Osobně neznám v tomto předvánočním období nic lepšího než vyrazit na kluziště (nebo zamrzlý rybník), nazout brusle a dát si pořádně do těla! Zpočátku se kloužu trochu nejistě, ale postupně získávám větší balanc, zrychluju tempo a u toho si užívám hudbu, linoucí se z reproduktorů. Občas mám tak pocit, že tančím. Hodina na ledě dokáže s tělem i psychikou doslova divy! Tváře mám pak celé červené, jsem příjemně udýchaná a unavená. Ale šťastná! A ano – druhý den pak většinou necítím nohy. Zimní bruslení má spoustu zdravotních benefitů. O které se jedná?
3 důvody, proč si jít zabruslit
Posilujete zábavnou formou
Tím, že se učíte stát na kluzkém povrchu, zapojujete střed těla (core) a zlepšujete si rovnováhu neboli balanc. Bruslení pracuje téměř se všemi svalovými skupinami v těle, nejvíc se ale zaměřuje na svaly nohou, hýždí a břicha. Jako každý jiný trénink je i bruslení skvělé pro náš kardiovaskulární systém – rozproudí totiž krev a zrychlí tep, což prospívá srdci a cévám.
Bruslením spálíte asi 200 až 300 kalorií za hodinu, což z něj dělá skvělý způsob, jak zhubnout nebo si udržet váhu. Navíc jde o tak zábavnou formu pohybu, že vlastně ani nevíte, že cvičíte.
Zlepšujete flexibilitu kloubů
Vrzají vám klouby v kolenech pokaždé, když ráno vstanete z postele? Pak by pro vás bruslení mohlo být to pravé ořechové. Díky klouzání a synchronizovaným pohybům nohou, které dávají důraz na sílu v kolenou, procvičíte klouby, jež se pak s každou další hodinou strávenou na ledě stanou pružnějšími a ohebnějšími. Bruslení je pro klouby navíc šetrnější než třeba jízda na kole nebo běh. Kromě toho si celkem rychle zlepšíte fyzičku.
Ulevíte si od stresu
Měli jste den blbec? Co si po práci místo na skleničku zajet na kluziště a dopřát si hodinu bruslení na čerstvém vzduchu? Věřte, že se pak budete cítit jako znovuzrození a stres bude pryč. Pravidelná fyzická aktivita totiž vyplavuje endorfiny – hormony dobré nálady, které umějí se stresem pořádně zatočit. A jako bonus budete mít ještě dobrý pocit z toho, že jste udělali něco pro svoji fyzičku.
Jak vybírat brusle
Jestliže doma brusle nemáte, můžete si je nejprve půjčit přímo na stadionu nebo kluzišti. V půjčovně mají na výběr kvalitní kousky a vy si tak rovnou vyzkoušíte i různé velikosti.
Dámské brusle neboli krasobrusle mají speciální nože se zoubky určené pro specifický ženský styl jízdy. Utahují se klasickými tkaničkami. Při výběru je důležité, aby vás netlačily a vy se v nich cítili pohodlně. Pro klasické bruslení můžete mít brusle malinko větší, už proto, abyste se do nich vešli i s tlustší ponožkou.
Na výběr máte z několika typů nožů, a to podle materiálu, z něhož jsou vyrobené. Z karbonové (uhlíkové) oceli seženete levnější modely, kdežto kvalitnější nože jsou vyrobeny z nerezavějící oceli a bývají na povrchu označeny mezinárodně uznávanou značkou kvality TÜV. I dámy si můžou pořídit takzvané kanady, které mají stejný design jako klasické pánské brusle s noži bez zoubků. Další možností jsou takzvané brusle dva v jednom, které se hodí pro začínající a rekreační bruslaře. Jde o variantu zimních bruslí, jež na jaře jednoduše proměníte v brusle kolečkové. Jestli se na led chystáte i s malými dětmi, pořiďte jim do začátku nastavitelné brusličky, které můžete snadno přidělat k dětským botičkám. Výhodou je jejich možnost nastavení velikosti, takže se nestane, že by děti z nových bruslí vyrostly do dvou měsíců. Dětské brusle by neměly mít zoubky, protože děti často zakopávají právě o špičky bruslí, a pokud by se zasekly o zoubky, končilo by to bolestivým pádem. Pokud už doma máte dětské brusle se zoubky, je lepší nechat je přebrousit, nebo zabrousit do kulata.
Vybavení
Krasobruslení je finančně velmi nenáročný sport. Kromě bruslí budete potřebovat už jen rukavice na ochranu rukou při pádech a teplé a prodyšné oblečení, ve kterém se můžete dobře pohybovat. Pokud jste začátečníci, měli byste mít také chrániče a helmu, abyste předešli zraněním při pádech. Klasické dámské brusle, které vám postačí na rekreační bruslení, seženete v rozmezí od 1500 do 2000 korun.
Zásady bezpečného bruslení
Na rybnících je samozřejmě tou největší hrozbou špatně zamrzlý led, který vás při popraskání nemusí udržet. Proto na něj choďte jen v případě, že se venkovní teploty drží už několik dní v minusu, a vy máte jistotu, že je led opravdu dobře zamrzlý. Bezpečnějším terénem jsou zimní stadiony a kluziště, kterých jsou například v Praze desítky. Správně nabroušené brusle jsou základem pro bezpečné bruslení, stejně jako správná velikost a dobře uvázané tkaničky. Jestliže s bruslením teprve začínáte a jste nejistí, pomůže vám zkušenější parťák, který vás povede za ruku a vy si tak nacvičíte, jak na ledě držet rovnováhu. Pokud padáte, vždy se snažte dopadnout dopředu na ruce, ne na záda. Jezděte vždycky po směru jízdné dráhy, jinak hrozí srážka s dalšími bruslaři.
Zdroje:
- www.healthfitnessrevolution.com/
- https://www.playkettering.org/