc, proč s kouřením seknout.

Cvičte hormonální jógu

Pokud se právě zamýšlíte, do jakého cvičení se pustit, máme pro vás osvědčený tip – zkuste hormonální jógu. Nejenže napomáhá k posílení těla i mysli, ale je také výborným pomocníkem v boji proti hormonální nerovnováze. Pravidelným cvičením hormonální jógy se hladiny hormonů vracejí do rovnováhy. Výsledkem je zvýšení hladiny estrogenu, stimulace ovulace, snížení únavy a zlepšení látkové a energetické výměny. Hormonální jóga je vhodná pro všechny ženy po 35. roku života, kdy začíná hladina estrogenu klesat.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/11-natural-menopause-tips#supplementation

https://www.doctissimo.fr/sante/menopause/menopause-et-homeopathie/traitement-naturel-menopause

https://www.futura-sciences.com/sante/actualites/femme-menopause-5-solutions-naturelles-reduire-symptomes-69512/