Zní vám tohle povědomě? Chvíli se v hubnutí držíte, ale časem se vraťte ke svému starému nezdravému životnímu stylu. Víte, co je třeba udělat, ale zdá se, že nemůžete dosáhnout žádného pokroku. Posledních několik dní jste cvičili a správně jedli, takže si po zbytek týdne dopřáváte pochoutky.

Pokud jste na jednu nebo více z těchto otázek odpověděli kladně, je pravděpodobné, že své pokusy o zhubnutí sami sabotujete.

Psychologické bloky vám mohou bránit v hubnutí a vy sami si můžete sabotovat veškeré své úsilí. Pro mnoho lidí není hubnutí jen fyzickou záležitostí. Často je to také velmi emocionální záležitost. Proč to tedy děláme a jak tomu můžeme zabránit?

Zdroj: Youtube

Proč máme psychologické bloky?

I když máme ty nejlepší úmysly, často se může stát, že náš pokrok zhatí únava, stres, emoce, nuda nebo deprese.

Stres

Hubnutí je v nejlepších časech obtížné, ale když jste ve stresu, je hubnutí ještě obtížnější. Stres je neuvěřitelně častý – zejména u maminek, a může mít skutečně negativní vliv na úspěch hubnutí zejména v oblasti břicha. Hlavní příčinou nežádoucího břišního tuku je chronický stres, tj. nerovnováha kortizolu, stresového hormonu v nadledvinkách. A přiznejme si to – mnoho z nás by si nepřálo nic jiného než se s tukem na břiše nadobro rozloučit! A hlavně, když se cítíme ve stresu, máme tendenci konzumovat místo zdravých potravin potraviny ty, které obsahují hodně cukru nebo tuku.

Smutek a emoce

Jídlo je, když se cítíte na dně, pro mnoho lidí spíše způsobem, jak se vypořádat s tím, jak se cítí, než aby ukojili skutečný hlad. Emoční prázdno uvnitř zaplňujeme jídlem. Autorka článku to doslova nazývá „emočním žraním.“ Může být těžké se tohoto návyku zbavit, ale existují některé potraviny, které se zdají být oblíbenou volbou, když se tyto emoce objeví.

Nuda

To je velký důvod, proč se lidé přejídají. Celý den jsme v běhu, nevíme, kam dřív skočit. A pak večer, když je práce hotové a případně děti už spí, najednou nastane pauza a někdy člověk neví co by. Tak se vrhne do lednice. Většinou tady hraje i faktor únavy, kdy vůle a disciplína klesá. Také máme určitou potřebu se po náročném dni odměnit.

Únava

Je konec dne, jste vyčerpaná a rodina má hlad. Uvařili jste v tom chaosu trochu zdravou večeři a postarali jste se o to, aby byly talíře u stolu plné. Děti si hrají, a když se konečně odhodláte k jídlu, studený talíř už vás tolik neuspokojí. Místo toho ho odložíte a pustíte se do zmrzliny. Je pravděpodobné, že tento scénář je pro mnoho zaneprázdněných maminek variací reality.

Zvířecí instinkty

Pokud se nad tím zamyslíte takto, zvířata nejsou uzpůsobena k tomu, aby si hlídala, co jedí, nebo omezovala kalorie. Ve volné přírodě je potravy často málo a je třeba ji najít nebo ulovit. Náš mozek bojuje s přirozenými zvířecími pudy konzumovat to, co je před vámi, když můžete, protože nikdy nevíte, odkud přijde další jídlo.

Jak jsme byli vychováváni

Představa, že "jíme všechno, co máme na talíři", vychází od našich rodičů, kteří byli od svých rodičů vedeni k tomu, aby jedli všechno, a to mnoho generací nazpět, kdy potraviny nebyly snadno dostupné.

Jak překonat psychické bloky?

Psychologie hubnutí působí v některých ohledech proti vám, ale v jiných může pracovat pro vás. Abyste překonali svou překážku, musíte nejprve zjistit, co konkrétně je tím problémem.

Myšlení "všechno nebo nic"

Pokud zjistíte, že se pohybujete na tenké hranici mezi dokonalým dodržováním stravovacího plánu a úplným odpadnutím, možná se u vás projevuje kognitivní zkreslení zvané myšlení "všechno nebo nic". Psychologové používají termín "kognitivní zkreslení" pro označení trvalých přehnaných myšlenek, které nejsou v souladu s tím, co se ve skutečnosti děje v reálném světě. Lidé, u nichž se při snaze zhubnout objevuje myšlení typu "všechno nebo nic", se domnívají, že jsou buď naprosto úspěšní, nebo naprosto neúspěšní, a to na základě výběru potravin.

Pokud jen trochu ujedete ze zdravého nebo dietního jídelníčku, neházejte ručník do ringu. Nic se neděje, je to normální a v pořádku a vraťte se zpět k původnímu plánu.

Negativní obraz těla

Tlak na vnímání těla, který je na ženy vyvíjen, je neuvěřitelný. Každý den jsme zasahováni mediálními a sociálními obrazy takzvaného "dokonalého vzhledu". Když máme pocit, že nevypadáme určitým způsobem, může to způsobit, že se začneme sebemrskačsky podceňovat nebo zmaříme své úsilí. Jednoduše to vzdáme s tím, že „to stejně nemá cenu.“

Pokud se snažíte změnit velikost a tvar svého těla, možná nejste spokojeni s tím, jak vypadá v současné podobě. Samozřejmě není nic špatného na tom, že chcete zlepšit své zdraví nebo vzhled. Pokud je však váš obraz těla negativní, může to bránit vašemu pokroku a poškozovat vaše sebevědomí. Pro některé lidi je negativní obraz těla spojen se sebehodnocením. Mohou si myslet, že jejich hodnotu určuje tělo, tvar, velikost nebo jídlo, které jedí. To může stát v cestě úspěchu při snaze vytvořit si zdravé stravovací návyky nebo dosáhnout a udržet si zdravou hmotnost. Negativní obraz těla je navíc spojen s nezdravými stravovacími návyky a dalšími problémy. Pokud se u vás objeví přetrvávající negativní myšlenky týkající se vašeho těla, je nezbytné vyhledat pomoc kvalifikovaného odborníka na duševní zdraví.

Zajídání životní nepohody

Pro většinu lidí je jídlo příjemné. A v době stresu někteří lidé používají jídlo jako nejlepší způsob, jak uklidnit své emoce. Přejídání se může stát chronickým mechanismem zvládání životních stresorů. Tato strategie může být častější u lidí, kteří již mají nadváhu. Co zkusit zpomalit. Zamyslet se nad tím, jestli se dá něco vypustit, najít si čas na sebe a začít třeba s jógou nebo meditací?

Vyhnout se stresu není vždy možné. Můžete však identifikovat spouštěče stresu a snažit se vyhnout určitým situacím nebo lidem, kteří podkopávají váš úspěch. V tomto procesu vám může pomoci vedení deníku.

Zdroj:Hindawi, Studie, Healthy mummy