Kult mládí a jeho absolutní hodnota je něco, co na nás tlačí ze všech stran. Sice se prosazují plus size ženy nebo trans gender modelky. Ale ne všechny máme potřeby se s nimi nějak identifikovat. Oproti tomu věk měří každému stejně a „kde jsme my dnes, budou ony zítra.“ A to se týká všech bez výjimek.

Společnost i média nám předkládají kult mládí, jako by ženy ve středním nebo vyšším věku byly odepsané a měly nosit jen tepláky a zůstat u plotny. Naštěstí existuje modelky nad 50, které jsou hvězdami přehlídkových mol a symbolizují tak, že zralá žena má svou krásu i hodnotu.

Matka Elona Muska

Seznamte se s Maye Musk, ženou, která i po sedmdesátce plní obálky magazínů skoro stejně často jako její syn. Modelka Maye Musk, která se narodila v Kanadě, začala svou módní kariéru v Jihoafrické republice v 15 letech, ale větší slávu získala až v posledních letech.

Jako matka miliardáře a podnikatele Elona Muska, babička deseti dětí, modelka a registrovaná dietoložka má Maye nabitý životní styl. Kromě toho, že již více než 45 let vede vlastní firmu na výživu, podepsala 69letá modelka smlouvu s IMG Models a objevila se na obálkách časopisů Elle Canada a VOGUE Korea.

„Je pravdou, že nikdy jsem neměla tolik práce jako teď,“ říká Maye pyšně v rozhovoru pro Vanity Fair, ačkoli dobře ví, z čeho pramení ten mimořádný zájem. Klienti si už nenajímají "tu pěknou starší modelku", ale "tu mámu Elona Muska".

Když nestárneš, jsi mrtvý, říká Juliette Branker

"Jsem finančně nenáročná," říká Juliette Branker, které je přes 60 a přiznává, že všechny své kosmetické produkty najde v drogerii. "Používám Niveu, tu v bílé lahvičce s pumpičkou," říká. "Na rty si dávám vazelínu.

Branker, která je modelkou například pro Miu Miu a Man Repeller - má neobvyklou pracovní dobu, každé ráno vstává ve tři hodiny, aby mohla řídit vysokozdvižný vozík a převážet rostliny pro svou denní práci v zahradnickém centr. Protože chodí spát v půl deváté večer, večeří brzy kolem půl šesté, říká, že když se vzdá nočních svačinek, dělá to s jejím pasem divy.

Jinak se vrhá na běžecký pás, kdykoli jí začnou být těsné džíny. Branker, která začala kariéru před kamerou v 51 letech poté, co se na hodinách salsy seznámila s modelkou, která ji přesvědčila, aby to zkusila, vděčí za dobré geny své matce a otci a také za svůj nesmlouvavý pohled na stárnutí ve velkém stylu. "Když nestárneš, jsi mrtvý... "Takže buďte zdraví a přijměte sami sebe," prohlašuje modelka na závěr.

Lyn Slater si věkem hlavu neláme

Když Lyn Slater (69)před několika lety založila svůj blog, chtěla se jednoduše kreativně vyřádit. Nikdo nemohl předvídat, že skončí v mezinárodních módních časopisech, získá statisíce sledujících na sociálních sítích nebo získá smlouvu s Elite Models London. Ale právě to se stalo.

Slater, která žije v New Yorku a pracuje jako profesorka sociální práce na Fordhamově univerzitě, strávila rok výzkumem, než spustila svůj blog, ale stránka fungovala jen pár dní, když si ji fotograf spletl s modelkou na ulici. Tento incident přiměl modelku změnit název blogu na Accidental Icon. Zanedlouho se vše rozjelo.

"Vnímám se spíš jako osobnost než jako modelka," říká Slater, "i když jsem se modelingu věnovala. Jsem všestranný člověk: Píšu. Dělám uměleckou režii. Dělám styling. Chodím na akce. Když jsem jela do Číny na šanghajský týden módy, měla jsem dvě přednášky. Jedna byla o rozvoji osobního stylu a druhá o tom, jak být úspěšný na sociálních sítích. Někteří začínající návrháři mě požádali, abych jim pomohl promyslet, jaký je příběh jejich značky. Dělám spoustu různých věcí." S přibývajícím věkem si ale hlavu neláme.

Pavlína Pořízková bojuje proti ageismu

V roce 1968 emigrovali její rodiče do Švédska, Pavlína zůstala v Československu. Úřady jí dovolily odjet za rodiči až v roce 1975, kdy se za ně přimluvil švédský premiér Olof Palme. Po rozvodu rodičů žila v chudobě, až v roce 1980 poslala kamarádka její fotografie do modelingové agentury.

Její výška 180 cm a míry 86–57–89 jí vynesly kontrakt v Paříži. V roce 1983 se odstěhovala do Spojených států. Úspěch měly její fotografie na titulní straně časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue, kde se v osmnácti letech stala nejmladší modelkou na obálce tohoto titulu. Později se objevila na obálce Playboye, časopis Harper's Bazaar ji zařadil v roce 1992 mezi deset nejkrásnějších žen světa.

Modelka Pavlína Pořízková (57) v novém rozhovoru uvádí, že je v naší společnosti v pořádku svádět dívku, která může být mužova dcera, na rozdíl od vyspělé ženy, která samu sebe zná a s největší pravděpodobností je i lepší v sexu. 56letá modelka tímto prohlášením pokračuje v boji proti pokrytectví společnosti spojenému s posedlostí vypadat mladě.
Paulina Pořízková říká, že "ageismus" v modelingovém průmyslu se musí změnit. "Nemůžete mě zavrhovat jen proto, že mám nějaké vrásky a povislé a šedivé vlasy, když jsem teď nejúžasnější, jaká jsem kdy byla," prohlásila pro Vanity Fair.

Zdroj: Vanityfair, primewoman,nypost, wikipedie