O kolagenu se dnes hodně mluví v souvislosti s anti-agingem. Je to protein, který se nachází v kůži, šlachách, kostech, vlasech a nehtech a je zodpovědný za to, že dodává naší pokožce pružnost a pevnost. S věkem ale naše tělo produkuje kolagenu stále méně, což vede k vráskám a ochablé kůži. Můžeme se mazat těmi nejdražšími krémy a séry, ale je třeba si uvědomit, že pokožka vyžaduje výživu a péči nejen zvenku, ale také zevnitř. „Mezi vlastnosti kolagenu patří to, že redukuje výskyt vrásek a jemných linek, mírní projevy celulitidy, zvyšuje elasticitu pokožky a uchovává ji mladistvou,“ vysvětluje majitel firmy Green idea MVDr. Jiří Pantůček.

Zdroj: Youtube

Kde všude kolagen pomáhá?

Zdravá kůže: Pomáhá udržovat její elasticitu, pevnost a hydrataci, což může pomoct snížit vrásky a zlepšit celkový stav pleti.

Ochrana kloubů: Kolagen je důležitý pro zdravé klouby a šlachy, protože tvoří část chrupavky, která chrání klouby před opotřebením a tlakem.

Růst vlasů a nehtů: Podporuje jejich růst a pevnost.

Podpora zdravých kostí: Kolagen je důležitý pro pevnost a hustotu kostí, což může pomoct předejít jejich lámání. Proto by ho ve větším množství měly užívat ženy po menopauze, u kterých je vyšší riziko řídnutí kostí.

Rychlejší hojení ran: Kolagen hraje roli při procesu hojení ran a může pomoct zrychlit tento proces. Pokud vás čeká například operace, dopřejte si ho ve zvýšené míře.

Podpora trávicího systému: Kolagen může podporovat zdravou střevní stěnu a pomáhat při léčbě střevních onemocnění.

Od 35 let věku se tvorba kolagenu v těle začíná zpomalovat, a tak by hlavně ženy, které si chtějí udržet mladistvý vzhled, měly kolagen přijímat ve zvýšeném množství. Jak? Buď ve stravě, nebo formou doplňků, kterých dnes na trhu existuje nepřeberné množství.

Kde kolagen najdete?

Kolagen je protein, který se vyskytuje především v živočišných produktech, zejména v tkáních s dostatkem vazivových vláken. Pokud si chcete dopřát kolagen jako součást přirozené potravy, nejjednodušší je nenechávat na talíři zbytky po drůbeži – kromě kostí, samozřejmě. Jinak ale kůže, šlachy a chrupavky kuřat, kachny, krůty, husy, ale i hovězího nebo vepřového masa – to je přímo zásobárna kolagenu. Klidně si tedy tu a tam dopřejte bez výčitek bůček – možná je tučný, ale zase uděláte dobrou službu svojí pleti. Kromě masa se kolagen vyskytuje taky v mořských rybách, proto je do jídelníčku zařaďte minimálně jednu do týdne. A skvělé jsou vývary z kostí – na podzim jednak zahřejí, jednak díky nim do těla dostanete velké množství kolagenu v přirozené formě.

Kolagenové doplňky zpomalují proces stárnutí

Pokud nemusíte maso a živočišné produkty, je na místě uvažovat o potravinovém doplňku s obsahem kolagenu. Jak dokazují studie, kolagen ve formě doplňku stravy skutečně pomáhá v boji proti stárnutí kůže a vráskám.

Klasický přírodní kolagen je navíc v organismu náročnější na absorpci a je hůře stravitelný, oproti tomu doplňky stravy bývají z kolagenu hydrolyzovaného (rozloženého na menší peptidy), což umožňuje jeho lepší vstřebávání. Výrobci doplňků používají technologii zvanou hydrolýza. Díky ní má kolagen jednodušší a pro tělo přijatelnější strukturu, kterou umí lépe využít – jedná se proto o nejefektivnější formu kolagenových suplementů.

Nejčastěji je k dostání rozpustný, vysoce koncentrovaný mořský kolagen, který je velmi podobný lidskému kolagenu a užívá se tak, že ho jednoduše vypijete ve sklenici vody (prodává se v různých příchutích). „Kolagen ve formě peptidů je díky své formě vstřebatelný až na 99 %, a tak se dostane všude, kde je ho nedostatek – do svalů, kloubů, pokožky, vlasů a nehtů. Podporuje produkci vlastního kolagenu v organismu, díky obohacení o kyselinu hyaluronovou, vitamin C, zinek a kyselinu listovou optimalizuje fungování imunitního systému. Je lehce stravitelný. Ochranou zevnitř je kromě výživových doplňků samozřejmě i pestrý jídelníček. Na podzim by měla být jeho součástí lněná semínka, mořské ryby a mořské řasy, které pomáhají tělu vytvářet vlastní kolagen,“ doporučuje MUDr. Svetlana Šefčíková z Bellesa Piešťany, odborná konzultantka pro Pharma MKL.

Jaké jsou druhy kolagenu?

Kolagen typu I: Je v našem organismu vůbec nejrozšířenější, protože zaujímá až 90 % veškerého kolagenu přítomného v těle. Je to nejvhodnější kolagen pro regeneraci pokožky a proti stárnutí pleti. Nachází se v kostech, šlachách, kůži, šlachových vazech, cévách a dalších tkáních.

Kolagen typu II: Nachází se v chrupavkách, zejména v kloubních. Je důležitý pro udržení elasticity a odolnosti kloubních chrupavek.

Kolagen typu III: Tento druh kolagenu se vyskytuje v cévách, plicích, stěnách střeva a kůže. Je spolu s kolagenem typu I důležitý pro pevnost kůže a dalších tkání. Nezajišťuje pevné klouby ani chrupavky, ale tvoří oporu orgánům z hladké svaloviny (střeva, žaludek, oko a další).

Kromě těchto hlavních typů existují i další kategorie kolagenů, které jsou poměrně specifické. Každý z těchto druhů kolagenu má unikátní strukturu a funkci, která je klíčová pro zdraví a funkci různých tkání v těle. „Pokud chcete podpořit svůj pohybový aparát a zároveň vybudit pokožku obličeje k životu, zlepšit elasticitu kůže po celém těle a podpořit zdraví vlasů a nehtů, je dobré vybírat si kolagen, který je vícesložkový. Nejlepší kolagen je takový, který obsahuje typy I, II i III, aby měl co nejširší záběr v těle,“ píše se na webu Inca Collagen.

Zdroje: