Co jsou zpracované potraviny?
Zpracované potraviny jsou potraviny, které byly jakýmkoli způsobem změněny oproti své původní formě. Je však rozdíl mezi potravinami, které byly zpracovány minimálně, a těmi, které byly vysoce zpracované. Proto může být zpracované jídlo něco, co je zjevně vysoce zpracované, jako je kobliha. Mohlo by to také zahrnovat něco minimálně zpracovaného, co vypadá zdravě, jako je balený ananas, který byl nakrájený a zabalený.
S ohledem na tuto definici může být snadné pochopit, proč jsou některé potraviny, i když jsou považovány za zdravé položky, stále klasifikovány jako zpracované potraviny. Z tohoto důvodu je důležité si uvědomit, že ne všechny zpracované potraviny jsou pro vás špatné.
Když mluvíme o nezdravých zpracovaných potravinách, nemáme na mysli ty výživné, které prošly jen malými úpravami tak, aby byly poživatelné, jako je mléko nebo nakrájené ovoce. Spíše máme na mysli potraviny, které prošly zásadními změnami ve srovnání s tím, jak vypadaly původně.
Příklady zpracovaných potravin zahrnují:
· snídaňové cereálie
· müsli tyčinky
· jídla připravená v mikrovlnné troubě
· ovocné džusy
· nízkotučné jogurty
Pro snadnější pochopení si zkuste představit toto pravidlo: čím většími změnami prošel produkt od své původní přírodní podoby a čím více do něj bylo přidáno dalších ingrediencí, tím pravděpodobněji se jedná o vysoce zpracovanou variantu, která není tou nejzdravější volbou pro vás.
Proč jsou pro vás zpracované potraviny problematické?
Většina výrobců zpracovaných potravin se snaží nejen o vytvoření chutného jídla, ale také o získání co největšího zisku. Pro dosažení těchto cílů často hledají nákladově efektivní způsoby výroby potravin. To může zahrnovat používání aditiv a dalších nezdravých přísad, které mají potravinám dodat dokonale lahodnou chuť nebo prodloužit jejich trvanlivost.
Pokud jste se někdy ptali sami sebe, proč jsou zpracované potraviny pro vaše zdraví nevhodné, máme pro vás čtyři hlavní důvody:
1. Zpracované potraviny mohou obsahovat umělé přísady
Skoro všechny zpracované potraviny obsahují umělé přísady. Tyto látky jsou často přidávány, aby prodloužily trvanlivost, zlepšily chuť nebo změnily vzhled produktu.
Už jste se někdy podívali na zadní stranu baleného potravinářského výrobku a cítili jste se zmatení dlouhým seznamem složitých ingrediencí? Důvodem vašeho zmatku je, že tyto přísady jsou obvykle umělé chemikálie, které byly přidány za účelem uchování potravin nebo zvýraznění jejich chuti. To může také způsobit, že jídlo bude návykovější, což zapříčiní, že se budete vracet pro další. No řekněte sami –přemýšleli jste někdy nad tím, proč se nikdy nemůžete zastavit jen u jednoho bramborového lupínku?
Umělé přísady najdete nejen v „nezdravých“ potravinách, ale i v těch, které se tváří jako zdravá alternativa, například v potravinách, které lze uchovávat v mrazáku, kde jsou používány k prodloužení trvanlivosti.
2. Skryté cukry ve zpracovaných potravinách
Je známo, že příliš mnoho cukru není pro naše zdraví ideální, a je dobré se snažit jeho konzumaci omezit. Některé potraviny mají jasně vysoký obsah cukru (například čokoláda), ale u většiny zpracovaných potravin je problémem skutečnost, že obsahují často skryté cukry. Dokonce i potraviny, které nejsou sladké, pravděpodobně obsahují přidaný cukr, a co je horší, může být skryt pod různými názvy.
Existuje více než 60 různých názvů cukrů, které mohou být uvedeny na etiketách potravin. Mezi ty nejběžnější patří:
· sacharóza
· dextróza
· fruktóza
· glukóza
· sirup s vysokým obsahem fruktózy
· ječný slad
· rýžový sirup
· kukuřičný sirup
· agávový sirup
Takže až půjdete příště nakupovat své potraviny, podívejte se na seznam ingrediencí v potravinách, které kupujete, a spočítejte, kolik přidaných cukrů se tam skrývá!
S různými názvy pro cukr v seznamu složek může být těžké zjistit, kolik cukru výrobek skutečně obsahuje. Často se schovává na konci seznamu. Přidané cukry nemají nutriční hodnotu, mohou poškozovat trávicí zdraví a přinášejí jen prázdné kalorie. Navíc mohou být návykové, což znamená, že toužíte po dalším sladkém jídle.
3. Zpracované potraviny mohou skrývat nezdravé tuky
A to zejména transtuky. Zatímco některé tuky jsou pro nás dobré, transtukům bychom se měli raději vyhýbat. Často jsou do potravin přidávány kvůli úspoře nákladů nebo prodloužení trvanlivosti, a to pomocí olejů, které nejsou pro naše zdraví nejlepší.
Příliš mnoho transtuků může vést k problémům se srdcem, zvýšenému zánětu a dalším nepříjemnostem. Zkrátka, raději se jim vyhněte!
4. Zpracované potraviny mohou obsahovat méně živin
Pokud jíte hodně zpracovaných potravin, je méně pravděpodobné, že budete přijímat živiny, které potřebujete k udržení svého zdraví.
Pro zdraví doporučujeme volbu celozrnných pečiv, těstovin a cereálií místo rafinovaných bílých variant. Celozrnné produkty jsou blíže k přírodě a obsahují víc důležitých látek, které tělo potřebuje. Výrobci často šetří náklady a raději přidávají umělé přísady, aby jídlo lépe chutnalo, než aby používali přírodní ingredience. Navíc během výroby se mnoho živin odfiltruje.
Jak si vybrat zdravější jídlo?
Můžete jíst méně zpracované potraviny, když se sami sebe zeptáte:
· Podobá se vaše jídlo svému přirozenému stavu? Když například párek v rohlíku nepřipomíná libové maso, může to znamenat, že párek byl chemicky ošetřen a byly do něj přidány nezdravé látky pro konzervaci.
· Je potravina balená a má dlouhý seznam ingrediencí? Sledujte přidané cukry a umělé látky. I když něco vypadá jako přirozená potravina, jako třeba krabice kokosového mléka, tak to tak být nemusí. Pokud na obalu najdete dlouhý seznam složek, zvláště složek, které jsou vám neznámé, je lepší se těmto výrobkům vyhnout obloukem.
Zdroje: