Přetížená mysl

V každodenním životě často přetěžujeme své mentální kapacity. Je ovšem i všeobecně známo, že svůj mozek využíváme v pouhém zlomku jeho skutečného potenciálu, takže jak je tomu ve skutečnosti?

Naše mysl by toho zvládla zdaleka více, než si dokážeme představit i v těch nejdivočejších snech. Kvantová fyzika přichází se stále novými a novými důkazy potenciálu lidské mysli… Samotný problém nevězí v nedostatečné kapacitě naší mysli, nýbrž v tom, že to bereme za špatný konec.

Roztříštěná pozornost

Představte si rozptýlené paprsky Slunce, které prosvětlí celou Zemi a nikomu neublíží. Když ovšem nastavíme lupu a necháme chvíli koncentrovat dopadající paprsky do jednoho bodu, vznikne oheň. Ano. Rozdíl je v koncentraci, tedy vědomém soustředění pozornosti. Pokud nám mysl přebíhá z úkolu na úkol a neustále kmitá, výsledkem je narůstající vnitřní tlak a stres následovaný psychickým i tělesným vyčerpáním. Možná máte také tu zkušenost, kdy jste zvládli sice deset věcí najednou, ale žádnou pořádně. Z dlouhodobého hlediska pak v tomto nastavení přichází klesající vitalita i celková výkonnost, zhoršená imunita, častá onemocnění…

Koncentrace pozornosti

Jakmile však ztišíme všechny rušivé vjemy, dáme si závazek nevěnovat jim pozornost a soustředíme se na jeden jediný úkol, naše celková výkonnost a efektivita práce rostou. Úkoly jdou prostě dobře od ruky. Mysl pracuje jako zmíněné sluneční paprsky procházející lupou… Při vysoké koncentraci zažehne doslova oheň.

Jak navýšit svou mentální kapacitu a výkonnost

1. Určete si, na jaký úkol se hodláte v daném čase soustředit.

2. Ztlumte všechny rušivé vlivy – vypněte si Facebook, mailovou schránku, WhatsApp a další komunikační kanály – abyste neměli tendenci prokrastinovat.

3. Zajistěte si na práci klid a vše další, co nemůžete ovlivnit, odstřihněte od svých smyslů (především vizuální prvky, hluk, vůně, lákavé jídlo…). Pamatujte, že je to vaše svobodné a závazné rozhodnutí. Mysl sice může registrovat rušivý prvek, ale už ho nemusí řešit a dále rozvíjet! To je třeba si uvědomit.

4. Dejte se do práce.

5. Jakmile úkol tímto způsobem splníte, dopřejte si trochu pohybu na čerstvém vzduchu.

Vědomé sebeocenění

Jakmile se vám podaří splnit jakýkoli úkol, od vypracování projektu přes uvaření večeře až po přečtení několika stránek textu, aniž byste myslí odbíhali k tomu, co je ještě třeba zařídit, co nevyšlo a co plánujete…, oceňte se. Oceňte se i za pouhý pokus o soustředěné zaměření pozornosti. Pochvalte sami sebe slovem v duchu či nahlas. Zvládli jste důležitý krok. Každý následující se bude dařit lépe.

Multitasking

Jestli máte na mysli zvládnutí několika úkolů v jednom čase zároveň, tak neexistuje… Ani ženy to nedokáží, byť se tvrdí pravý opak. Pokud někdo jde proti této přirozenosti vesmírných zákonů a snaží se o multitasking, činí tak na úkor svého fyzického i duševního zdraví. Pravděpodobně se po delším období této praxe bude cítit velmi vyčerpaný.

Jaké jsou celkové přínosy soustředěné pozornosti

Pokud se vědomě rozhodnete plnit úkoly hezky jeden po druhém a budete se na každý krok plně soustředit, zaujímáte postoj seberespektu, jste sebelaskaví a vaše tělo se vám odmění. Šetříte svou životní energii, což se projeví na vaší mentální a emoční svěžesti, vitalitě těla i harmonii vztahů. A to za to stojí.