Neznáme dermatologa, který by vaší kůži pletky se sluncem doporučil. A pravdou je, že čím méně si s ním zadáte, tím menší šrámy si vaše kůže z léta odnese. Nesmělý kontakt přes hradbu UV faktoru je v tomhle případě jednoznačně tou nejzdravější formou vztahu. Zvlášť patříte-li ke zranitelným světlým fototypům. Ani kůže sluncem sotva políbená se ale ještě nemusí vzdávat bronzového nádechu.

Zdroj: Youtube

Stačí sáhnout po samoopalovacím přípravku, který vám sluníčko bohatě vynahradí. „Samoopalovací krémy se hodí hlavně pro světlé fototypy, které se na slunci vždy spálí. Důležité je ale uvědomit si, že nás tahle forma opálení nechrání před slunečním zářením. Vyrovná se totiž zhruba jen UV faktoru tři až pět, a to je málo,“ upozorňuje dermatoložka Naděžda Vojáčková z Laserového centra Anděl. Rozhodnete-li se tedy pro bronz bez sluníčka, je kůži dál třeba pečlivě střežit pomocí ochranného faktoru. Efekt samoopalovacího přípravku obvykle vydrží tři až deset dní. Na trhu ovšem nově najdete i falešný bronz, který ráno nanesete a večer jednoduše smyjete. Ten doporučujeme zvlášť v situacích, kdy opálený vzhled potřebujete expres. Neriskujete s ním totiž šmouhy a okamžitě můžete regulovat intenzitu ‚opálení‘.

Milujete-li sluneční paprsky, ale na ležení u vody vás neužije, sáhněte po opalovacích přípravcích, které kůži ochrání a zároveň jí rychleji pomohou k bronzu. Spolehlivě se tak vyhnete spálenému nosu, ať už se chystáte sednout na kolo, nebo se jenom naobědvat venku. Jedinou podmínkou je nanést krém dřív, než vyrazíte z domu. „Optimálních je 20 až 30 minut před tím, než kůži vystavíte sluníčku. Jedině tak se přípravek stihne vstřebat a navázat na rohovou vrstvu kůže,“ radí doktorka Vojáčková. Hitem posledních let jsou opalováky, které se tváří, že mezi opalováky vlastně ani moc nepatří. Umí pleť natónovat a sjednotit, potlačit lesk nebo jí na počkání dodat zlatavý tón, a to aniž by ztrácely cokoli ze své ochranné funkce. Snadno nahradí třeba make-up a zbaví vás tak v létě otravné povinnosti nanášet přes denní krém ještě přípravek s UV faktorem. A hlavně se hodí pro hříšnice, co slunce milují, ale opalováky už moc ne. Výbornou vychytávkou jsou pak ochranné mlhy, které se dají aplikovat i přes make-up.

Sluneční anti-age

Sníte-li o zbytku života stráveném na lehátku u vody v objetí slunečních paprsků, pamatujte na to, že pro vaši kůži tahle láska happyendem určitě neskončí. Náruživé opalování pokožce škodí a urychluje její stárnutí, a to dokonce i v případě, že se mažete. Žádný krém totiž škodlivé UV záření nedokáže blokovat úplně stoprocentně. Zvlášť rozhodnete-li se slunit i mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, kdy je sluneční záření nejintenzivnější a kdy lékaři doporučují raději se uklidit někam do stínu.

Klíčem k tomu, jak se nespálit na dovolené, u vody nebo tehdy, když se celý den pohybujete venku, je často se přimazávat. Minimum jsou dvě hodiny, prokládáte-li ale slunění koupáním, je ochranný přípravek třeba nanášet ještě častěji. A doporučujeme volit takové, které voda hned nespláchne. „Bývají označené buď water resistent nebo water proof. Ty první vydrží čtyřicetiminutový styk s vodou, ty druhé až dvojnásobek,“ podotýká dermatoložka Naděžda Vojáčková. Na začátek opalovací sezony také nasaďte vysoký UV filtr a ten pak postupně snižujte, aby se kůže se sluníčkem sžívala postupně. Výbornou volbou pro všechny milovnice slunce jsou opalovací přípravky s anti-age složkou, které kůži nejen chrání před UV zářením, ale zároveň předcházejí i jejímu předčasnému stárnutí.

Zdroj: