Musím se přiznat, že delší text psaný ručně jsem psala snad před několika lety a místo toho denně ťukám do klávesnice stejně asi jako většina z vás. Když už, tak občas načmárám nějakou poznámku hůlkovým písmem. Než se dostaneme k benefitům ručního psaní, má pro vás vtipný příběh, kam mě tohle zavedlo.
Dcera je v první třídě, kde se pochopitelně učí psát klasickým psacím písmem. Jednou přišla domů s tím, že si má zkoušet velké psací „L“ a neměla s sebou písanku s žádným vzorem. Hrdě jsem se chopila pera, že jí přes celý papír vykroužím krásně velké psací „L jako vzor…. A nic. Nejdřív mi vyšlo písmeno „Z“ pak cosi jako velké „S“. Abych to neprodlužovala, poníženě jsem si to musela vygooglit. Od teď to zkouším na své známe a mají dost nízkou úspěšnost. Takže než budete číst dál, zkuste si napsat velké „Z“, „S“, „L“( žádná kurzíva nebo hůlkové, ale opravdu psací navazované písmo).
Máte to? Dobře, možná je načase se k ručnímu psaní alespoň částečně vrátit. Už jen proto, že to má řadu benefitů.
Benefity ručního psaní
Například to funguje jako určitý druh meditace. Ovlivňuje totiž stejná nervová vlákna, jako když se ponoříme do hlubokého rozjímání. A psaní jako terapie? Ano! Ne nadarmo se říká, že je potřeba se z toho občas „vypsat“. Zapisování myšlenek a pocitů do deníku může mít blahodárný vliv na naši psychiku. Je také dokázáno, a určitě s tím máte svou vlastní zkušenost, že co si napíšeme, to si snáze zapamatujeme. S perem v ruce rovněž popouštíme uzdu své fantazii, tím rozvíjíme kreativitu, stimulujeme mozek a lépe se soustředíme. Opomenout nesmíme ani rozvoj jemné motoriky. Přečtěte si o 7 benefitech, které nám ruční psaní přináší:
1. Psaní rukou posiluje prožitek
Pokud si píšete deník a píšete si ho do poznámek v telefonu nebo do dokumentu v počítači, připravujete se tím o důležitou věc. Tou je prožitek vlastních myšlenek a soustředění se na to, co do deníku vlastně píšete. Psaní rukou je totiž mnohem pomalejší než to digitální, a tak vás nutí nad vlastními zápisky mnohem více přemýšlet a prožívat je o to intenzivněji.
2. Učíte se
Při psaní na počítači nemusíme vůbec řešit pravopis nebo překlepy. Počítač veškerou práci odvede za nás a my můžeme jen mazat a přidávat písmenka, jak se nám zachce. Ovšem tím tak trochu hloupneme. Psaní rukou totiž posiluje učení. Více se soustředíme (a děti obzvlášť) na tvary jednotlivých písmen, na čárky ve větách a jiné záludnosti, které na počítači zcela ignorujeme.
3. Posilujete mozek
Psaní rukou není jen tak. Musíte si dopředu promyslet, co chcete napsat a jak, musíte si vybrat, čím budete psát a kam danou věc napíšete. Proto o textu musíte více přemýšlet, a více se tak na něj soustředit. Odborníci dokonce doporučují kurzy ručního psaní jako prevenci proti demenci.
4. Je jako otisk prstu
Jak jistě víte, otisk prstu má každý z nás zcela jedinečný a neexistuje ani jeden jediný stejný jako ten váš. A s písmem je to úplně stejné. Je to vaše osobní značka, součást vaší originality, tak se jí nevzdávejte.
5. Posilujete tělo
Díky ručnímu psaní rozvíjíte jemnou motoriku a také cvičíte koordinaci očí a rukou. Během psaní se navíc aktivuje okolo 500 svalů.
6. Trénujete paměť
Schválně si vzpomeňte na svá školní léta. Když jste se měli učit na test, lépe mnoha z nás v učení pomáhaly ručně psané poznámky. Když se totiž učíte podle učebnice nebo zápisků psaných na počítači, není vám to tolik blízké. Mnoha studentům proto například pomáhá, že důležité poznámky nenapíšou jen jednou, ale rovnou několikrát, aby si je lépe uložili do paměti.
7. Odpočinete si
V dnešní zrychlené době má psaní rukou navíc jeden důležitý benefit a to je relax. Pokud se cítíte nespokojení, neklidní, vystresovaní nebo vám v hlavě létá moc myšlenek najednou, vezměte tužku a papír a vypište se z toho. Touto problematikou se dokonce zabývá obor zvaný grafoterapie, který učí, jak díky psaní dojít ke zklidnění.
Zdroj: Bobo, Newsroom Doblogoo, Redakce