Psychologie barev není nic nového pod sluncem. Už v roce 1903 bylo prokázáno, že barvy v nás vyvolávají různé emoce. Na tohle přelomové zjištění přišel dánský profesor Niels Finsen, který si za něj současně odnesl Nobelovu cenu. Až 90 % lidí si vybírá oblečení i další osobní věci primárně podle jejich barvy, jak potvrdila tato marketingová studie.

Přinášíme vám tipy na barvy, které vám na podzim prokazatelně zlepší náladu.

Zdroj: Youtube

Divoká červená

Víte, že pohled na červenou dodává kuráž a probudí dřímající energii? Tahle zářivá barva se tradičně využívala při ceremoniálech a slavnostech a v řadě kultur plní tuto funkci dodnes. V červené se vždycky budete cítit přitažlivě, i když máte náladu pod psa. A zvednout si trochu sebevědomí pomocí barvy je ten nejsnadnější způsob, jak se cítit o chlup lépe. V článku o barvách, zveřejněném v zahraničním magazínu Psych Digest, se uvádí, že červená zvyšuje srdeční frekvenci, aktivitu mozkových vln a dýchání.

S červenou si nejvíce rozumí kontrastní černá nebo bílá, nemusíte se ale bát ani odvážnějších kombinací. Například módní ikona Victoria Beckham nosí důmyslně sytou červenou s fialovým lila odstínem.

Oranžová a žlutá pro pocit štěstí

Teplé barvy nám evokují slunce a světlo, možná i proto fungují jako okamžitá energetická vzpruha. Vyvolávají v nás pocity optimismu a štěstí. Jestli se probudíte do pochmurného dne, zapomeňte na šedivý svetr a sáhněte raději po hořčicovém ponču, do kterého se zahalíte. Čím jasnější a světlejší barvu nosíte, tím radostněji se v ní budete cítit. Na podzim proto často sahejte po odstínech meruňkové, broskvové, korálové, světle růžové i lila.

Zelená zklidňuje

Tahle barva uklidňuje a působí harmonicky, proto si ji vybírejte ve dnech, kdy cítíte nervozitu, stres a potřebujete se uklidnit. Je to barva přírody a zdraví, která má zároveň i protistresové účinky. Stejné relaxační účinky, které tlumí podrážděnost, má na nás i světle modrá nebo růžová. V jemné růžové se budete cítit v bezpečí a více žensky, proto je ideální třeba na pracovní schůzku s kolegy.

Bílá pro pocit svěžesti

Bílé šaty nebo blůza nám připomínají svatební šaty, ubrus při svátečním obědě, nadýchaný polštář. Představuje čistotu, něhu a nové začátky. Navíc tato barva omlazuje hned o několik let, proto na ni můžete s jistotou vsadit, když se špatně vyspíte a trápí vás kruhy pod očima a unavená pleť. V bílé budete i na podzim působit vyrovnaně, svěže a odpočatě.

Zdroje:

https://99designs.com/blog/tips/how-color-impacts-emotions-and-behaviors/

https://www.color-meanings.com/happy-colors-boost-mood/

https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/00251740610673332/full/html?_ga=2.207019093.799083526.1698394307-989655233.1698394307