„Jsme otráveni jídlem a pitím, které denně konzumujeme. Vždy říkám, že bio kuře je drahé, ale dejte si ho jednou týdně. Je to lepší než jíst třikrát týdně něco, co kuře jen připomíná. Celý týden se „odměňujeme“ pesticidy, hormony, mikroplasty v ovoci, zelenině a jídle z celého světa. O emulgátorech a chemii v polotovarech a průmyslově zpracovaných produktech ani nemluvím. Není divu, že nám kolabuje organismus. Kdo se dnes zamyslí dřív než si koupí domů sirup nebo šťávu, čaj či plody do vody na obyčejné drinky... Přemýšlíme nad tím, kdo a kde plody vypěstoval a sirup vyrobil? A co se to vlastně chystám právě sníst a vypít? Mají pro nás přidanou hodnotu? Komu nákupem pomáhám? Megafirmám nebo českému producentu? Čili bude se moje země mít líp a bude moje rodina zdravější...," zamýšlí se naturopatka.
Záleží jen na nás
Podle ní záleží jen na nás, jaký přístup ke svému zdraví zvolíme. Za typický příklad považuje často se vyskytující zvýšený cholesterol a vyšší krevní tlak u lidí nad padesát let. „Konvenční lékař se podívá na vaše výsledky a předepíše léky. Ale můžete počítat s tím, že do dvou let si k němu přijdete pro lék na zadržování vody, obezitu apod. Já sama jsem například nenáviděla studenou sprchu, ale musela jsem svůj každodenní režim (včetně zařazení studené sprchy a úpravy stravy) změnit, nejen protože jsem v menopauze, ale i kvůli tomu, že patřím do věkové kategorie padesát plus. Třeba Američané žijí velmi konzumním způsobem života. Výsledkem je, že až 50 % z nich je obézních, užívají antidepresiva, sedativa a analgetika,“ vysvětluje Helena Neumanová.
Propojení konvenční medicíny s naturopatií je žádoucí
Odbornice si myslí, že ideální by bylo umět kombinovat klasickou medicínu s naturopatií nebo jinou přírodní léčbou. „Máme špičkové operatéry, lékaře na anesteziologicko-resuscitačních odděleních, specialisty na urgentní medicínu, ale často nedokážeme pomoci chronicky nemocným lidem než například tím, že jim předepíšeme kortikoidy a další účinné léky, které mají více nežádoucích účinků než těch žádoucích,“ upozorňuje odbornice. V zahraničí je přístup k alternativní medicíně odlišný. Pacienti mají možnost si zvolit, zda se chtějí léčit přírodními prostředky, využívat konvenční medicínu nebo zkusit zkombinovat obojí. „Podle mě je řešením navštěvovat naturopata i klasického konvenčního lékaře. V akutním stavu pak vyhledáte, toho, komu více důvěřujete a v chronickém stavu stejně tak,“ dodává.
Inspirace z Japonska
Z pohledu naturopatky je důležitý celostní přístup k pacientům podobně jako je tomu například v Japonsku. Tamní nemocnice kladou velký důraz na přírodu a celostní přístup k péči o pacienty. V péči o pacienty využívají i metodu „shinrin-yoku“ neboli „lesní terapii“, která má prokázané blahodárné účinky na fyzické i duševní zdraví. V rámci této filozofie dbají na to, aby nemocniční pokoje měly okna s výhledem do přírody, nebo alespoň aby byly vybaveny dekoracemi, jako jsou tapety s přírodními motivy, například lesy, moři a horami. To má pacientům pomoci snížit stres a podpořit proces hojení. Hojivý a léčivý účinek přírody potvrzuje i naturopatka, která k tomu říká: „Chození do lesa s průvodcem je dnes už forma terapie, dokonce i u nás. I největší odpůrce přírody, když do ní vstoupí, musí všemi smysly vnímat tu nádheru a vesmír jako celek. A to vše máme k dispozici zdarma. Zkuste se zout a jít po jehličí a mechu bosí a uvidíte, co se bude dít…“.
Už tradičně přispívá k léčbě i pití léčivých čajů. „Japonsko patří mezi průkopníky v doporučování bylinných čajů pro zdravotní účely, včetně levandulového čaje. Ten je často doporučován starším lidem kvůli jeho relaxačním a antioxidačním účinkům, které mohou přispět k ochraně proti degenerativním onemocněním, snížení stresu a zlepšení kvality spánku,“ popisuje Helena Neumannová.
Čím větší stres, tím lepší účinek bylin
V Levandulovém údolí, které se proslavilo unikátní Levandulí Chodouňskou právě pro své léčebné účinky a jedinečné vlastnosti, se nepěstuje pouze ona. „Patříme mezi jedno z dvanácti polí na světě, na kterém se pěstuje původní odrůda levandule. Nemáme ale pouze ji. Letos jsme vysadili 5000 bio růží z Kazanlaku. Tato růže je známá pro svůj vysoký obsah vitaminu C v plodu a vzácné silice v květu, které se využívají nejen v kosmetice, ale i v léčbě atopických ekzémů a dalších problémů s kůží,“ vysvětluje Helena Neumannová.
Podle ní mají všechny rostliny pěstované na území geoparku Levandulového údolí jedinečné vlastnosti právě proto, že se vyrůstají na tamní půdě vápencových moří a přes zimu jsou vystavené mrazu a větru. Právě tyto stresující podmínky dovolují Levanduli Chodouňské generovat velké množství biodynamických látek, pro které je tato léčivka velmi ceněná a účinná.
Poslechněte si podcast s Helenou Neumannovou a dozvíte se více informací nejen o tipech na české léčivé byliny, které nám mohou v podzimním období prospět, ale i o tom, co je to naturopatie, a jak by mohla fungovat ve spojení s konvenční medicínou.
V čem všem vám může Levandule Chodouňská pomoci?
- Uvolňuje a relaxuje tělo i mysl
- Reguluje krevní tlak
- Napomáhá přirozenému spánku
- Snižuje stavy úzkosti, stresu a deprese
- Eliminuje volné radikály v těle
- Podporuje kardiovaskulární systém
- Detoxikuje organismus
- Redukuje únavu a vyčerpání a přináší vitalitu
- Podporuje mikrobiom a tím i tvorbu dopaminu pro kognitivní funkce (soustředěnost, kreativitu, paměť a řízené myšlení)
- Podporuje dobré trávení a funkci střev
Zdroje:
- Autorský podcast časopisu Kondice
- www.levanduloveudoli.cz
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35412693/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36078228/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26523950/