Slavný americký kuchař Anthony Bourdain kdysi prohlásil: ,,Co hezčího pro člověka můžete udělat, než mu připravit snídani?” Když je snídaně navíc zdravá, vyvážená a chutná, stává se nejen ideálním způsobem, jak začít den, ale i účinným spouštěčem metabolismu a zárukou dobré nálady. Pokud hledáte inspiraci pro snídaně, které vás nejen zasytí, ale i pomohou v hubnutí, vyzkoušejte tyto vybrané recepty.

Avotoast s vejcem

Pokud jsem to správně pochopila, správný influencer musí alespoň dvakrát do týdne vyfotit na Instagram zdravou snídani ve formě avokádového toastu s pošírovaným vejcem. Nic proti tomu nemám a rozhodně si takovou snídani čas od času ráda dám. Z ekologických důvodů by avokádo nemělo být na našem denním jídelníčku a měli bychom ho konzumovat s mírou, jako víkendová vydatná snídaně je ale avotoast vskutku geniální. 

V klasické variantě se avokádo vidličkou rozmašíruje na kousek opečeného chleba nebo toastu, osolí se, opepří a hlavně se pokape šťávou z citronu - ta zabrání tomu, aby avokádo hnědlo. Následně se přidá vejce na měkko, pošírované, volské oko nebo třeba vejce benedikt s holandskou omáčkou a snídaně je hotová. Pokud chcete avokádový toast s vejcem trochu ozvláštnit, vyzkoušejte tento recept:

Ingredience pro 2 osoby:

Zralé avokádo

Lučina, Philadelphia nebo jiný krémový sýr

Šťáva z půlky citronu nebo limetky

sůl, pepř, bylinky dle chuti

2 vejce

Klíčky, například řeřichy

Postup:

Avokádo rozmixujte s krémovým sýrem, přidejte šťávu z citrusu, osolte, opepřete a přidejte bylinky. 

Připravte si vejce podle toho, jak je máte rádi. Výhodou avokádového toastu je to, že vejce může být opravdu na všechny způsoby. Na měkko, na tvrdo, na hniličko, volské oko nebo pošírované vejce. Pokud hledáte inspiraci na to, jak vejce připravit, najdete ji zde:
https://www.kondice.cz/jidelnicky-a-recepty/vejce-snidane-recepty/

Potřete oblíbený kus pečiva nebo krekru směsí z avokáda, položte vejce dle výběru a naaranžujte po celé ploše pečiva také řeřichu. Nakonec vše ještě trochu opepřete a můžete podávat. 

Tato zdravá snídaně s avokádem vás pohladí po duši a hlavně perfektně zasytí. Tím, že si dáte takto vydatnou snídani, si zajistíte, že vás v noci nebude honit mlsná. 

Zdravá snídaně do skleničky

Pokud chcete zdravou snídani ale rozhodně se s ní nechcete příliš připravovat, nemáte čas nebo náladu, skleničkové snídaně jsou klasika. Finančně, chuťově a nutričně bude nejvhodnější, vyrobíte-li si vlastní granolu, kterou můžete používat místo kupovaných cereálií nebo müsli. Recept na domácí granolu najdete zde: 

https://www.kondice.cz/recepty/domaci-granola-20220727.html

V tom, co do skleničkové snídaně přidáte, můžete nechat prostor vaší vlastní fantazii a tomu, co vám chutná. Tento recept můžete brát jako inspiraci: 

Ingredience: 

Řecký jogurt nebo tvaroh

Domácí granola

Ovoce dle výběru: pomeranč, ananas, mango, borůvky, jahody, jablka…

Chia semínka

Med nebo javorový sirup

Skořice a mátové lístky na ozdobu

Postup je jasný: navrstvěte jogurt, granolu, ovoce, sirup a skořici s lístky máty a můžete podávat. Snídaně ve skleničce je zdravá, výživná a neskutečně dobrá. Příprava zabere pár minut ale náladu vám taková snídaně zlepší na spoustu hodin dopředu. Nebo minimálně alespoň do oběda!

Sladká zdravá snídaně

Pokud ráno nestíháte, vždycky se hodí rychlé a vydatné smoothie, které si můžete vypít třeba po cestě do práce. Jeho obrovskou výhodou je to, že do něj můžete dát v podstatě cokoliv, co se vám zlíbí. Já do smoothie nejraději přidávám oloupané jablko, zralý banán, trochu rostlinného mléka, skořici a datlový sirup. Jestli použijete i jiné ingredience, například mrkev, tvaroh, borůvky nebo řepu, co už je na vás a na vaší chuti. Tak dobrou chuť a příjemný start dne!

Zdroje: Autorský text,https://www.kondice.cz/recepty/domaci-granola-20220727.htmlhttps://www.kondice.cz/jidelnicky-a-recepty/vejce-snidane-recepty/