Snažíte-li se shodit kila navíc, pravděpodobně začnete u ledničky a sportovní aktivity. Věděli jste ale, že snížit váhu můžete i spánkem, nebo na záchodě?

Zdroj: Youtube

Hubnutí začíná v hlavě a v odpočinutém těle. Pak pokračuje do střev. Co to znamená? Pokud se snažíte o redukci váhy, začněte v posteli a na toaletě.

Nedostatek spánku vede k obezitě

Studie dokazují, že lidé, kteří mají méně spánku, než alespoň 7 hodin denně, mají obecně větší predispozice k obezitě a mají vyšší BMI. Je to i proto, že nedostatek spánku nás nutí více jíst, abychom energetický deficit dohnali. Nedostatek spánku může zvyšovat hladinu ghrelinu, kterému se říká hormon hladu, a naopak snižuje hladinu leptinu, který nám dává pocit sytosti.

Ghrelin je hormon uvolňovaný v žaludku a signalizuje hlad v našem mozku. Před jídlem je jeho hladina vysoká, žaludek je totiž prázdný. Tím, že se najíte, hladina tohoto hormonu zase klesá.

Leptin je naopak hormon uvolňovaný z tukových buněk. Potlačuje hlad a signalizuje plnost do mozku.

Kromě těchto hormonů se při nedostatku spánku v našem těle produkuje i kortizol, který velmi úzce souvisí se stresem.

Pokud jde o hubnutí, mnoho spánkových poruch, jako například spánková apnoe, mohou vést k přibírání na váze a špatnému spánku.

Obecně tedy platí, že snažíte-li se shodit kila navíc, musíte začít dobře spát. Snažte se spát minimálně 7 hodin denně, alespoň hodinu před spánkem nepijte alkohol, nekuřte a nejezte. Pokuste se také omezit bezmyšlenkovité scrollování sociálními sítěmi bezprostředně před spánkem nebo po něm.

Dá se hubnout na záchodě?

Jestli něco komplikuje hubnutí, jsou to střevní problémy a hlavně zácpa. Lidé, držící diety, přestanou přijímat dostatek tekutin a hlavně vlákniny, velmi brzy je tedy může začít trápit zácpa. Pokud vás něco podobného postihlo, vyzkoušejte krouživou masáží břicha proti směru hodinových ručiček z vašeho pohledu.

Proces vyprazdňování můžete podpořit taky správným sezením na záchodě. Pořiďte si na toaletu stoličku, na kterou si položíte nohy, kdykoliv jdete na velkou. Přiblížíte se tím co nejvíce dřepu, ve kterém je vylučování pro nás nejpřirozenější. A pokud vybíráte novou toaletu, vyberte tu co nejnižší, abyste při sedu na ní správně tlačili na střeva.

Na toaletě vždy zkontrolujte, jestli se vaše stolice nevymyká zdravému tvaru a konzistenci. Trápí-li vás dlouhodobý průjem, zácpa, nebo jinak nekvalitní stolice, je nutné stav konzultovat s lékařem.

Zdroje: