Samozřejmě existuje celá řada nesmyslných diet, kde sice dieta zaručuje rychlý úbytek na váze, ale už vám nikdo neřekne, že takovéto diety pouze způsobují poruchy příjmu potravy, a také, že jakmile přestanete s dietou, většinou rychle naberete ztracené kilogramy zpět, ne-li více.

Což je také důvod, proč byste neměli chtít nic rychle a snadno. Pokud chcete získat lepší postavu a být více fit, nehledejte žádné zázračné diety, změňte životní styl. A to je přesně to, co se dozvíte v tomto článku. Úbytky na váze nebudou rychlé, ale díky postupným malým změnám budete pomalu formovat svou postavu, budete více fit a také zdravější.

Dostatečný pohyb

Místo toho, abyste každý den od rána do večera hladověli, zkuste spíše zařadit více pohybu do svého dne. Rozumíme, že ne vždy je to možné, pokud například máte sedavou práci. Přesto se však snažte před prací či po práci zařadit jakoukoli fyzickou aktivitu.

Ideálně zařaďte do svého týdne alespoň 2x až 3x silový trénink (trénink v posilovně). Pokud nejste fandové posilování, můžete si vybrat jakoukoli náročnější aktivitu. Samozřejmě jestliže je vaším cílem pouze shození na váze, posilování můžete nahradit během či jinou aerobní aktivitou. Pokud však chcete mít zpevněné tělo a nejde vám primárně o shození na váze, silový trénink by měl tvořit většinu vašeho času na cvičení.

Choďte. Zařazení chůze a kroků, kdy doporučuji alespoň 7 000 kroků za den, vám může také pomoct. Hodinovou chůzí s rychlejším tempem spálíte průměrně 220 kalorií, což je například už větší miska s ovesnými vločkami. Navíc vás chůze nic nestojí, čas si najdete vždycky a není to nijak fyzicky náročné, takže procházku zvládne každý.

Pitný režim

Další malou změnou, kterou můžete pro sebe udělat, je dodržovat pitný režim a vyřadit všechny slazené nápoje.

Například láhev kokakoly má přes 500 kalorií, což už je jedno vaše plnohodnotné jídlo. Proto vám i takováto malá změna ušetří spoustu kalorií a vy tím začnete hubnout.

Pitným režimem myslíme dostatečný příjem čisté vody, kterou si můžete dochutit ovocem, jako je citron, či bylinkami, například mátou.

Pokud je pro vás těžké najednou úplně vyřadit slazené nápoje, jednou za čas sáhněte po zero nápojích, které jsou bez cukrů, ale chuťově sladké jsou stejně jako ty běžné.

Dostatek bílkovin

Dbejte na dostatek bílkovin.

Nejlepším způsobem, jak si hlídat příjem bílkovin, který by měl být okolo 120 g, je rozvržení si bílkoviny po 30 g do 4 jídel. Je to jen příklad, můžete mít méně bílkovin ve více jídlech, ale tím, že si jednotlivé porce rozvrhnete, lépe se budete orientovat, jaký příjem bílkovin, ale také kalorií přijímáte.

Bílkoviny můžete čerpat jak ze všech druhů mas, tak z vajec, mléčných výrobků, sýrů, proteinu či šunek.

Hlídejte si příjem kalorií

Kromě hlídání si bílkovin je také důležité si hlídat celkový příjem. Pokud si nebudete jednotlivé suroviny vážit a zapisovat, vše bude jen orientační. Ale i orientační hodnota je lepší než žádná, proto si pár dní zkuste hlídat, co vše jíte a zběžně si spočítejte, kolik kalorií za den přijmete.

Jezte zdravěji

Tento pojem je hodně široký, a co se týče úbytku na váze, nezáleží tolik na tom, zda jsou potraviny zdravé či nezdravé, ale na tom, kolik kalorií jaká potravina má. Pojďme si to ukázat na příkladu: Pokud člověk, který se snaží zhubnout, sní během dne dva hamburgery, které dohromady dají 2 000 kalorií, nebo pokud sní kvalitní snídani skládající se z vajec a zeleniny, k obědu si dá salát s masem a k večeři například rybu s rýží a vše bude mít také 2 000 kalorií, hubnout bude v obou případech skoro stejně.

Myslete ale na své zdraví a celkovou kompozici těla a jezte kvalitní, nezpracované potraviny.

Zdroj: https://fitmaliny.cz/