Samba, scénický tanec, quickstep, waltz a spousta dalších tanců, desítka choreografií, zkoušení kostýmů a stovky hodin protančených v tělocvičně i na parketu před kamerou. Tak by se dal v kostce popsat život naší nejlepší snowboardkrosařky v posledních měsících. Kvůli účasti v prestižní taneční soutěži StarDance, která trvala od září do třetího prosincového víkendu, Eva Adamczyková vynechala úvodní závody světového poháru. V sezoně, ve které chybí vrchol v podobě olympijských her nebo mistrovství světa, ale prý zase o tolik nejde. I proto si temperamentní a energická snowboardistka podobný odskok od kariéry mohla dovolit.

Zdroj: Youtube

Děsivá taneční jízda!

I když nezvítězila, byla naše oblíbená sportovkyně horkou favoritkou na vítězství a držela se až do finálového večera. Není tajemstvím, že tréninky v páru s profi tanečníky jsou opravdu náročné, několikahodinové a někdy se u nich dokonce kolabuje. Podle příspěvků na sociálních sítích je ale zřejmé, že třicetiletá Eva si tanec užívala, jak se lidově říká, „do plnejch!“. Ubrat se podle ní dá prý vždycky.

Olympijská vítězka ze Soči označila na svém instagramu účast ve Star Dance jako „krásnou a trochu děsivou jízdu“ zároveň. Účast Adamczykové ve dvanácté řadě taneční soutěže byla výjimečná i tím, že v ní soupeřila se svým manželem, hercem Markem Adamczykem. Ten vypadl v 6. díle, jeho manželka pak skončila na obdivuhodném druhém místě. Jako finalistka tančila Eva v sobotu večer celkem čtyřikrát, kromě latiny předvedla i svůj nejlepší standard, nejlépe bodovaný tanec od poroty a freestyle. Říkáte si, že teď Evu nejspíš čeká zasloužené volno? To si profesionální sportovkyně nemůže dovolit, a jak nám prozradila, po pár dnech pauzy zase začíná s fyzickou přípravou na prkně a v posilovně.

Zameškané tréninky prý dožene

Volno ji nečeká ani o svátcích, kdy se chystá do milovaných Krkonoš na sníh. Na odpočinek u pohádek a cukroví zkrátka nemá čas. I když kvůli StarDance vynechala spoustu tréninků a na snowboard se dostala jen jednou zkraje prosince, nepovažuje to za nevýhodu, která by ji mohla v letošní sezoně uškodit. „Nemyslím, že to bude nevýhoda. Už když jsem dřív zařadila do přípravy i jiný sport, třeba traily přes léto, závodila jsem potom buď stejně, nebo dokonce ještě lépe. Čas strávený na sněhu mi samozřejmě chybí, ale dá se to dohnat,“ řekla pro Kondici Eva Adamczyková. Na otázku, zda pro ni bylo těžké kývnout na účast v takto fyzicky náročné soutěži, má jasnou odpověď: „Vůbec ne, zkusit tančit jsem chtěla už dlouho předtím. Řešila jsem hlavně, jak vše naplánovat, abych to zvládla časově.“

Jiná sportovní zátěž nahrává lepším výkonům

Podle odbornice na pohybový aparát je změna v denním režimu u vrcholových sportovců pozitivní věc, která jim skutečně může pomoct k lepším výkonům. Navíc ten, kdo je zvyklý na pohyb, má i v taneční soutěži mnohem lepší předpoklady než někdo, kdo se nehýbe. Sportovně aktivní člověk má také velmi vysokou pohybovou inteligenci, tedy učí se a fixuje si nově nabyté pohybové dovednosti rychleji než člověk, který se žádnému sportu nevěnuje. „Mozek sportovně aktivního člověka má mnohonásobně více vytvořených spojů mezi jednotlivými neurony (nervové buňky), které jsou zodpovědné za vykonání pohybu. Zapojují se nejen ty, které fungují mezi mozkem a svalem, ale i ty, které „počítají“ rychlosti, vzdálenosti, změny směru, koordinaci a tak dále. Sportovec dokáže lépe vnímat a řídit pohyb,“ říká hlavní fyzioterapeutka Fyziokliniky Mgr. Iva Bílková.

Taneční variace, které se Eva učila, nabízely jiné koordinační pohyby, než na které je ze snowboardu zvyklá a roky trénovaná. „Nově nabytými dovednostmi může podpořit a více rozvinout složky řízení koordinace a rovnováhy, přesun těžiště v prostoru – její sportovní činnost, snowboardcross, má právě práci s přesunem těžiště a práci s rovnováhou společné s tancem,“ vysvětluje fyzioterapeutka Iva Bílková.

I když se letos nekoná mistrovství světa ani zimní olympijské hry, má před sebou Eva jiné soutěže, které jsou pro ni důležité a na které cílí svoji přípravu. „V lednu chci naskočit do světového poháru a odjet celý závodní program. Dobře si zazávodit a umístit se na bedně. Nad olympijskými hrami ještě nepřemýšlím, i když vlastně jo – v létě bych se ráda podívala do Paříže!“

Zdroj:

Autorský článek

Eva Adamczyková, snowboardistka závodící ve snowboardcrossu, olympijská vítězka ze Zimních olympijských her 2014 v Soči

Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Mgr. Iva Bílková, Cert. MDT

http://www.evasamkova.cz/