Premium obsah

Co prozradí váš hlad? Tři otázky pro zdravé zažívání

Co prozradí váš hlad? Tři otázky pro zdravé zažívání
Sledujete úzkostlivě složení a původ potravin, abyste jedli ‚zdravě‘ a neochudili se o nějaké ty živiny? Možná vás překvapí, že rozhodující vliv na zdravotní stav a vitalitu má vaše schopnost trávit. V jaké kondici je váš metabolismus, to prozradí váš hlad.

„Hodně lidí neumí rozeznávat, jaký hlad vlastně mají. Když se jich zeptám, kdy mají hlad, odpoví: pořád, nikdy, já nevím… nebo řeknou, že jí, aby hlad neměli,“ vysvětluje ájurvédská lékařka MUDr. Martina Zisková. To, že hlad přichází v pravidelný čas, který odpovídá základním přírodním zákonitostem, je podle ájurvédy znakem toho, že trávicí oheň – agní – v žaludku funguje dobře a trávení zvládá jídlo zpracovat a vstřebat z něj živiny. „Nízký agní poznáme tak, že člověk nemá ten správný hlad. Buďto má chutě, nebo má hlad pořád, nebo má hlad málokdy, nebo ho má v nepravidelný čas.“ Nízký agní stojí za hromaděním většiny toxinů a nedostatkem živin v těle. Souvisí s většinou alergií a nakonec může vést k selhání trávicího procesu a vzniku mnoha chorob, jako je obezita, artritida, diabetes, hypertenze, zvýšený cholesterol a respirační choroby.

Loading
Ikona
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.