Květen je kromě času lásky také časem, kdy si Evropané připomínají Den melanomu (letos připadl na 11. května), což je nejzhoubnější kožní nádor. Projevy melanomu se liší svojí velikostí, může jít o tmavou skvrnu, která časem mění zbarvení a její okraje se stávají nepravidelnými. Nebo nápadně rychle roste jako růžové nebo červené ložisko na kůži. Může se také metastaticky šířit, proto se doporučuje včasná léčba. Projevy kožních nádorů se vyskytují na kůži vystavované UVA i UVB slunečnímu záření, a to nejčastěji v oblasti obličeje, krku, zad a končetin. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 50 let, ale postihnout mohou kožní nádory každého.

Zdroj: Youtube

Snědá kůže? Ale za jakou cenu!

Nejvíce se na vzniku melanomu podepisuje opalování, a to jak na přímém slunci, tak v soláriích. Pokud tedy chcete, abyste s odhalenými rameny a lýtky nebyli za bledule, vsaďte spíš na samoopalovací krém, než na „smažení“ se pod zářivkami v soláriích. Vaše kůže vám za to poděkuje. A myslete na to, že malé děti je potřeba mazat krémem s vysokým ochranným UV filtrem několikrát denně, a to i když je slunce schované pod mraky.

„Nepravidelné a nadměrné vystavování se paprskům, které vede ke spálení (hlavně v dětství), zvyšuje riziko vzniku melanomu. Dalšími rizikovými faktory pro jeho vznik jsou genetické predispozice, výskyt v rodině nebo u daného pacienta v minulosti, světlý fototyp, vyšší počet znamének na kůži či výskyt takzvaných dysplastických névů, tj. znamének, které jsou atypická, přestože zatím nenádorová. V neposlední řadě jsou více ohroženi melanomem pacienti s chronickou imunosupresí například po transplantaci orgánů,“ říká dermatolog MUDr. Aleš Jan Pavlíček z pražské kliniky.

Jaký je rozdíl mezi UVA a UVB?

UVA záření nepůsobí spálení, i když proniká hlouběji do kůže. Poškozuje pojivovou tkáň hlubších vrstev kůže, což vede k předčasnému stárnutí se vznikem vrásčité, ochablé kůže.

UVB záření s krátkou vlnovou délkou proniká do vrchních vrstev kůže, poškozuje DNA buňky a navozuje opálení. Je-li dávka UVB záření silná, kůže se spálí. Vzniká kožní zánět, kůže zrudne, což je výstražným signálem kožních buněk. V dlouhodobém horizontu může dojít k modifikaci genetické informace s rozvojem chronického poškození kůže za vzniku časných stadií kožních nádorů.

Znaménka si hlídejte nejen před létem

Dobrá zpráva je, že kožní nádory jsou jedny z nejlépe léčitelných forem nádorů, s velmi dobrou prognózou. Důležité je ale odhalit je včas. A právě k tomu pomáhá pravidelná kontrola znamének – teď před začátkem léta je na ni přímo ideální čas. Znaménka se ale dají samozřejmě

zkontrolovat po celý rok. Pokud vám přijde, že se vaše znaménka chovají „podezřele“, například mění tvar a velikost, nebo dokonce krvácejí, je potřeba přijít co nejdříve k dermatologovi, který stanoví diagnózu.

„Před létem, kdy část populace ráda tráví svůj čas více na sluníčku, je dermatologické vyšetření vhodné pro podchycení rizikových či již chorobných znamének. Taková znaménka by neměla být vystavována slunečnímu záření, nebo by měla být rovnou odstraněna. Vhodné je také navštívit svého dermatologa i po konci léta, kdy se mohou vlivem slunečního záření objevit znaménka nová či se změní ta stávající,“ radí dermatolog Pavlíček.

Jak poznat podezřelé znaménko? Zapamatujte si pravidlo ABCDE

Našli jste si znaménka, která vám přijdou neobvyklá? Naučte se je rozeznávat podle anglického pravidla ABCDE. Pokud při kontrole znaménka najdete alespoň 2 následující kritéria, objednejte se pro jistotu ihned k lékaři.

· A jako asymetrie (asymetry) - Normální znaménko je obvykle symetrické. Pokud je jedna polovina znaménka odlišná od druhé, může se jednat o zdravotní problém.

· B jako ohraničení (border) - Nepravidelné, roztřepené nebo neostře ohraničené okraje mohou být známkou melanomu.

· C jako barva (colour) - Znaménka s více než jednou barvou nebo neobvyklou barvou mohou být nebezpečná.

· D jako průměr (diameter) - Znaménka větší než 6 mm v průměru by měla být sledována.

· E jako evoluce (elevation, evolution) – změna tvaru nebo velikosti znaménka mohou být známkou melanomu.

Dalšími varovnými signály je svědění, spontánní krvácení a výrazná vizuální odlišnost od ostatních podobných znamének.

Zajděte si včas na dermatoskopické vyšetření

Jak probíhá vyšetření u specialisty? Dermatolog provede kontrolu znaménka dermatoskopem a podle jeho tvaru a struktury určí, zda bude nutné vyšetřit znaménko histologicky. „V závislosti na tom navrhne metodu odstranění, neboť po ošetření CO2 laserem a elektrokauterem už není histologie možná. Dermatoskopie u lékaře dovolí přesnější vyšetření jednotlivých kožních lézí. Její výhodou je neinvazivita a relativní časová nenáročnost. Dá se při ní využít několik metod, podle kterých se rozhodne, zda pigmentové znaménko je maligní, nebo ne, “upřesňuje MUDr. Aleš Jan Pavlíček.

V létě je pak důležité znaménka chránit od přímého slunce, nanášet pravidelně SPF krémy či je zakrývat oblečením. Noste klobouky s širokou krempou, kšiltovky, dlouhé šaty a sukně, které mohou poskytnout další vrstvu ochrany pro znaménka a pokožku. Skvělým materiálem je třeba len nebo mušelín, který je prodyšný a nepotíte se v něm.

Zdroje:

https://www.denmelanomu.cz/co-jsou-kozni-nadory/

MUDr. Aleš Jan Pavlíček