Bohužel už fakt, že jste se narodila jako žena, zvyšuje pravděpodobnost, že vaši kůži dříve nebo později budou „zdobit” pomerančové dolíčky. Mohou ji mít i muži, ale bohužel se u nich nevyskytuje tak často. Je to dané tím, že se ženám v oblasti boků a stehen ukládá tuk častěji než mužům. Ženy mají také v pokožce méně pojivové tkáně, a tím pádem je u nich vznik celulitidy pravděpodobnější.

Na celulitidu přitom nemá žádný vliv to, kolik vážíte. Mohou ji proto mít i modelky, přestože u žen s nadváhou je zřetelnější. Na její vznik má vliv genetika, ale ještě více strava a také množství pohybu. Protože se obecně zhoršuje životní styl společnosti, je i celulitida častější a výraznější.

Zdroj: Youtube

Hodně pijte a cvičte

„Ke vzniku celulitidy dochází, když podkožní tukové buňky vlivem ukládání odpadních metabolických látek zvětší svůj objem a narušují struktury pojivové tkáně (kolagenu a elastinu) v pokožce. Mění se tak uspořádání proteinových vláken, které se „smršťují“ a vytváří nevzhledné hrbolky,“ popisuje dermatoložka Dominika Slezáková z pražské kliniky Mediestetik.

Velmi také záleží, jak se stravujete. Hodně pijte, aby se tělo detoxikovalo od odpadních látek, ve stravě zkuste omezit cukry a tuky, a také alkohol. Boj s celulitidou tedy začněte úpravou jídelníčku a pitného režimu. Velmi důležitý je také pohyb, protože pomerančové kůže se nejlépe zbavíte, když posílíte svalovou hmotu v oblasti hýždí, břicha a stehen a pokožku tak také prokrvíte. Vhodné je především plavání, aerobik, tanec, jízda na kole, rekreační běh nebo častá chůze.

Možná vás také napadne sáhnout po kosmetice. Peeling opravdu může celulitidu a strie zjemnit. Spolu s mechanickým odstraněním odumřelé pokožky a lepšímu prokrvení totiž dochází ke stimulaci tvorby kolagenu a elastinu, a tím i ke zpevnění kůže. Naopak zpevňující krémy fungují spíš jako podpůrná záležitost k mnohem intenzivnějším řešením, ale nejsou samospásné.

Nejohroženějšími místy jsou ty části těla, kde svaly nedostatečně nebo špatně pracují, tedy v oblasti břicha, zadečku nebo stehen. Celulitida se technicky vzato může objevit třeba i na lýtkách, ale při celkem obvyklé denní aktivitě se jí spíš vyhnete. Na těchto méně častých partiích se tvoří, až když se opravdu téměř nehýbete, velmi málo chodíte a podobně, což bývá příklad lidí s extrémní nadváhou.

Léčba mrazem

Nejohroženějšími místy jsou ty části těla, kde svaly nedostatečně nebo špatně pracují, tedy v oblasti břicha, zadečku nebo stehen. Celulitida se technicky vzato může objevit třeba i na lýtkách, ale při celkem obvyklé denní aktivitě se jí spíš vyhnete. Na těchto méně častých partiích se tvoří, až když se opravdu téměř nehýbete, velmi málo chodíte a podobně, což bývá příklad lidí s extrémní nadváhou.

Někteří dermatologové doporučují proceduru zvanou Coolsculpting (možná jste slyšeli název kryolipolýza). Autorka článku si našla recenze lidí, které proceduru podstoupili a vesměs si jí chválí, byť všechny ženy bez výjimky uvádějí, že bez změny životního stylu nelze očekávat zázrak.

Na problematické partie spolehlivě zabírá Coolsculpting, neinvazivní, bezbolestná, a především účinná procedura, která zpevňuje pokožku, ale také zeštíhluje. „Coolsculpting Zeltiq pomáhá tvarovat problémové partie, s nimiž často nepomůže cvičení ani dieta, pomocí cíleného mražení tukových buněk. Výhodou je, že tukové buňky, které jsou při tomto ošetření odstraněny, jsou odstraněny navždy. Velká většina pacientů je spokojena už po jediném ošetření, tedy proceduru není třeba opakovat, ačkoliv je to možné, pokud má pacient zájem o ještě výraznější výsledek,“ popisuje dermatoložka Dominika Slezáková z pražské kliniky Mediestetik.

Že se nejedná jenom o módní výkřik a tahání peněz lidem z kapsy, potvrzují i studie. Které uvádí, že kryolipolýza je účinná ve střednědobém horizontu a bez vedlejších negativních účinků. Ve střednědobém horizontu znamená, že vám procedura pomůže dostat pár centimetrů přes boky a břicho a vyhladí se vám kůže, ale pokud se další měsíce nebo roky budete cpát nezdravým jídlem a nebudete se hýbat, za čas budete tam, kde jste byli.

Další možností je zajít si do kroysauny, není to sice tak rychlé jako u kryolipolýzy na nějaké estetické klinice. Ale také dochází k významnému prokrvení svalů a předpokladem je více návštěv. Co je výhodou, že kromě vzhledu uděláte i něco pro své zdraví, protože vás „zmrazí“ na minus 120 stupňů a vaše tělo si postupně začne budovat silnou imunitu.

Zdroj: Redakce, Studie1, Studie2