Na kruhy pod očima trpím sama už od dětství a během let jsem se je naučila pomocí make-upu celkem dobře maskovat. V kabelce mi proto nikdy nesmí chybět pořádně krycí korektor a kompaktní pudr. Když se špatně vyspím, s nadsázkou říkám, že na mých kruhách by se mohly houpat opice, stejně jako na liánách. Proč se nám vlastně kruhy pod očima dělají?

„Kůže v oblasti očí je velmi jemná. Má sílu pouze desetinu jednoho milimetru, takže je až třikrát tenčí než v ostatních částech obličeje. Pod jejím povrchem je mnoho drobných cévek, které propouštějí krevní barvivo. To je příčinou vzniku tmavých kruhů pod očima. Vzhled pak ještě zhoršuje únava, při které vázne mikrocirkulace krve v oblasti kolem očí. To se projevuje právě tmavou až modro-šedou barvou,“ říká dermatolog Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. S věkem se kůže na obličeji ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku. To má za následek, že jsou snadněji viditelné cévy, které dávají očnímu okolí tmavší odstín.

Zdroj: Youtube

Když se o slovo hlásí nemoc

Tmavé kruhy můžou být ale i znakem toho, že máme zdravotní problémy. Často se jedná o onemocnění štítné žlázy, ledvin, jater, trávicího systému nebo chudokrevnost. Pokud se vám tedy kruhy pod očima objeví náhle a přidají se k nim i přidružené zdravotní potíže jako je únava, velká dehydratace, zápach moči nebo nechutenství, zpozorněte. Odhalit nejprve příčinu toho, proč se vám kruhy pod očima náhle tvoří, radí i na webu Celostní medicína. Může to být nedostatek železa, dlouhý pobyt v zakouřených místnostech, alergie na některé léky nebo sluneční záření, zadržování vody v těle, stres, ekzém, hormonální nerovnováha, nadměrné zatěžování očí a některé další příčiny. Tmavé zbarvení pod spodním víčkem pak skutečně může být příznakem některé závažné nemoci, proto neváhejte a raději se objednejte k praktickému lékaři na vyšetření.

Někdy za to může pigment

Lidé s tmavším pigmentem se sice snadněji opálí, zato ale taky trpí více na kruhy pod očima, protože jejich tělo produkuje více pigmentu melaninu v očním okolí. A věřte nebo ne, může za ně i tvar obličeje. Především to, jak máme daleko od sebe oči, a jak silnou tukovou oblast máme pod očima. Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat především správný pitný režim, do kterého se nepočítá káva, černý čaj a alkohol. Doporučené množství je 2 litry tekutin denně. To přispěje ke zlepšení činnosti ledvin, kdy nebude docházet k zadržování vody v těle, která může způsobit otoky.

Pokožtu chlaďte

Naše babičky si s kruhy pod očima uměly poradit tím, že na ně přikládaly plátky studené salátové okurky. Výtažek z okurky zabraňuje dehydrataci pleti a pomáhá odstraňovat otoky, vyhlazuje a má mírný stahující účinek. Stejně jako vlažné sáčky s černým či zeleným čajem, které přiložíte alespoň na 15 minut. Na pokožku můžete používat různé vychytávky z drogerií, kterých je dnes na trhu více než hub po dešti. Osobně nedám dopustit na chladivé oční masky s kyselinou hyaluronovou, které si jednoduše "připlácnu" na obličej a u toho klidně pracuju (ať žije home-office). Ráno i večer zkuste používat speciální séra nebo chladivé gely pod oči - vhodné jsou ty s kuličkou na konci, která kůži jemně promasíruje. Dobrými pomocníky jsou taky krémy s vitamínem A neboli retinolem. Ten má mírné zesvětlující účinky a pomůže pleť kolem očí malinko rozjasnit. Používejte kosmetiku s peptidy, vitamínem E, výtažky z citronu nebo kofeinem. Takové krémy mají efekt, ale bohužel fungují až po několika měsících pravidelného používání.

Pomoci můžou výplně i mezoterapie

V boji proti kruhům pod očima můžete použít i silnější zbraně, než je běžně dostupná kosmetika. Vždycky ale záleží na typu kruhů pod očima. Pokud vás trápí spíše propady, můžou vám je celkem snadno vyplnit vpíchnutím kyseliny hyaluronové (látka, kterou produkuje i naše tělo) na některé z klinik krásy. Tenhle zákrok jsem sama vyzkoušela, a tak mohu potvrdit, že to bolí jen maličko, protože před aplikací kyseliny vám lékař místo ošetří znecitlivujícím krémem. Vpichování pomocí mikrojehliček trvá jen několik vteřin a efekt je okamžitý. Rázem člověk vypadá svěže a odpočatě. Nevýhodou těchto estetických zákroků je vyšší cena (kolem 7 až 10 tisíc korun) a také nutnost opakování zhruba po šesti měsících (někomu se ale kyselina vstřebává pomaleji). Na takzvané "pytle pod očima" je pak vhodná chirurgická metoda v rámci operace dolních víček. Tady je ale potřeba počítat s pooperačními otoky, modřinkami a několikadenní rekonvalescencí.

„Zlepšení stavu v očním okolí včetně redukce kruhů pod očima či drobných vrásek můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok prakticky nebolestivý. Po několika ošetřeních se kruhy pod očima zmírní, oči působí mladistvě a svěže. Výsledek obvykle přetrvá šest až dvanáct měsíců. Pro celkové projasnění pokožky může být vhodný i chemický peeling,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology. A rada na závěr: nepodceňujte spánek. Právě kvalita a délka spánku se na stavu naší pokožky odráží zcela zásadně. Pokud jsme unavení a nevyspalí, máme i celkově bledší pleť a kruhy pod očima jsou na ní viditelnější. Kdo nechce vypadat strhaně, měl by naspat ideálně sedm hodin vkuse.

Zdroje: