Ubírá vám sílu nějaká „civilizační“ nemoc?

Na civilizační nemoci dnes umírá nejvíce lidí. Mnohým pak tyto choroby ztrpčují každodenní život. Ale nejsou nevyhnutelné a nezvratné. Důležitá je prevence a aktivní zodpovědnost za své zdraví. Často stačí dlouhodobě nastavit vhodné stravovací návyky a „dobrozvyky“ v oblastech spánkové a duševní hygieny a zdravého pohybu a být v nich důslední.

Mezi civilizační onemocnění řadíme srdeční poruchy, vysoký krevní tlak, metabolický syndrom, obezitu, diabetes 2.typu, vysoký cholesterol, kožní problémy jako dermatitidy a ekzémy, autoimunitní onemocnění, onemocnění kloubního aparátu, problémy týkající se mozkových funkcí, dokonce syndrom ADHD a projevy autistického spektra, neurodegenerativní onemocnění a poruchy na buněčné úrovni včetně rakovinného bujení… To je tedy výčet!

Moderní věda vysledovala jeden z výrazných faktorů, který podporuje rozvoj těchto chorob a již v roce 2004 zveřejnily prestižní lékařské časopisy onoho „narušitele“ zdraví. Je jím chronický zánět. Nejde o zánět v akutní formě, na který organismus reaguje zvýšenou teplotou či horečkou. Chronický zánět je rafinovanější, bují často někde v zákrytu a jeho nositel ani netuší, že se ocitá pod jeho vlivem. Chronický zánět přichází plíživě. Léta potají škodí, ubírá sil mentálních i fyzických, oslabuje výkonnost a odolnost organismu, odčerpává duševní pohodu, podsouvá nám názor: „Už jsi starý/á, máš svá léta, tak co bys čekal/a?!“

2 praktické výživové tipy pro podporu odolnosti organismu a pro snížení chronického zánětu:

1. ZDRAVÉ STŘEVO: Prebiotika a probiotika pro výživu střevního mikrobiomu

Náš organismus je hojně osídlen různorodými mikroorganismy, jejichž počet je mnohem vyšší než počet vlastních buněk těla. Všem těmto mikroorganismům říkáme souhrnně mikrobiom a jeho úlohou je prospívat svému hostiteli. Převážná část mikrobiomu se nachází v tlustém střevě. Kvalitou potravy přímo ovlivňujeme, zda bude mikrobiom pracovat pro náš prospěch či proti nám.

Střevo je hojně osídleno grampozitivními a gramnegativními kmeny bakterií. Především ty grampozitivní si zasluhují naši laskavou péči, neboť působí proti zánětu. Jelikož se obsah střeva neustále pohybuje, k podpoře růstu probiotických druhů v různých částech střeva potřebujeme prebiotickou vlákninu s různými molekulárními strukturami aktivními v různých částech tračníku. Jezte tedy hojně luštěniny, dostatek ovoce a zeleniny, obiloviny jako oves a k tomu si dopřávejte kvašené potraviny jak rostlinného původu (kvašené zelí, kvas, pickles, kimči), tak například kvašené mléčné výrobky. Takto vyživené střevo vás bude skvěle chránit.

2. ZDRAVÁ BUŇKA: Omega-3 v podobě kvalitního rybího oleje

Zánět v těle je – velmi zjednodušeně řečeno a mimo jiné – výsledkem součinnosti omega-6 a omega-3 mastných kyselin. Jedná se o tuky, tedy makroživiny, a to esenciálního charakteru. Tělo si je nedokáže samo vytvořit, potřebuje je tedy získávat z potravy. Zatímco omega-6 mastné kyseliny, např. kyselina arachidonová, se podílejí na zánětlivé imunitní reakci organismu pro potřebnou ochranu, omega-3 mastné kyseliny zánět po nezbytně dlouhé době hasí.

Pokud je poměr mezi omega-6 a omega-3 v rovnováze, vše plyne v harmonii. Pokud je vzájemný poměr v nerovnováze ve prospěch omega-6, které v dnešní stravě neúměrně převyšují příjem omega-3, není v silách organismu plnohodnotně uhasit probíhající akutní zánět a jeho pozůstatky přechází v zánět chronický. Ten se může usídlit v jakékoli tkáni či orgánu, kde podporuje vznik a rozvoj tzv. civilizačních onemocnění.

V naší středoevropské stravě převažují zdroje omega-6, mezi které patří plodiny jako např. slunečnice, sója, kukuřice, ořechy a mnohé rostlinné oleje, také však kuřecí, krůtí a vepřové maso a všechny produkty včetně vajec a mléka těchto zvířat, dokonce chovný losos. Naproti tomu omega-3 najdeme v dobře vstřebatelné formě především v mořských řasách a rybách, které se řasami živí. Saturovat přirozeně potřebu těla po omega-3 je v našich podmínkách téměř nadlidský úkon.

Omega-3 je vhodné doplňovat konzumací rybího oleje z kvalitních zdrojů, tedy ryb lovených na volném moři. Z dostupných přípravků na trhu doporučuji ty v tekuté, tedy přirozeně olejové formě (ne kapsle), obohacené o antioxidanty a zbavené těžkých kovů. Lžíce rybího oleje a malá porce kvašeného zelí či pickles k obědu v denním režimu je přeci tím nejmenším, co můžeme pro své dlouhodobé zdraví udělat…