VÝHODY:

Pokud zvolíte správného dodavatele, měla byste mít téměř jistotu, že vaše jídlo bude čerstvé, nutričně vyvážené a s deklarovanou energetickou hodnotou.

Pravděpodobně ochutnáte nová jídla a kombinace potravin, což by pro vás mohla být dobrá inspirace pro vaše zdravé vaření a stravování v období ‚po krabičkách‘.

Můžete si zvolit program, který zrovna preferujete – redukci váhy, udržení hmotnosti, stravování pro těhotné a kojící maminky, sportovce, diabetiky, vegetariány… Většina dodavatelů je schopna zajistit i bezlepková a bezlaktózová jídla.

Nemusíte se zabývat nakupováním. Způsob krabičkového stravování vám šetří čas a někdy i peníze. Energii věnovanou nákupům potravin můžete využít jinak. Pravděpodobně budete produktivnější doma i v práci.

Krabičky vám určí rytmus stravování, ať chcete nebo ne. Pravidelností se vyhnete vlčímu hladu a chutím na sladké.

Nemusíte přemýšlet, co budete snídat, svačit, obědvat a večeřet. Máte-li správný program, nebudete přejedení a nemusíte počítat kalorie ani množství a vzájemný poměr živin.

Vytvoříte si představu, jak vypadají jednotlivé porce bílkovin, sacharidů, tuků a zeleniny při daném energetickém příjmu.

NEVÝHODY:

Krabičkové stravování není trvale udržitelné. Nikdo nechce jíst celý život krabičky. Těžko se s nimi plánuje dovolená, rodinné oslavy i návštěvy restaurací.

S krabičkami nejste ani příliš společenská.

Například nemůžete jít s kolegy na oběd a jste odkázána na konzumaci jídla ve firemní kuchyňce. Na zvážení je i ‚výchovný faktor‘, pokud máte malé děti. Rodiče by měli jít dětem příkladem a je těžké jim vysvětlit, že maminka jí jiná jídla než ostatní členové rodiny, přestože jsou zdravá.

Pokud nejsou navržené programy a jídelníčky sestaveny nutričním terapeutem, nemáte jistotu, že jídla odpovídají zásadám zdravé výživy a potřebám vašeho organismu.

Samotná konzumace krabičkových jídel vás nenaučí zdravě vařit, samostatně si připravovat a vhodně kombinovat jídla tak, aby byla nutričně vyvážená.

Riziko jojo efektu, jakmile krabičky přestanete jíst a jídla si začnete připravovat sama bez základních znalostí zásad zdravé výživy, je velké.

Pokud nevíte nic nebo jen málo o zdravém stravování, správném procesu hubnutí a energetické potřebě vašeho organismu, můžete si vybrat špatný program (například s energetickou hodnotou pod vaším bazálním metabolismem). V tomto případě vám hrozí jeho zpomalení doprovázené následným jojo efektem.

Možný nedostatek zeleniny ve vašem denním jídelníčku (té byste měla sníst až 450 g denně). Možnost krabičkového stravování je zatím jen ve větších městech. Někdy dostanete jídlo, na které zrovna nemáte chuť.

Za jeden den krabičkového jídla nashromáždíte poměrně velké množství odpadu, ať už se jedná o jeho ekologickou, nebo udržitelnou formu. Počítejte s tím.

CO BY MĚLA KAŽDÁ KRABIČKA OBSAHOVAT:

Vaše jméno, datum přípravy, název jídla a způsob ohřevu. Energetickou hodnotu a zastoupení základních živin a vlákniny. Dostatečné množství bílkovin alespoň ve třech hlavních jídlech dne. Každý den alespoň jeden mléčný výrobek. V každé porci by měl být dostatek zeleniny nebo ovoce.

NA CO SI DÁT POZOR PŘI VÝBĚRU:

Podívejte se, jestli dodavatelská firma garantuje sestavení jídelníčku nutričním terapeutem. Jen tak si vyberete vhodný program s dostatečnou energetickou a nutriční hodnotou jednotlivých jídel.

Nevíte-li, jaký energetický příjem si máte zvolit, zapisujte si po dobu jednoho týdne vše, co sníte, do kalorických tabulek. Zároveň si v nich zaznamenávejte i své pohybové aktivity. Tímto způsobem byste měla zjistit, jaká je vaše denní energetická potřeba. Některé firmy na svých stránkách nabízejí on-line kalkulačku, pomocí níž si ji můžete spočítat.

Zkontrolujte si garanci čerstvosti jídel a dohlédněte na to, aby jídla nebyla připravována z polotovarů, instantních nebo z ultra zpracovaných potravin. Jídla také musí být ihned po uvaření šokově zmražena.

Jste-li celiak, ověřte si, zda jsou vaše jídla připravována v ‚bezlepkovém prostředí‘. Zjistěte si, zda jídla rozvážejí každý den.

Objednejte si ‚týden na zkoušku‘. Zjistíte, jak funguje dovážka a komunikace s firmou, ale také, jestli vám jídla chutnají a vyhovují.

Zdroj:

  • magazín Kondice.cz 2/2022
  • www.dejzmenu.cz