NAŠE EXPERTKY:

ZDEŇKA VLÁŠKOVÁ - majitelka a lektorka běžecké školy zdenkybezky

PETRA VESELÁ - bývalá juniorská závodnice a ambasadorka značky CRAFT

Snad je to i proto, že si bruslením vypomáhají v místech, kde buď není stopa, anebo podkluzují lyže. Lyžaři, kteří tento styl dokonale ovládají, jsou při bruslení velmi elegantní a po povrchu sněhu kloužou zdánlivě bez námahy. Vyvolává to mylnou představu, že je bruslení méně náročné než klasika. Opak je pravdou. U bruslení se nedá nic moc ošidit. A když nemůžete, celkem rychle zjistíte, že chodit na skatech není to pravé ořechové. Počítejte s tím, že než si techniku bruslení aspoň částečně osvojíte, trochu se u toho zapotíte. Odměnou vám bude ladný a rychlý pohyb vpřed, při kterém budete lyžaře s klasickou technikou nechávat s přehledem za zády.

I když jsou principy klasického stylu a bruslení stejné, jejich projev je zcela odlišný. Stejně jako u klasické techniky je i u bruslení základem odraz, správné těžiště a náležité přenesení váhy. S tím souvisí umění rovnováhy, která určuje vaši schopnost jet po jedné lyži. V praxi rozlišujeme tři techniky, které u bruslení nejčastěji používáme: oboustranné bruslení jednodobé 1 : 1, oboustranné bruslení dvoudobé 2 : 1 a prosté bruslení (v tomto případě se nepoužívají hole, paže pomáhají udržet rovnováhu a rytmus. Nižší postoj a více předkloněný trup zajišťují stabilitu).

Zdroj: Youtube

Všestranné běžky

  • Díky vysokému energetickému výdeji na nich skvěle spalujete tuky.
  • Zlepšíte si svoji fyzickou kondici. Při běhání na lyžích totiž zapojujete všechny hlavní svalové skupiny.
  • Posilujete svůj kardiorespirační systém. Nezatěžujete klouby, takže na lyžích můžete běhat v jakémkoli věku.

1 : 1 – JEDEN ODRAZ A JEDEN ODPICH

OBOUSTRANNÉ JEDNODOBÉ BRUSLENÍ JE PRO ZAČÁTEČNÍKY KOORDINAČNĚ SNAZŠÍ, ALE ZATO JE NÁROČNĚJŠÍ NA ROVNOVÁHU. TECHNIKA 1:1 ZNAMENÁ, ŽE SE PŘI JEDNOM ODRAZU ZÁROVEŇ ODPÍCHNEME OBĚMA HOLEMI.

Technika rozfázovaně

Postavte se do základního postavení – lyže ve tvaru písmene V. Váha těla převažuje na jedné (stojné) noze. Odrazte se ze stojné lyže, nakloňte trup lehce směrem dopředu, ruce s holemi směřujte vpřed a vzhůru, odpíchněte se. Těžiště těla přesuňte z odrazové na skluzovou lyži (vnitřní hranu) a narovnejte se. V okamžiku, kdy se skluzná lyže začne zpomalovat, zopakujte celou sérii pohybů zrcadlově na druhou nohu. Až si tuto techniku osvojíte, nebudete se chtít vzdát pocitu rychlosti, který zažijete. Techniku 1 : 1 využijete hlavně na rovinách a v mírných sjezdech.

Nejčastější chyby a jak je napravit

„Bruslařská technika je náročná především v důsledném přenášení rovnováhy, kdy sebemenší odchýlení rozhazuje plynulost jízdy.

Tam se také nejvíce chybuje. Nejsme pak schopni provést dlouhý skluz po jedné lyži, což je hlavním cílem této techniky,“ vysvětluje Petra Veselá, ambasadorka značky Craft a bývalá reprezentantka na lyžích. „Je dobré se podívat na zpomalená videa, která zachycují bruslení v několika polohách, a zaměřit se na každý detail: do jaké výšky a v jakých úhlech se zvedají hole, jak moc se vzadu vypouští, jak široké či úzké má být véčko a v jak ostrém úhlu mají být kolena, protože každý detail zde hraje roli,“ radí Petra. Doporučuje si nejdříve natrénovat ‚na suchu‘. Tím se naučíte souhru rukou a nohou. Následně se vše okoukané z videa snažte přenést i do pohybu (zatím ještě na suchu). Pro nácvik na sněhu doporučuje Petra Veselá odložit hole. Podle ní tak lépe nacítíte svoje těžiště a přenášení váhy vám pak půjde jednodušeji. „U nezkušených lyžařů vídám, že hole používají na to, aby vybalancovali pohyb a neztratili rovnováhu. Hole ovšem neslouží k tomu, aby zachycovaly pohybové nesrovnalosti, ale abychom do pohybu dali dostatečnou sílu potřebnou k rychlosti vpřed. Jakmile se naučíte jezdit plynule bez holí, znamená to, že umíte pracovat s těžištěm a přenášení váhy z lyže na lyži vám půjde snáz,“ dodává.

2 : 1 – DVA ODRAZY A JEDEN ODPICH

OBOUSTRANNÉ DVOUDOBÉ BRUSLENÍ VYPADÁ V PRAXI TAK, ŽE PŘI ODRAZU Z ODRAZOVÉ LYŽE SE ZÁROVEŇ ODPÍCHNETE OBĚMA HOLEMI. NÁSLEDUJE ODRAZ NA SKLUZOVÉ LYŽI, PŘI KTERÉM SE UŽ HOLEMI NEODPICHUJETE.

Technika rozfázovaně

Základní postavení – lyže máte ve tvaru písmene V, váha těla převažuje na jedné (stojné) noze. Odrazte se ze stojné lyže a odpíchněte se oběma holemi. Jakmile dokončíte odraz, přeneste váhu na druhou lyži a proveďte skluz. Musíte to ale udělat dřív, než se lyže zcela zastaví. Znovu se odrazte a odpíchněte a tak stále dokola. Nezapomeňte naklonit trup směrem vpřed a mezi odrazem a skluzem se zase narovnat. Zpočátku pro vás bude jednodušší naučit se odrážet na jednu nohu. Vyberte si tu stranu, na kterou jste šikovnější. Jakmile nácvik zvládnete, vyzkoušejte druhou stranu. Bude to sice zpočátku trochu dřít, ale vyplatí se to. Vyhnete se do budoucna možným bolestem zad z jednostranného přetížení. Pokud se odrážíte z levé nohy, je vaše levé rameno vpředu a pravé vzadu. Postavení ramen umožňuje levé paži využít při odpichu více síly. Techniku 2 : 1 použijete při jízdě z mírného kopce, po rovině i do kopce.

Nejčastější chyby a jak je napravit

„Úplně nejčastější chybou je přisedávání. Pro některé lyžaře je těžké udržet základní postavení s podsazenou pánví a lehce pokrčenými koleny. S vystrčeným zadkem a napnutými koleny pak ztrácí stabilitu a koordinace celého pohybu je velmi obtížná,“ vysvětluje Zdeňka Vlášková, bývalá česká biatlonistka, nyní majitelka a lektorka běžecké školy ZDEŇKYBĚŽKY. Svým klientkám radí, aby si toto postavení zkoušely při běžných činnostech, kdykoli jsou doma. Jde to například při vaření nebo luxování. Sofistikovanější cvičení je možné provádět na balančních pomůckách. Na nich se totiž s napnutými koleny a vystrčeným pozadím také těžko udržíte. Další chybou, kterou Zdeňka na svých klientech pozoruje, je pohled vedený pod sebe. „Lidé se často místo před sebe dívají pod sebe. Na zádech se jim vytvoří hrb a viditelně se zmenší rozsah pohybu. Pokud se dívají před sebe, mají i otevřenější hrudník, to jim umožní lépe se vytáhnout za holemi a zvětší se i rozsah pohybu,“ doplňuje Zdeňka. Poslední chybou, kterou zmiňuje, je špatně načasovaný odraz. „Jakmile se lyžař odrazí pozdě nebo brzy, nedokáže efektivně využít vyvinuté úsilí pro pohyb vpřed,“ dodává bývalá biatlonistka. Odstranění této chyby vyžaduje pravidelný trénink ideálně pod vedením odborníka. Moc pomůže, pokud vás natočí na mobil a chybu v odrazu vám ukáže.

Vybavení:

Délka lyží: Vaše výška + 5–10 cm

Délka holí: Vaše výška × 0,9 Tolerance + - 2,5 cm

Zdroje:

  • Kondice 3/2021
  • https://vrchlabinky.cz/sport/zimni-sporty/2022/brezen/zdenka-vlaskova-k-biatlonu-me-privedla-skvela-parta/
  • http://www.zdenkybezky.cz/
  • https://craft.vavrys.cz/ambasadori