Touha po udržitelném šatníku

Kamila Vodochodská zdůrazňuje, že ne každý touží po udržitelném šatníku. „Jsou ženy i muži, kteří mají ke svému šatníku naprosto plochý emoční vztah a berou ho ryze účelově: je zima, potřebuji něco teplého, sháním oblečení do práce, které by mělo odpovídat nastavenému firemnímu dress kódu, je teplo, chci nosit to, v čem se nebudu potit víc, než je nezbytně nutné. Nic víc, nic míň. A je to tak zcela v pořádku,“ říká Kamila Vodochodská. Zároveň ale upozorňuje na to, že většina z nás má ke svému oblečení alespoň minimální vazbu. A jak poznat, ke kterým kouskům ze svého šatníku máte nějaký vztah nebo jsou pro vás nositeli hodnoty, protože se k nim například vážou nějaké vzpomínky? „Říkám tomu „hoří zkouška“. Jsou to ty věci, které byste se rozhodli ze šatny odnést, pokud by hořelo a měli byste minutu na jejich „čapnutí“ a tím i záchranu…,“ usmívá se návrhářka.

Zdroj: Youtube

První krok: Inventura

Pokud chceme začít budovat udržitelný šatník, měla by být naším prvním krokem inventura. „S klientkami to dělám tak, že si projdeme jejich skříňové poklady a podíváme se, co v nich reálně má užitnou hodnotu a co ne,“ vysvětluje Kamila Vodochodská. Během této prohlídky často zjistíme, že máme spoustu věcí, které nenosíme tak často, jak bychom měli nebo mohli, nebo jsme je koupili příliš impulzivně a nesedí nám. „Prvním krokem je udělat si v oblečení pořádek, zjistit, čeho máme přebytek, kde se cyklíme, to znamená, že neustále kupujeme stejné či podobné kousky a co nám chybí úplně. Přitom si zároveň uvědomíme, které oblečení máme rádi a tvoří základ našeho dosavadního šatníku,“ doporučuje Kamila Vodochodská. Podle ní je nezbytné rovnou vyřadit věci, které nenosíme vůbec či málo, jsou zničené nebo jsou pro nás z nepříjemného materiálu. Ty pak radí dát na hromádku k darování či k prodeji.

Udržitelnost a kvalita

Dalším důležitým aspektem je kvalita oblečení. Kamila Vodochodská radí zaměřit se na přírodní materiály jako bavlna (organická, recyklovaná, mercerovaná, supima, pima), ramie, len, různé druhy vlny či hedvábí a jejich směsi. „Kvalitní oblečení poznáme podle materiálu, zpracování a v základní úrovni také značky,“ říká a dodává, že důležitá je také vizuální kontrola, například kvalita švů či přišití knoflíků. Skvělým pomocníkem mohou být podle ní i v dnešní digitální době recenze a zkušenosti ostatních zákazníků.

Udržitelné nemusí být drahé

Stále panuje poměrně hodně rozšířený názor, že slow fashion a udržitelné oblékání směrem k nám i k planetě musí být nutně také dražší. Značková a udržitelná móda ale podle expertky nemusí být vždy drahá. Kamila Vodochodská doporučuje lovit v secondhandech a vintage obchodech, které často nabízejí unikátní kousky za skvělé ceny. Další možností je výměna oblečení s přáteli nebo úprava stávajících kousků. „Důležité je, aby nám oblečení hezky sedělo a cítili jsme se v něm dobře. Navíc udržitelnost dáváte oblečení také tím, že danou věc budete nosit opakovaně a dlouhodobě. A v tu chvíli vám může být jedno, jestli jste ji koupila na e-shopu nebo z druhé ruky v second handu. Naopak, pokud ji máte ze „sekáče“, dáváte jí vlastně dvojitou udržitelnost, protože zachraňujete věc, která by se jinak stala odpadem,“ dodává.

Využijte kombinační potenciál

Při pořizování nového oblečení bychom měli myslet i na jeho kombinační potenciál. „Často se ve výběru oblečení soustředíme na daný kousek jako samostatný kus, ale on musí v outfitu fungovat vždy i vedle několika dalších,“ vysvětluje Kamila Vodochodská. Ideálně bychom měli mít na mysli alespoň dvě nebo tři kombinace, do kterých nový kousek zapadne. Podle návrhářky nám může 12 správně vybraných kousků umožnit vykouzlit až 144 kousků. Samozřejmě bez bot, kabelek, doplňků a prádla.

Budování udržitelného šatníku je proces, který vyžaduje čas a uvědomění si vlastních potřeb a preferencí. Pokud však chceme žít v souladu s principy udržitelnosti a cítit se dobře ve svém oblečení, je to cesta, která stojí za to.

Pokud vás téma zaujalo a chcete se dozvědět více, neváhejte si poslechnout celý rozhovor s Kamilou Vodochodskou v našem podcastu.

Z podcastu se dále dozvíte:

  • Jak se vyznat v přírodních a syntetických materiálech
  • Jak postupovat při pořizování sportovního oblečení
  • Co je to slow, fast a super fast fashion a čím se vyznačuje
  • Jak nepodlehnout greenwashingu
  • Co nám říkají o oblečení certifikáty
  • Proč je dobré věnovat pozornost cedulkám na oblečení a proč není dobré je odstřihávat
  • Jaké kousky by neměly v udržitelném a funkčním šatníku chybět
  • Kolik procent vlny by měl obsahovat kvalitní svetr a kabát
  • A co vše může znamenat výraz „udržitelný“ kousek oblečení.

Zdroje:

  • Autorský podcast časopisu Kondice