Některé skvrny mají světlejší barvu, jiné mohou být velmi tmavé. Záleží na typu vaší pokožky, barvě očí a vlasů. Skvrny jsou nejčastěji důsledkem hyperpigmentace, kdy tělo produkuje zvýšené množství melaninu, což je označení pro hnědý až černý pigment. Rizikovým faktorem pro vznik pigmentových skvrn je samozřejmě věk. Protože se nejčastěji objevují po čtyřicítce, říká se jim také „stařecké skvrny“.
„Příčiny hyperpigmentace jsou velmi různorodé, patří mezi ně sluneční expozice, hormonální změny, záněty pokožky, věk, genetická dispozice, vedlejší účinky některých léků, hormonální onemocnění a další,‘‘ vysvětluje majitel firmy Green idea Jiří Pantůček. Jak proti nim bojovat?
Pořiďte si depigmentační krém
Vyzbrojte se sérem, krémem nebo takzvaným boosterem s komplexem zesvětlujících a rozjasňujících látek, které omezí syntézu melaninu, čímž cíleně působí na tmavé skvrny. Ty pak vybělí i na povrchu a pleť ještě dokážou opticky rozjasnit. V lékárnách, drogeriích i na e-shopech s kosmetikou seženete speciální depigmentační přípravky s bělicími peptidy, vitamínem C, extrakty z pivoňky, mořské lilie či rucinolu. Všechny tyto složky přirozeně zesvětlují tmavá ložiska na kůži a zároveň redukují vznik nových pigmentací. Krém aplikujte lokálně na pigmentové skvrny ráno a večer. Po aplikaci se nevystavujte slunečnímu záření.
Vsaďte na sílu bylinek
„Jako bylinkář bych doporučil vyzkoušet sílu bylin. Napomoct může gel z aloe vera, který pomáhá odstranit mrtvé buňky kůže a podporuje regeneraci kůže. Zesvětlit tmavé skvrny dokáže i kořen z lékořice, zelený čaj či kurkuma, která má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Inhibovat produkci melaninu lze i s extraktem z kořene moruše. Na výběr je tedy mnoho bylin, kterými lze pigmentové skvrny léčit,‘‘ říká Jiří Pantůček z Green idea.
Mezi další přírodní zabijáky pigmentových skvrn patří třeba:
- Medvědice lékařská, která obsahuje složku zvanou arbutin, což je přirozený osvětlující činitel.
- Papája obsahuje enzym papain, který může pomoct odstranit odumřelou kůži a redukovat pigmentové skvrny.
- Morušovník: výtažek z jeho kořene může potlačit produkci melaninu.
Z přírodních prostředků, které najdete doma, můžete sáhnout po citronu či jablečném octu. Naneste je neředěné přímo na skvrnu, nechte působit 15 minut a poté smyjte. Opakujte 2× denně po dobu dvou měsíců, skvrny by měly viditelně zesvětlat. Tyto prostředky ale nejsou vhodné pro lidi s citlivou kůží.
Chemický peeling a laser
U výrazné hyperpigmentace je vhodnější se svěřit se do rukou odborníků z řad dermatologů. Ti vám mohou nabídnout například účinný chemický peeling, mikrodermabrazivní ošetření či depigmentační laser. Ten pomocí světelného paprsku rozbije pigment na drobné částečky a bílé krvinky se během několika dnů postarají o jejich vstřebání. Většinou je ale potřeba ošetření i několikrát opakovat (podle rozsahu skvrn), cena se pohybuje v rámci několika tisíc korun podle kliniky, kterou si zvolíte.
Chraňte se proti UV záření
Rizikovým faktorem číslo jedna je intenzivní sluneční záření. Nejvíce pih a pigmentových skvrn vzniká zejména během letního období, kdy je naše pokožka vystavená silným slunečním paprskům, používat ochranný faktor bychom ale měli celoročně! Slunce na naši pokožku totiž působí, i když je venku zrovna pod mrakem. Každý den proto obličej mažte krémem s SPF 30 nebo 50, účinek můžete ještě zvýšit nanesením make-upu s UVF. Pokud se chystáte na dovolenou do tepla, noste kšiltovku nebo klobouk, který vám zastíní citlivé partie na obličeji. A nezapomeňte se mazat opakovaně během dne.
Zdroje:
Autorský článek
MVDr. Jiří Pantůček
www.pigment-off.com
www.helsana.ch