Vánoční období však s sebou přináší častá rodinná setkání, zaměstnanecké večírky a zdánlivě nekonečné množství lahodného jídla, které je plné cukru a tuku.
Protože v tomto období je pokušení všude plno, může tak být snaha vyhnout se přejídání velmi skličujícím úkolem, a to i pro ty nejodhodlanější a nejodolnější lidi, kteří se dokážou držet zdravého jídelníčku po celý rok.
Abyste se úspěšně vyhnuli sabotování veškeré své tvrdé práce před svátky, je důležité mít naplánováno několik strategií, které vám pomohou udržet se pod kontrolou i během vánočního období.
Jak se o svátcích vyhnout přejídání?
Abychom se o svátcích pokusili jíst zdravě a vyhnuli se přejídání, je důležité mít plán, který nám pomůže zorientovat se v situacích, jež mohou ohrozit naše stanovené cíle.
1. Nakupujte méně
O svátcích může být velmi těžké odolat četným speciálním nabídkám, jež na nás mávají z každého regálu v obchodě, zvláště když obchodníci s potravinami neustále přinášejí nové příchutě a kombinace, které jsou tak lákavé a na pohled neodolatelně lahodné. Pamatujte ale, že když si jídlo a nejrůznější cukrovinky koupíte a přinesete domů, bude pro vás obzvláště jednoduché sníst je během chvilky, zejména pokud načnete třeba balíček sušenek – protože kdo by plýtval jídlem? Přece se to nevyhodí! Přece to nenechám zkazit! Přece se to musí sníst! To je jen několik běžných postojů, jež dávají lidem záminku k přejídání a vysvětlení všeho, co si koupili. No řekněte sami – kolikrát jste skončili u hromady čokolád či sušenek, ačkoli jste drželi dietu?
V tomto případě je proto důležité, sestavit si plán toho, jaké potraviny a cukrovinky si letos koupíte. S tím vám může pomoct nákupní seznam, jehož se budete snažit držet pokaždé, když půjdete nakoupit.
2. Snězte to, na co máte opravdu chuť a zbytek rozdejte
Je velmi důležité si užívat své oblíbené jídlo a zároveň mít pocit, že se držíte svého plánu. S bezduchým přejídáním může být pro vás velmi jednoduché cítit se provinile. Dobrým způsobem, jak regulovat své stravování, je dopřát si jídla a cukrovinky, které opravdu máte rádi a na které se těšíte. Ty ostatní pošlete dál a vychutnejte si opravdu jen ty, po nichž toužíte a jaké uspokojí vaše chuťové pohárky.
Často se stává, že lidé hledají požitek z jídla, a pokud si zrovna nevychutnají chuť jídla, po němž touží, nebo ho jedí bezmyšlenkovitě u televize, může to vést k přejídání. Protože když máte chuť na babiččiny vanilkové rohlíčky, tak dietní fit tyčinka vás neuspokojí a vy si pak stejně ty rohlíčky dáte a možná si jich dáte dokonce mnohem víc, než kdybyste si vzali pár kousků na ochutnání už ve chvíli, kdy jste na ně dostali chuť. Stejné je to ovšem i s tím bezmyšlenkovitým pojídáním, kdy si večer sednete na gauč, pustíte si svůj oblíbený seriál, k tomu si otevřete balíček sušenek a během chvilky zjistíte, že vám zbyl jen prázdný obal, a vy jste sotva zpozorovali, že jste v tu chvíli vůbec něco jedli. Buďte proto vždy u jídla přítomní! Uvědomujte si, že jíte, uvědomujte si každé sousto, které dáváte do úst – to je klíč k tomu, abyste se nepřejídali.
3. Udržujte sladkosti mimo dohled
Vizuální podněty k jídlu jsou mocné. Velkým spouštěčem přejídání je jídlo, které máte na dohled i na dosah. Pokud je pro vás tradicí mít o Vánocích na stolku oříšky, cukrovinky a napečené cukroví, může to být pro vás pokušení, jemuž neodoláte. V tomto případě je ideálním řešením domluvit se s členy rodiny na tom, že veškerá lákadla uložíte jinam. To vám pomůže k tomu, abyste neuzobávali během dne a díky tomu nesníte celý talířek, protože vás to nebude lákat, když cukrovinky nebudou na očích.
4. Vytvořte si plán a držte se ho
Když si předem stanovíte záměr něco udělat, je pravděpodobnější, že to uděláte. Mít jasno v tom, jak něco udělat, vám dá větší šanci toho dosáhnout, a tak může být vytvoření strategie a plánování dopředu opravdu užitečné.
Pokud chcete mít v tomto svátečním období větší kontrolu nad tím, co jíte a pijete, vždy se rozhodněte předem před událostmi, kolik toho budete jíst a co budete pít. Pokud například ve vašem zaměstnání je spousta slavnostního jídla, vezměte si místo toho svou vlastní zdravější alternativu, nebo se jen rozhodněte předem, kolik sušenek a cukrovinek si dopřejete během toho, co v práci budete. V případě, že máte tendenci jíst více porcí, naplánujte si opět předem, že si v klidu vychutnáte jen jednu porci, nebo si stanovte záměr, že si na talířek naservírujete menší množství, než byste normálně snědli.
Pokud o svátcích jíte často v restauracích, tak se předem podívejte na menu. Díky tomu si uděláte jasno v tom, co si po příchodu dáte a nebudete mít tak sklony objednat si to nejtučnější a nejnezdravější jídlo, které daný podnik nabízí. Je to skvělý typ i proto, když do restaurace přijdete hladoví, protože v tomto případě se člověk dívá na jídlo bezmyšlenkovitě a pak by vás mohly dohnat výčitky, že jste se nedrželi svého zdravého stravování.
Mít naplánované stravování vám také může pomoci zbavit se stresu z nakupování potravin a omezit vaše impulsivní nákupy. Vytváření si vlastní strategie a plánování v předstihu vám usnadní mít věci pod kontrolou.
Závěr
Chcete-li se o Vánocích vyhnout přejídání, existuje mnoho způsobů, které vám pomohou kontrolovat se. Mějte ovšem na paměti, že Vánoce jsou jednou za rok, a pokud zrovna o svátcích ztratíte kontrolu nad svým stravováním, tak se za to nebičujte! Pokud jste vždy důslední, tak vám pár dní během vánočního období rozhodně nepokazí figuru! Hlavní je si toto období užít a radovat se z času, který můžete trávit se svou rodinou a nejbližšími lidmi.
Zdroje:
- https://www.uckg.org/15-tips-to-avoid-overeating-this-christmas/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2752095/
- https://www.healthline.com/nutrition/tips-to-avoid-holiday-weight-gain