Zatímco v roce 2023 to byla výrazná a energická karmínově červená, letos je podle specialistů na barvy a design na místě vnést do života víc harmonie, něhy, souznění a pohlazení. Proto experti vybrali jemný odstín broskové, které dali název 13-1023 Peach fuzz (fuzz je chmýří, jímž má broskev pokrytou slupku).

„Je to barva vyzařující teplo a moderní eleganci. Odstín, který rezonuje soucitem, nabízí náruč objetí a jednoduše spojuje mladistvé s nadčasovým,“ uvedla v oficiálním vyjádření Leatrice Eiseman, výkonná ředitelka institutu. V rozhovoru pro CNN také dodala, že svět v této době potřebuje barvu, která vybízí k péči jeden o druhého. Tenhle tělový odstín s nádechem broskvové nás má zahřát na duši. Je to jemná barva, namíchaná z růžové i oranžové, která má symbolizovat něžnost, touhu po soudržnosti, spolupráci, sdílení a komunitě. Tento odstín podle odborníků také symbolicky propojuje naše smysly - zrak, hmat, čich a chuť.

Na jaře bude broskvová hitem číslo jedna

Teplný broskvový odstín přináší do světa módy vlnu elegance, ale i pocit harmonie a klidu. Sluší téměř každému a sáhnout po něm mohou rozhodně i ženy nad šedesát let. Halenka, kabát, kabelka, šátek nebo boty v této barvě dokážou oživit jakýkoliv outfit a skvěle se hodí hlavně pro kousky nadcházející jarní sezony.

Broskvová barva se dá navíc ideálně kombinovat, zejména s dalšími světlými barvami jako je bílá, světle šedá, světle žlutá, krémová, béžová nebo nachová. Díky svojí jemnosti se perfektně hodí do šatníku každé ženy a nádherně vypadá například na jarních a letních šatech. Velkou výhodou je, že se jedná o nadčasovou barvu, a tak si kousky v tomto odstínu můžete pořídit bez obav z toho, že za pár let vyjdou z módy. Broskvová vévodila už 60.letům a v oblibě ji měla například i britská princezna Diana, která ji nosila v 80. a raných 90. letech.

Zdroj: Youtube

Nebojte se experimentovat

„Broskvička“ vypadá dobře i na méně obvyklých materiálech, jako je satén, hedvábí, krajka nebo organza, a také mušelín - krásně zvýrazní lehkost odstínu a textur látky. S blížící se plesovou sezonou můžete popřemýšlet třeba o večerních šatech v této barvě – věřte, že zabodujete. Využít se dá pro denní i večerní nošení a prodle módních expertů se skvěle hodí například pro dámské kalhotové kostýmy se sakem, které někdy působí příliš tvrdě. Krásně bude vypadat i kašmírový nebo mohérový svetřík v téhle teplé a něžné barvě. Pokud máte pocit, že vám broskvová nesluší a působíte v ní poněkud vybledle a mdle, ale přesto chcete být trendy, sáhněte po doplňcích v tomto odstínu.

Trendy je nejen na oblečení

Do teplých tónů broskve se letos zahalí i dekorativní kosmetika. Takže ať už si vyberete lak na nehty, krémovou tvářenku, lesk na rty nebo oční stíny v barvě Peach fuzz, dáváte tím najevo, že víte, co se letos nosí. Navíc touhle barvičkou krásně rozzáříte tvář a dodáte ji na šťavnatosti a svěžesti. Opět platí, že se s ní mohou nalíčit i ženy šedesát plus a nešlápnou vedle. Barva dokáže ubrat pár let. Pokud rády experimentujete a měníte vzhled vlasů, vyzkoušejte barevný přeliv nebo polopermanentní barvicí krém právě s odtínem broskvové. Obléknout do broskvové můžete i svůj domov. Tahle něžná, pastelová barva se skvěle hodí pro dětské koutky, jídelny, nebo balkony. Oživit s ní můžete třeba sedačku pomocí barevných polštářků a plédů, nebo si v této barvě pořiďte vázu, květináče a nádobí.

Jaké další barvy frčí?

Společnost Pantone představila loni na podzim v rámci londýnského týdne módy i další unikátní paletu barev, které ovládnou nadcházející jarní sezonu. Zajímá vás, které to jsou?Vedle základních neutrálních barev, jako je bílá, béžová nebo různé odstíny šedé sem patří i výrazné barvy, kterým dominuje tmavě zelená, zářivě oranžová, ostře červená, hořčicově žlutá, sytě modrá, teplá hnědá nebo pastelová lila. Vybrat si tak může úplně každý podle svého gusta.

Zdroje:

https://www.pantone.com/articles/color-of-the-year/choosing-the-pantone-color-of-the-year

https://www.yit.cz/aktuality-blog/aktuality/2024/harmonii-v-roce-2024-prinese-barva-peach-fuzz

https://www.terrymoda.cz/barva-roku-2024-peach-fuzz-px49211/