Chůze je tak jednoduchá, a dokonce s sebou přináší celou řadu pozitiv – zpevní se tělo, sníží se hladina stresu. Chůze na čerstvém vzduchu dodá energii, zlepší kvalitu spánku, zlepší dech, a dokonce i sexuální život.

Běh nebo chůze?

Běh je aerobní aktivita, při které lze dosáhnout efektivního spalování tuků. K tomu ale dochází pouze v případě udržení správné tepové frekvence. Ten, kdo si tepovou frekvenci pravidelně nehlídá, může vylítnout vysoko, čímž se spalovaní tuků značně zpomalí. U chůze něco takového nehrozí. Při chůzi také nedochází k zatěžování kloubů svalového aparátu, je to tedy ideální aktivita pro lidi s nadváhou nebo těhotné. Některé studie dokonce ukázaly, že při běhu spálíme pouze o 23 kalorií více než při chůzi.

Jak správně chodit

Chodit umí úplně každý. Začněte tedy tak, jak jste zvyklí, a postupně zrychlujte tempo. Pokud budete chodit takovým tempem, jako byste pospíchali na tramvaj, během hodiny spálíte kolem 300 kalorií. S přidávajícím tempem přizpůsobte i techniku chůze. Zapojte do pohybu ruce a více se předkloňte. Tím pomůžete svému tělu, aby tolik nezatěžovalo klouby. Jakmile ucítíte, že se po chůzi domů vracíte příjemně opocení, bylo by dobré před aktivitou a po ní zařadit alespoň jemné protažení. Bez pravidelnosti bychom ale kýžených výsledků samozřejmě nedosáhli. Pro začátek se doporučuje zařadit 45 minut chůze čtyřikrát do týdne.

Co za to? Nic!

Úplně nejlepší na chůzi je fakt, že je zadarmo! Není potřeba kupovat žádné drahé vybavení ani nemusíte nikam dorazit přesně načas. Nikdo vás to ani nemusí učit. Prostě se obujete a jdete. Chůze je také ideální aktivita k tomu začít se sportem úplně od nuly.

Vědomá chůze

Chůze je nejlepší způsob, jak vylepšit nejen fyzickou, ale také duševní kondici. To, že vám chůze zpevní tělo, je skvělé – dokáže ale mnohem víc. Může vám dodat energii a zbavit vás stresu, pokud budete chůzi venku provádět vědomě. Cítit svěží vánek ve větvích stromů, vnímat každý kamínek, na který došlápnete. Vědomá chůze jde ruku v ruce s vědomým dýcháním. Můžete například vyzkoušet na nádech udělat tři kroky a na výdech také tři. Koordinace vašeho dechu s kroky vám pomůže oprostit se od rutinních problémů v práci nebo doma a ocitnout se kdekoli, kam vás mysl pustí.

Začít s jakoukoli novou aktivitou je vždy složité, ale v tomto případě můžete začít doslova krůček po krůčku. Místo popojíždění autem můžete začít chodit více pěšky – pro maličkost do obchodu, do práce, pro dítě do školky. Zařazením takových návyků si vaše tělo postupně zvykne na zdravý pohyb. Nejhorším vynálezem člověka je židle – a my na ní trávíme až moc času. Odměňte tedy své tělo chůzí a vyšlápněte na cestu ke své vysněné postavě.