Premium obsah

Zní to podivně, ale funguje to. Toto jsou barvy, které vám ihned zlepší náladu

Zní to podivně, ale funguje to. Toto jsou barvy, které vám ihned zlepší náladu
To, co nosíme, do značné míry vypovídá o tom, jací jsme, ale i v jakém citovém rozpoložení se právě nacházíme. Jste s příchodem podzimu tak nějak v útlumu, přepadá vás smutek a splín? I když máte možná chuť zahalit se od hlavy po paty do černé, nedělejte to. Barvy umějí měnit naši náladu, proto se na podzim vyzbrojte raději barevnými kousky v těch správných odstínech.

Psychologie barev není nic nového pod sluncem. Už v roce 1903 bylo prokázáno, že barvy v nás vyvolávají různé emoce. Na tohle přelomové zjištění přišel dánský profesor Niels Finsen, který si za něj současně odnesl Nobelovu cenu. Až 90 % lidí si vybírá oblečení i další osobní věci primárně podle jejich barvy, jak potvrdila tato marketingová studie

Přinášíme vám tipy na barvy, které vám na podzim prokazatelně zlepší náladu.

Zdroj: Youtube

Divoká červená

Víte, že pohled na červenou dodává kuráž a probudí dřímající energii? Tahle zářivá barva se tradičně využívala při ceremoniálech a slavnostech a v řadě kultur plní tuto funkci dodnes. V červené se vždycky budete cítit přitažlivě, i když máte náladu pod psa. A zvednout si trochu sebevědomí pomocí barvy je ten nejsnadnější způsob, jak se cítit o chlup lépe. V článku o barvách, zveřejněném v zahraničním magazínu Psych Digest, se uvádí, že červená zvyšuje srdeční frekvenci, aktivitu mozkových vln a dýchání. 

S červenou si nejvíce rozumí kontrastní černá nebo bílá, nemusíte se ale bát ani odvážnějších kombinací. Například módní ikona Victoria Beckham nosí důmyslně sytou červenou s fialovým lila odstínem.

Oranžová a žlutá pro pocit štěstí

Teplé barvy nám evokují slunce a světlo, možná i proto fungují jako okamžitá energetická vzpruha. Vyvolávají v nás pocity optimismu a štěstí. Jestli se probudíte do pochmurného dne, zapomeňte na šedivý svetr a sáhněte raději po hořčicovém ponču, do kterého se zahalíte. Čím jasnější a světlejší barvu nosíte, tím radostněji se v ní budete cítit. Na podzim proto často sahejte po odstínech meruňkové, broskvové, korálové, světle růžové i lila.

Zelená zklidňuje

Tahle barva uklidňuje a působí harmonicky, proto si ji vybírejte ve dnech, kdy cítíte nervozitu, stres a potřebujete se uklidnit. Je to barva přírody a zdraví, která má zároveň i protistresové účinky. Stejné relaxační účinky, které tlumí podrážděnost, má na nás i světle modrá nebo růžová. V jemné růžové se budete cítit v bezpečí a více žensky, proto je ideální třeba na pracovní schůzku s kolegy.

Bílá pro pocit svěžesti

Bílé šaty nebo blůza nám připomínají svatební šaty, ubrus při svátečním obědě, nadýchaný polštář. Představuje čistotu, něhu a nové začátky. Navíc tato barva omlazuje hned o několik let, proto na ni můžete s jistotou vsadit, když se špatně vyspíte a trápí vás kruhy pod očima a unavená pleť. V bílé budete i na podzim působit vyrovnaně, svěže a odpočatě.

 

 

 

Zdroje:

https://99designs.com/blog/tips/how-color-impacts-emotions-and-behaviors/

https://www.color-meanings.com/happy-colors-boost-mood/

https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/00251740610673332/full/html?_ga=2.207019093.799083526.1698394307-989655233.1698394307

Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.